Czy przestępstwo spowodowania wypadku drogowego można popełnić tylko na drodze publicznej?

0
(0)

Niniejszy artykuł ma na celu wyjaśnienie kwestii, gdzie można popełnić czyn z art. 177 k.k. czyli przestępstwo spowodowania wypadku drogowego. Czy miejscem tego wypadku może być tylko droga publiczna czy także teren zamknięty np. lotnisko?

Odpowiedzią na to pytanie jest wyrok Sądu Najwyższego z dnia 5 grudnia 1995 r. WR 186/95, który stwierdził, że przestępstwo drogowe może być popełnione nie tylko na drodze publicznej, ale również poza nią – wszędzie tam, gdzie ruch faktycznie się odbywa i w związku z czym istnieje możliwość zagrożenia dla bezpieczeństwa tego ruchu.

W związku z powyższym należy przyjąć, że przestępstwo spowodowania wypadku drogowego można popełnić na:

 • drodze publicznej;
 • niepublicznej;
 • strefie zamieszkania;
 • strefie ruchu oraz na;
 • szlakach kolejowych;
 • terenach budowlanych;
 • terenach przemysłowych;
 • lotniskach;

oraz

 • innych miejscach, gdzie faktycznie odbywa się ruch.

Natomiast zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego z 20 sierpnia 1976 VII KZP 11/76 miejscem ruchu nie jest podwórko prywatnego domu mieszkalnego.

Innymi słowy zgodnie z powyższym postanowieniem, omawiane przestępstwo można popełnić tam, gdzie faktycznie odbywa się ruch (nie może to być ruch sporadyczny, mało uczęszczany). Oznacza to, że przestępstwo spowodowania wypadku drogowego możesz popełnić w miejscu, w którym chronione jest bezpieczeństwo w ruchu drogowym np. lotnisko, teren budowy, ponieważ tam ruch faktycznie się odbywa. Natomiast takim miejscem nie może być Twoje podwórko, ponieważ w tym miejscu ruch odbywa się sporadycznie i nie jest miejscem, gdzie chronione jest bezpieczeństwo ruchu drogowego.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na Czy przestępstwo spowodowania wypadku drogowego można popełnić tylko na drodze publicznej?

 1. Bartosz Nadwodny pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Aplikant Adwokacki Bartosz Nadwodny

  • X pisze:

   MOWA JEST O WYPADKU DROGOWYM. A CO Z KOLIZJĄ NA SKRZYŻOWANIU DRÓG NIEPUBLICZNYCH. DOCZYTAŁAM SIĘ, ŻE NA TAKICH SKRZYŻOWANIACH OBOWIĄZUJE ZASADA PRAWEJ STRONY WOLNEJ. KONKRETNIE: DOSZŁO DO ZDARZENIA W NAST. SPOSÓB: NADJĘŻDŻAJĄCY Z LEWEJ STRONY POJAZD NR 1 ZAJECHAŁ DROGĘ JADĄCEMU Z PRAWEJ STRONY POJAZDOWI NR 2. POLICJA NIE NAŁOŻYŁA MANDATU, POLECONO SPORZĄDZENIE OŚWIADCZENIA SPRAWCY, TJ. KIERUJĄCEMU POJAZDEM NR 1, CO TEŻ UCZYNIŁ. UBEZPIECZYCIEL OC SPRAWCY ODMÓWIŁ POKRYCIA SZKODY MAJĄTKOWEJ POSZKODOWANEMU (POJAZD NR 2), GDYŻ SZKODA MIAŁA MIEJSCE NA DRODZE NIEPUBLICZNEJ. DROGA TA JEST POZOSTAŁOŚCIĄ PO ZDJĘTYM TOROWISKU KOLEJOWYM A KORZYSTAJĄ Z NIEJ REGULARNIE OKOLICZNI MIESZKAŃCY ORAZ INNI UŻYTKOWNICY DRÓG (NAWET CIĘŻARÓWKI). SZKODY OSOBOWEJ NIE ZGŁASZANO CHOCIAŻ POSZKODOWANY (KIEROWCA QUADA) BYŁ TROCHĘ POOBIJANY.

   • Adwokat Mariusz Stelmaszczyk pisze:

    Witam, w sytuacji, gdy obydwie krzyżujące się drogi były drogami równorzędnymi, wówczas jak najbardziej pierwszeństwo ma kierujący pojazdem z prawej strony. Nie widzę podstaw dla odmowy przez zakład ubezpieczeń wypłaty odszkodowania z oc sprawcy szkody.

Leave a Reply