Co robić w przypadku zatrzymania prawa jazdy po przekroczeniu prędkości administracyjnie dozwolonej?

0
(0)

W artykule Zatrzymanie prawa jazdy po przekroczeniu prędkości administracyjnie dozwolonej opisałem, że Policjant jest umocowany za pokwitowaniem zatrzymać prawo jazdy nawet po nieznacznym przekroczeniu prędkości administracyjnie dozwolonej. W tym miejscu nasuwa się pytanie co należy zrobić i jakie podjąć kroki w sytuacji gdy policjant zatrzyma prawo jazdy?

Dla zobrazowania tej kwestii, tj. zatrzymania dokumentu prawa jazdy, musimy podzielić zaistniałą sytuację na kilka przypadków.

W sytuacji kiedy funkcjonariusz Policji zatrzymał Ci dokument uprawniający do kierowania pojazdami i jeszcze nie wysłał do Sądu wniosku o zatrzymanie prawa jazdy, należy na wstępie uzyskać informację, który policjant prowadzi Twoją sprawę na komendzie oraz jaka jest sygnatura sprawy na komendzie Policji. Uzyskanie tych danych umożliwi na wysłanie do komisariatu Policji wniosku o zwrot zatrzymanego prawa jazdy uzasadniając dlaczego dokument powinien Ci zostać zwrócony.

Należy w tym miejscu podkreślić, iż na samym wstępie warto porozmawiać telefonicznie z Policjantem, który prowadzi Twoją sprawę, czy jednak nie zmieni decyzji i zechce oddać Ci prawo jazdy. Doświadczenie zawodowe wskazuje, że rozmowa niekiedy więcej daje, niż zalewanie organów ścigania różnymi pismami. Jednakże jeśli rozmowa z funkcjonariuszem nic nie zdziała, wówczas należy w miarę szybko złożyć wniosek o zwrot dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdami.

Jeśli jednak funkcjonariusz wysłał już do Sądu wniosek o zatrzymanie prawa jazdy, wówczas należy po pierwsze ustalić sygnaturę akt sprawy w Sądzie Rejonowym (najlepiej telefonicznie podając imię i nazwisko osoby, której prawo jazdy zostało zatrzymane) i jak tylko sprawie zostanie nadana sygnatura, należy jak najszybciej złożyć do Sądu Rejonowego wniosek o nieuwzględnienie wniosku Policji o zatrzymanie prawa jazdy podając w uzasadnieniu argumenty, które wskazują, że decyzja funkcjonariusza, który zatrzymał prawo jazdy była niewskazana.

Jednakże jeżeli Sąd wydał już postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy to przysługuje na to postanowienie zażalenie w terminie 7 dni od daty doręczenia Ci przedmiotowego postanowienia. Zażalenia składa się do Sądu Rejonowego, który wydał postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy. W uzasadnieniu zażalenia należy opisać dlaczego decyzja Sądu I instancji była błędna i należy wnieść o zwrot zatrzymanego dokumentu prawa jazdy.

Jak widać pracy związanej z całym zdarzeniem jest co nie miara, jednakże istotną okolicznością jest szybkość reakcji. Moje doświadczenie zawodowe pokazuje, że szybkie reagowanie na działanie policjanta i Sądu jest kluczowa, aby wzmocnić argumenty na ewentualne odzyskanie prawa jazdy.

 

Wzór zażalenia na postanowienie Sądu o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy za wykroczenie z art. 86 § 1 k.w. można pobrać klikając na poniższy link:

Zażalenia na postanowienie Sądu o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy za wykroczenie z art. 86 § 1 k.w.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

14 odpowiedzi na Co robić w przypadku zatrzymania prawa jazdy po przekroczeniu prędkości administracyjnie dozwolonej?

 1. Bartosz Nadwodny pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Aplikant Adwokacki Bartosz Nadwodny

 2. Agnieszka pisze:

  Witam serdecznie,

  Tak się zdarzyło, że mojemu bratu dziś odebrano prawo jazdy. Wiem, że w terminie do 7 dni od dzisiaj – może jeszcze prowadzić auto na postawie postanowienia o zatrzymaniu dokumentu. Jednak jest on w takiej sytuacji, że potrzebuje samochodu, by codziennie dojeżdżać do pracy. Może on obecnie liczyć na wsparcie osób trzecich, które będą go dowozić do firmy, co natomiast w hipotetycznej sytuacji, gdy sam usiądzie za kółko i zostanie poddany kontroli? Jakie konsekwencje wiążą się na chwilę obecną z faktem prowadzenia pojazdu po odebraniu uprawnień? Z góry dziękuję i pozdrawiam.

