Co to są zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym i jakie mają znaczenie przy spowodowaniu wypadku drogowego?

0
(0)

Zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym to inaczej reguły, które określają pewne wytyczne bezpieczeństwa w omawianym ruchu drogowym. Muszą być one zawarte w przepisach, które regulują zasady poruszania się po drogach i innych miejscach oraz jak należy zachować się w typowych dla uczestnika ruchu drogowego sytuacjach lub sytuacjach wyrażonych przez znaki drogowe lub sygnalizację, które muszą być stosowane wszędzie tam, gdzie przepis nie precyzuje określonego zachowania.

Należy podkreślić, że zasady bezpieczeństwa nie zawsze będą się pokrywały z przepisami ruchu drogowego. Istnieją bowiem pewne sytuacje, w których potrzeba zachowania ostrożności na drodze może wymusić naruszenie określonego przepisu ruchu drogowego.

Dla przykładu dozwolone jest przekroczenie dozwolonej prędkości przez znaki drogowe, aby ominąć przeszkodę lub wyprzedzanie na linii podwójnej ciągłej, czy przejazd na czerwonym świetle w celu przepuszczenia pojazdu ratunkowego. Zachowanie w tego typu sytuacjach, które jest nieujęte szczegółowo w przepisach ruchu wynika pośrednio z przepisów ogólnych oraz dynamiki i zmienności ruchu. Fizycznie nie jest możliwe ujęcie wszystkich sytuacji, które mogą mieć miejsce w ruchu lądowym i bardzo ciężko jest je ująć w formie przepisu.

Ruch drogowy zawiera w sobie zasady bezpieczeństwa ogólne oraz szczególne. Zasady ogólne odnoszą się de facto do wszystkich napotkanych sytuacji na drodze i można do nich zaliczyć zasadę ograniczonego zaufania, zasadę ostrożności oraz zasadę prędkości bezpiecznej. Natomiast zasady szczególne odnoszą się konkretnych manewrów i zachowań, do których zaliczamy na przykład zasadę pierwszeństwa, zasady wyprzedzania, parkowania itd.

Zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym to inaczej:

 • zasada ostrożności;

 • zasada ograniczonego zaufania;

  oraz

 • prędkość bezpieczna;

Jak widać zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym mają o tyle znaczenie przy spowodowaniu wypadku drogowego o ile zostaną one naruszone. W przypadku ich naruszenia Sąd będzie rozpatrywał stopień tego naruszenia. W tym miejscu powstaje pytanie. Co to jest zasada ostrożności? Co to jest zasada ograniczonego zaufania? Oraz na czym polega prędkość bezpieczna.

O tym w następujących artykułach Na czym polega zasada ostrożności w ruchu drogowym? 

Co to jest zasada ograniczonego zaufania i jak należy ją interpretować?

Co to jest prędkość bezpieczna i jak należy ją interpretować?

 

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Zasady ruchu drogowego. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 odpowiedź na Co to są zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym i jakie mają znaczenie przy spowodowaniu wypadku drogowego?

 1. Bartosz Nadwodny pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Aplikant Adwokacki Bartosz Nadwodny

Leave a Reply