Czy naruszenie zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym zawsze będzie przyczyną wypadku drogowego?

0
(0)

Moja praktyka zawodowa wskazuje, że na kierowcę samochodu nakłada się zbyt wysokie wymagania co do przestrzegania bezpieczeństwa w ruchu drogowym np. kierowca zmuszony jest zachować prędkość bezpieczną z jednoczesnym obserwowaniem nadmiaru znaków oraz analizowania zachowania innych uczestników ruchu w tym samym czasie, co nie raz wydaje się wręcz niemożliwe.

Jednakże w tym miejscu nasuwa się pytanie czy zawsze naruszenie zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym będzie przyczyną wypadku drogowego?

Jak wskazuje orzecznictwo Sądu Najwyższego nie zawsze błąd kierowcy tj. naruszenie określonej zasady w ruchu drogowym, będzie przyczyną przestępstwa wypadku drogowego.

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 19 maja 1996 r. III KKN 39/96, Ocena zachowania kierowcy nie może opierać się tylko na fakcie, że wypadek nastąpił. Prowadzący pojazd ma prawo liczyć na respektowanie zasad bezpieczeństwa ruchu przez współuczestników tego ruchu.

Innymi słowy Sąd Najwyższy w powyższym wyroku stwierdził, że nie można brać pod uwagę tylko i wyłącznie samego faktu spowodowania wypadku drogowego. Należy także rozpatrywać zachowanie innych uczestników ruchu drogowego, które to zachowanie mogło doprowadzić innego kierującego do spowodowania wypadku drogowego.

Oznacza to, że kierowca samochodu, który uderzył w inny pojazd nie zawsze będzie sprawcą wypadku, gdyż do tego zdarzenia mogło doprowadzić zachowanie innego uczestnika ruchu. Przed Sądem musisz wykazać, że naruszenie przez Ciebie zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym było następstwem nieprawidłowego zachowania innego uczestnika ruchu drogowego i właśnie tej osobie należy przedstawić zarzut z art. 177 k.k.

Dla przykładu wyobraźmy sobie, iż kierowca pojazdu A porusza się z prędkością administracyjnie dozwoloną w bardzo dobrych warunkach drogowych. Nagle kierowca samochodu B nie ustępuje pierwszeństwa przejazdu i wyjeżdża kierowcy A przed jego samochód. Następnie kierowca pojazdu A w celu uniknięcia kolizji, zjeżdża na przeciwległy pas i zderza się z kierowcą samochodu C, doprowadzając tym zachowaniem do wypadku drogowego.

W takiej sytuacji należy wykazać przed Sądem, że sprawcą w/w wypadku drogowego nie był kierowca samochodu A, lecz kierowca samochodu B, gdyż jego zachowanie tj. naruszenie zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym doprowadziło do wypadku drogowego, w którym uczestniczyli kierowca samochodu A i C.

W tym miejscu należy przytoczyć także inne orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 10 czerwca 1994 r. III KRN 76/94, w którym czytamy Sam fakt kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości nie przesądza automatycznie winy kierowcy w zakresie odpowiedzialności z art. 178 k.k.(przestępstwo spowodowania wypadku drogowego w stanie nietrzeźwości). Odpowiedzialność ta musi być oparta na związku przyczynowym między takim właśnie stanem a nastąpieniem wypadku i jego skutkiem.

Powyższe orzeczenie jednoznacznie stwierdza, że nie zawsze przyczyną spowodowania wypadku drogowego będzie jazda w stanie nietrzeźwości. Na Sądzie rozpatrującym daną sprawę ciąży obowiązek zbadania czy stan nietrzeźwości był przyczyną wypadku drogowego czy też nie. Jeżeli przed Sądem kierowca wykaże, że do wypadku doszłoby nawet gdyby kierowca pojazdu był trzeźwy, wówczas nie można mu przedstawić zarzutu z art. 178 k.k.

Podsumowując nie zawsze naruszenie zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym musi być przyczyną przestępstwa wypadku drogowego. Jeżeli kierowca wykaże, że przyczyna wypadku było zachowanie innego kierowcy, wówczas powinien wnosić o uniewinnienie od zarzucanego czynu, bądź starać się przed Sądem o mniejszy wymiar kary.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 odpowiedź na Czy naruszenie zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym zawsze będzie przyczyną wypadku drogowego?

 1. Bartosz Nadwodny pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Aplikant Adwokacki Bartosz Nadwodny

Leave a Reply