  • Adwokat Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, po pierwsze Policjant odebrał – dokonał zatrzymania Pani bratu dokumentu prawa jazdy i przekazał je Sądowi celem podjęcia decyzji o jego zatrzymaniu albo zwrocie. Pani brat może złożyć zażalenie na postanowienie Sądu o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy w terminie 7 dni od otrzymania tego postanowienia. Proszę zatem uczulić brata, by codziennie sprawdzał pocztę, by nie przegapić postanowienia Sądu, a w konsekwencji terminu na jego zaskarżenie.

   Kolejna istotna sprawa – decyzja podjęta przez Sąd dotyczy zatrzymania dokumentu prawa jazdy a nie uprawnienia Pani barat do prowadzenia pojazdów. Pani brat nabył uprawnienie do kierowania samochodem na mocy decyzji administracyjnej, której ucieleśnieniem było wydanie mu dokumentu prawa jazdy, a więc dokumentu potwierdzającego to uprawnienie. Cofniecie Pani bratu uprawnienia do kierowania samochodem również wymaga decyzji administracyjnej Wydziału Komunikacji. Co to oznacza? – to, że Sąd postanowieniem o zatrzymaniu Pani bratu dokumentu prawa jazdy zadecydował jedynie o zatrzymaniu dokumentu do czasu wyjaśnienia sprawy, a nie zadecydował o jego uprawnieniu do kierowania pojazdami(decyzja o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami zapada w zupełnie innym postępowaniu – postępowaniu administracyjnym). W praktyce oznacza to, że Pani brat prowadząc obecnie samochód (po upływie 7 dni od zabrania dokumentu przez Policje, czy też po wydaniu przez Sąd postanowienia o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy) popełniałby wykroczenie prowadzenia pojazdu bez wymaganego dokumentu – wykroczenie z art.95 k.w. za które taryfikator Policji przewiduje 50 zł. mandatu i 0 punktów karnych.

   • czarmuch pisze:

    Witam,
    czyli rozumiem, że przy każdej kontroli przez policję będę karany mandatem 50 zł. Jest możliwość uniknięcia takiej sytuacji?

    • Adwokat Mariusz Stelmaszczyk pisze:

     Nie ma takiej możliwości. Policjant po ujawnieniu wykroczenia nakłada na Pana mandat karny. Jeśli go Pan przyjmuje sprawa jest zakończona. W razie odmowy przyjęcia mandatu sprawa idzie do Sądu. Nie ma innej procedury.

    • czarmuch pisze:

     Witam
     dzwoniłem właśnie do wydziału spraw wykroczeń drogowych i usłyszałem, że Policja nie ma możliwości zwrotu prawa jazdy. Taką decyzję podejmuje tylko sąd. Policjant pierwszy raz słyszał o możliwości złożenia wniosku o zwrot dokumentu. Według niego to może jedynie zrobić sąd. Jaka jest prawda? Czy naciskać bardziej czy odpuścić ponieważ to może skończyć się gorzej na rozprawie?

 3. Bercik pisze:

  Witam, mam prośbę o to czy mógłby Pan napisać mniej więcej o co chodzi z tym wnioskiem do Sądu o nieuwzględnienie wniosku Policji o zatrzymanie prawa jazdy. Mam tutaj opisać dlaczego prawo jazdy jest mi niezbędne, dobrze rozumiem? Jeżeli tak, to czy jest coś ważnego co powinienem dodać, czy wystarczy opisać dlaczego potrzebuję w/w dokumentu.
  Pozdrawiam i proszę o jak najszybszą odpowiedź, ponieważ dopiero dziś prawko trafiło do sąd i może jest szansa, że mój wniosek zostanie uwzględniony.

  • Adwokat Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, pismo – wniosek o odstąpienie od zatrzymania dokumentu prawa jazdy powinien zawierać kilka grup argumentów:
   1. ocena zagrożenia dla bezpieczeństwa w komunikacji stworzonego przez kierowcę, któremu Sąd odebrał dokument prawa jazdy.
   2. ocena stopnia zawinienia kierowcy w zakresie zarzucanego mu wykroczenia drogowego
   3. ocena zasadności orzeczenia wobec kierowcy środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów nawet na najkrótszy okres 6 miesięcy
   4. konsekwencje zatrzymania prawa jazdy dla kierowcy i jego rodziny.

 4. monika pisze:

  Dzień dobry!
  tak się stało,tydzień temu mojemu bratu również zatrzymano prawa jazdy za przekroczenie prędkości.policjant zatrzymujący poinformował go że za tydzień ma się zgłosić na komendzie policji tej gminy gdzie zostały mu zatrzymane pj. I powiedział że musi zapłacić 1000 tyś złotych .O co w tym chodzi?czy może o jakieś”poręczenie majątkowe”?ponieważ brat jechał swoim samochodem.dodam jeszcze że brat miał 1,5 roku temu już zatrzymane pj za jazdę po alkoholu.Wtedy miał prawajazdy zabrane na rok czasu i karę grzywny.Pół roku temu je odzyskał.
  Co mu teraz może grozić za takie wykroczenie?może mi ktoś podpowiedzieć?

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   funkcjonariusz Policji zapewne chce aby Pani brat przyniósł omawianą kwotę celem poręczenia majątkowego. Od razu Pani powiem, że brat nie ma żadnego obowiązku wpłacać policjantowi w/w kwoty pieniędzy. Z mojego doświadczenia zawodowego wynika, iż w większości przypadków kara grzywny orzeczona przez Sąd zapewne będzie wynosiła mniej jak 1000 zł. W tym stanie rzeczy za omawiane wykroczenie Pani brat może dostać zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy.

 5. Pawel pisze:

  Taka sytuacja:
  Przekroczyłem prędkość o 53 dostałem zakaz prowadzenia pojazdów za zagrożenie bezpieczeństwa mojego pasażera i nałożyłi mi za to 17 pkt karnych. Czy mogli mi te pkt dac? Bo jeśli zostałem ukarany zakazem i grzywną to wydaje mi sie ze pkt níe powinno byc.

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   w tego typu sytuacjach jak najbardziej zostaną Panu przypisane punkty za wykroczenie, ponieważ Pana zachowanie wypełniło znamiona wykroczenia, za które może być wobec Pana orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów, kara grzywny i właśnie punkty karne.

 6. Monika pisze:

  Witam,

  zatrzymano mi prawo jazdy po spowodowaniu kolizji drogowej. Jednego z poszkodowanych zawieziono do szpitala- udzielono mu pomocy doraźnej, nie stwierdzono żadnych obrażeń i zwolniono do domu po 2 h. Pozostali poszkodowani nie ponieśli żadnych obrażeń i nie wnoszą żadnych roszczeń. Kontaktowałem się z komendą, która zatrzymała prawo jazdy, ale nikt nie chciał ze mną rozmawiać tłumacząc się, iż nie zajęli się jeszcze sprawą. Po 10 dniach udało mi się skontaktować z pracownikiem działu wykroczeń, który poinformował, iż prawo jazdy zostało przesłane do sądu pomimo iż po przyjrzeniu się sprawie ( co sugeruje że najpierw je tam przesłano a później ją zweryfikowano) okazała się ona zwykłą kolizją za którą należał mi się tylko mandat. Ale w obecnej sytuacji nic już nie mogą zrobić i mam cierpliwie czekać na decyzję sądu i mam się liczyć z grzywną. Czy rzeczywiście nic już nie mogę zrobić ? Prawo jazdy jest mi potrzebne do pracy.

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   niestety jak funkcjonariusz Policji wysłał do Sądu wniosek o zatrzymanie dokumentu prawa to praktycznie nie da się zrobić nic i musi Pani czekać na decyzję Sądu. Teoretycznie policja może wycofać swój wniosek ale z doświadczenia zawodowego i życiowego taka sytuacja zapewne nie nastąpi. W takich okolicznościach powinna Pani złożyć do Sądu stanowisko procesowe w przedmiocie wniosku policji o zatrzymanie prawa jazdy, w którym należy wnosić aby Sąd nie uwzględnił wniosku i Policji i zwrócił Pani dokument prawa jazdy. Jednakże jak takie działanie nie poskutkuje, wówczas po odebraniu postanowienia z Sądu o zatrzymaniu dokumentu prawa ma Pani 7 dni na złożenie zażalenia, które to zażalenia będzie rozpatrywał inny skład sędziowski, który może zwrócić Pani dokument prawa jazdy.

Leave a Reply