Co to jest prędkość bezpieczna i jak należy ją interpretować?

0
(0)

Prędkość bezpieczna to pojęcie warunkowe i nie jesteśmy w stanie za pomocą przepisów prawa określić, jaka prędkość będzie bezpieczna dla ruchu drogowego. Prawo o ruchu drogowym nakazuje kierowcy pojazdu jechać z taką prędkością, która zapewni panowanie nad pojazdem z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa, np. usytuowanie terenu, stan jezdni, widoczność na drodze, warunki atmosferyczne. Innymi słowy prędkością bezpieczną jest taka prędkość, która pozwala kierującemu pojazd na panowanie nad tym pojazdem w określonych warunkach drogowych i jest zależna od:

 • kierowcy;

 • pojazdu;

  oraz

 • drogi.

Wyżej wymienione elementy są elementami zmiennymi, od których zależy prędkość.Kierowca pojazdu jest osobą, od której zależy bezpieczeństwo na drodze, ponieważ reaguje on na zmiany zachodzące w pojeździe i na drodze. Bardzo ważny jest czas reakcji kierowcy, na który wpływa wiek, zmęczenie czy doświadczenie w prowadzeniu pojazdów. Powinien on przewidywać, iż szybkość jego reakcji może być opóźniona ze względu na zmęczenie bądź przyjmowanie jakichś leków. Ważna jest również umiejętność przewidywania na drodze oraz skupienie i podzielność uwagi. Dla przykładu można podać sytuację, w której wyższą prędkością będzie można określić jako bezpieczną dla kierowcy bardziej doświadczonego niż takiego, który jest początkującym kierującym, dla którego prędkość niższa przy takich samych warunkach będzie prędkością bezpieczną.

Natomiast wpływ samego pojazdu na określenie prędkości bezpiecznej zależy od wielu czynników. Dla przykładu można podać:

 • wymiary zewnętrzne pojazdu;

 • obciążenie pojazdu;

 • prędkość pojazdu oraz jego możliwości przyspieszenia;

 • dynamika hamowania pojazdu;

 • stateczność pojazdu;

W tym miejscu weźmy pod rozwagę obciążenie pojazdu i wpływu tego obciążenia na prędkość, która może być uznana za prędkość bezpieczną. Dla przykładu rozważmy sytuację, w której prędkością bezpieczną dla samochodu bez obciążenia (bagażu) z samym kierowcą będzie prędkość 90 km/h. Natomiast dla tego samego pojazdu ale z kompletem pasażerów i pełnym obciążeniem prędkością bezpieczną nie będzie 90 km/h lecz 70 km/h, ponieważ trzeba wziąć pod uwagę większą masę pojazdu, a co za tym idzie pojazd ten będzie miał wydłużoną drogę hamowania.

Opisane wyżej czynniki są tylko przykładowymi. Występuje szereg innych czynników pojazdu, które mają znaczenie dla określenia prędkości bezpiecznej dla danego pojazdu.

Określenie prędkości bezpiecznej ma ogromny wpływ na odpowiedzialność sprawcy przestępstwa spowodowania wypadku drogowego. Odpowiedzialność kierującego pojazdem jest tym mniejsza, o ile prędkość pojazdu można było uznać za prędkość bezpieczną.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Zasady ruchu drogowego. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 odpowiedź na Co to jest prędkość bezpieczna i jak należy ją interpretować?

 1. Bartosz Nadwodny pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Aplikant Adwokacki Bartosz Nadwodny

Leave a Reply