Czy można dochodzić zadośćuczynienia za śmierć osoby najbliższej w wyniku wypadku drogowego?

Artykuł ten postanowiłem napisać, ponieważ w Polsce niestety dochodzi do bardzo wielu wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym. I tak w samym 2014 roku wg statystyk prowadzonych przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji w Polsce doszło do 34970 wypadków, w których śmierć poniosło 3202 osoby a 42545 zostało rannych. Statystki te pokazują z jak wielką tragedią spotyka się wiele rodzin.

Niestety bardzo często dzieje się tak, że w wyniku wypadku drogowego śmierć ponosi dla Ciebie osoba najbliższa.

W tym miejscu nasuwa się pytanie czy możesz jako osoba najbliższa dochodzić od sprawcy wypadku drogowego lub zakładu ubezpieczeń zadośćuczynienia za śmierć bliskiego członka rodziny. Kwestia ta może mieć dla Ciebie ogromne znaczenie, ponieważ jak sobie wyobrazimy, że w wypadku drogowym zginął Twój mąż, który był jedynym żywicielem rodziny to pojawia się wówczas pytanie jak bez osoby najbliższej rodzina może dalej funkcjonować.

I tak w sierpniu 2008 roku zaczął obowiązywać art. 446 § 4 kodeksu cywilnego zgodnie z którym: „Sąd może przyznać najbliższym członkom rodziny zmarłego odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.” Przepis ten stanowi bezpośrednią podstawę prawną do dochodzenia od zakładów ubezpieczeń zadośćuczynienia za śmierć osoby najbliższej w wyniku wypadku drogowego. Choć znaczenie tego przepisu jest jasne to jednak wątpliwość budzi fakt, czy zawsze można domagać się odszkodowania za śmierć osoby najbliższej w wypadku drogowym oraz kogo można uznać za osobę najbliższą. W artykule Kto może dochodzić odszkodowania za śmierć osoby najbliższej w wyniku wypadku drogowego opisałem kogo uznajemy za osobę najbliższą. Natomiast w tym miejscu skupmy się czy w każdych okolicznościach można dochodzić zadośćuczynienia za śmierć osoby najbliższej w wypadku drogowym.

W związku z powyższym art. 446 § 4 k.c. wskazuje wprost, że rodzina zmarłej osoby w wypadku drogowym może domagać się zadośćuczynienia. Jednakże, aby rodzina mogła domagać się zadośćuczynienia, osoba, która poniosła śmierć w wyniku wypadku nie może być sprawcą powstałego zdarzenia.

Oznacza to, że jeżeli sprawcą wypadku była osoba dla Ciebie najbliższa, wówczas nie możesz domagać się zadośćuczynienia.

Podsumowując jeżeli bliska Ci osoba poniosła śmierć gdyż:

  • inny kierowca był wyłącznym sprawcą wypadku drogowego (tj. pokrzywdzony w żaden sposób nie przyczynił się do spowodowania wypadku)

 

  • nie była sprawcą wypadku, natomiast swoim zachowaniem przyczyniła się do spowodowania wypadku drogowego (dla przykładu jechała z prędkością wyższą niż administracyjnie dozwolona).

to wówczas możesz jako osoba najbliższa dochodzić wypłaty zadośćuczynienia za śmierć osoby najbliższej w wyniku wypadku drogowego.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Blogger.com
  • Flaker
  • Gadu-Gadu Live
  • Google Buzz
  • Poleć
  • StumbleUpon
  • Twitter
  • Wykop
  • Drukuj
  • LinkedIn
  • RSS
Ten wpis został opublikowany w kategorii Odszkodowanie i zadośćuczynienie dla osoby poszkodowanej w wypadku drogowym. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na „Czy można dochodzić zadośćuczynienia za śmierć osoby najbliższej w wyniku wypadku drogowego?

  1. Bartosz Nadwodny pisze:

    Drodzy Czytelnicy
    Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
    Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
    Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
    Pozdrawiam
    Aplikant Adwokacki Bartosz Nadwodny

  2. Gwadera Gabriela pisze:

    Chcę zadać pytanie dotyczące wypadku drogowego w którym zginął mój syn.Policja twierdzi,że sprawcą wypadku był niestety mój syn,choć nie ma jeszcze opinii biegłych,która ma rostrzgnąć jak doszło do wypadku i kto zawinił.Czy jeśli okaże się,że sprawcą jest jednak mój syn to mogę ubiegać się o zadośćuczynienie od kogokolwiek.Nadmieniam,że ten drugi kierowca był jednoręki i prowadził samochód służbowy nieprzystosowany do prowadzenia jedną ręką i bez automatycznej skrzyni biegów.Policja twierdzi,że nie ma to znaczenia bo to syn jest sprawcą , to syn jechał z nadmierną prędkością(która nie została ustalona bo licznik był rozwalony,tak stwierdził tylko ten kierowca i policja to uznała) i to syn ponoć wjechał na jego pas drogi.PROSZĘ O POMOC i o odpowiedź

    • Bartosz Nadwodny pisze:

      Witam,

      jeżeli okaże się, że sprawcą wypadku drogowego był Pani syn, wówczas nie może domagać się Pani zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Natomiast jeżeli okaże się, że sprawcą wypadku drogowego był inny kierowca, wówczas nic nie stoi na przeszkodzie domagać się zadośćuczynienia za śmierć Pani syna. Zadośćuczynienia najlepiej domagać się od ubezpieczyciela sprawcy wypadku drogowego, ponieważ daje to gwarancję wypłaty należnego zadośćuczynienia. Niestety nie ma tutaj żadnego znaczenia, że drugi kierowca była jednoręki i nie miał samochodu z automatyczną skrzynią biegów. Jednakże musi Pani poczekać na opinię biegłego z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych, który oceni kto był sprawcą tragicznego wypadku drogowego.

  3. Szymon pisze:

    Witam,
    Policja zatrzymała mi prawo jazdy, ponieważ sprawcą wypadku byłem ja, a kobieta, która jechała drugim samochodem trafiła do szpitala. Nie było mi obojętne co się dzieje z tą kobietą i od razu po wypadku pojechałem do niej, żeby dowiedzieć się czy nic jej nie jest. Odwiedzałem Ją codziennie do momentu, aż wyszła ze szpitala. Stało się to po trzech dniach. Z tego co się orientowałem to, że jeżeli osoba ranna była w szpitalu poniżej 7 dni, ja jestem sprawcą kolizji, a nie wypadek. Dlatego chciałbym się dowiedzieć co mogę zrobić, żeby odzyskać jak najszybciej prawo jazdy.

    • Bartosz Nadwodny pisze:

      Witam,

      wszystko zależy od tego na jakim etapie jest Pana sprawa. Jeżeli sprawa trafiła do Sądu, wówczas należy złożyć wniosek o zwrot dokumentu prawa jazdy podając w uzasadnieniu do czego potrzebny jest Panu dokument prawa jazdy. Natomiast jak dopiero policja wystąpiła z wnioskiem o zatrzymanie prawa jazdy, wówczas należy sporządzić stanowisko procesowego w przedmiocie wniosku policji, w uzasadnieniu którego należy podać dlaczego zatrzymanie Pańskiego dokumentu byłoby bezcelowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *