Jak należy rozumieć ciężki uszczerbek na zdrowiu spowodowany wypadkiem drogowym?

0
(0)

Do napisania tego artykułu skłoniło mnie zapytanie jednego z czytelnika bloga.

Witam, mam jedno zasadnicze pytanie, spowodowałem wypadek drogowy, w którym jedna osoba została pokrzywdzona. Później dowiedziałem się, że biegły w tej sprawie zaopiniował, że osoba ta doznała ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Jednakże zastanawiam się i proszę o odpowiedź jak należy rozumieć pojęcie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Kwestia ta uregulowana jest w art. 156 § 1 pkt 1 k.k. zgodnie, z którym ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu jest:

 • pozbawienie człowieka:
 • wzroku;
 • słuchu;
 • mowy;

oraz

 • zdolności płodzenia;

Natomiast zgodnie z pkt 2 art. 156 § 1 k.k. ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu jest także spowodowanie u pokrzywdzonego:

 • innego ciężkiego kalectwa;
 • ciężkiej choroby nieuleczalnej lub długotrwałej;
 • choroby realnie zagrażającej życiu;
 • trwałej choroby psychicznej;
 • całkowitej lub znacznie trwałej niezdolności do pracy w zawodzie;
 • trwałego, istotnego zeszpecenia lub zniekształcenia ciała.

W tym miejscu należy wyjaśnić, co dokładnie oznacza pojęcie ciężkiego kalectwa, choroby długotrwałej, choroby realnie zagrażającej życiu oraz niezdolności do pracy w zawodzie.

Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego poprzez pojęcie innego ciężkiego kalectwa należy rozumieć zupełne lub bardzo znaczne ograniczenie czynności ważnego narządu. W szczególności jak wskazuje Sąd Najwyższy ciężkim kalectwem jest także zniesienie (pozbawienie) czynności jednego z narządów parzystych np. jąder, oczu, nerek.

Natomiast choroba długotrwała to choroba trwająca dłużej niż 6 miesięcy. Jednakże Sądy powoli odchodzą od wyżej wymienionego warunku, ponieważ w obecnym zaawansowaniu medycznym, należy konkretnie zanalizować obrażenia pokrzywdzonego, które będą wskazywały czy choroba jest długotrwała czy też nie.

Choroba realnie zagrażająca życiu to stan, który jest poważnym zaburzeniem podstawowych czynności układów narządu np. układ oddechowy, układ krążenia. Zaburzenie w/w czynności zalicza się jako choroba, która realnie zagraża życiu, ponieważ w przypadku ustania np. układu oddechowego, konsekwencją może być zgon pokrzywdzonego.

Jak było wymienione powyżej spowodowanie niezdolności do pracy zalicza się także do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Jednakże niezdolność do pracy w zawodzie powinna być:

 • całkowita

lub

 • trwała i znaczna.

Należy podkreślić, że nie jest to niezdolność do pracy w ogóle, lecz niezdolność do pracy w zawodzie faktycznie wykonywanym lub wyuczonym. Dla przykładu wyobraźmy sobie, iż pokrzywdzony jest muzykiem pianistą i w wyniku wypadku drogowego traci kilka palców. W konsekwencji tego zdarzenia jest niezdolny do pracy w zawodzie pianisty. W związku z tym zostanie przedstawiony sprawcy wypadku zarzut spowodowania wypadku drogowego z ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

13 odpowiedzi na Jak należy rozumieć ciężki uszczerbek na zdrowiu spowodowany wypadkiem drogowym?

 1. Bartosz Nadwodny pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Aplikant Adwokacki Bartosz Nadwodny

 2. Gość pisze:

  Witam!W wyniku wypadku drogowego(poszkodowany) odniosłem wiele obrażeń ciała,takich jak :złamania,skręcenia,zerwania,w wyniku czego mam niedowład kończyny górnej.Jestem już 4 miesiąc na zwolnieniu lekarskim,i diagnoza lekarzy jest jednoznaczna,tzn.długotrwałe leczenie i rehabilitacja.Sprawca wypadku przyznał się do winy,jednakże wystąpił o umorzenie i okres próby,a prokurator do tego się przychylił.Pytanie moje brzmi następująco:czy moje obrażenia ciała zostały zakwalifikowane jako lekkie bądż średnie?Bo w mojej ocenie to chyba jakaś pomyłka?Proszę o opinię,i z góry dziękuję!

  • Adwokat Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, Pana obrażenia ciała trwają znacznie dłużej niż 7 dni, a zatem postępowanie karne jest prowadzone o przestępstwo z art.177 par. 2 k.k., a nie o wykroczenie drogowe. Z Pana opisu wynika, że sprawca wypadku – podejrzany wystąpił do Prokuratora z wnioskiem o skierowanie do Sadu, zamiast aktu oskarżenia, wniosku o warunkowe umorzenie postępowania karnego na okres próby. Prokurator, jak widać, przychylił się do tego i wysłał do Sądu wniosek o warunkowe umorzenie postępowania. Proszę się jednak nie obawiać. Wyrok Sądu warunkowo umarzający postępowanie karne potwierdza fakt popełnienia na Pana szkodę przestępstwa spowodowania wypadku drogowego, a zatem ma Pan otwarta drogę do zażądania od zakładu ubezpieczeń w ramach polisy OC sprawy wypadku odszkodowania i zadośćuczynienia. Jeżeli Pana zdaniem sprawca wypadku nie zasłużył na łagodne potraktowanie, tj. warunkowe umorzenie postępowania karnego i uważa Pan, że powinien zostać skazany wówczas powinien Pan rozważyć następujące działania:
   1. wysłanie do Sądu pisma, w którym oświadcza Pan, że będzie Pan występował w sprawie jako oskarżyciel posiłkowy i jednocześnie sprzeciwia się Pan warunkowemu umorzeniu postępowania karnego – powinien Pan uzasadnić swoje stanowisko.
   2. jednocześnie może Pan wnieść pismem o nałożenie od sprawcy wypadku na Pana rzecz – w wyroku Sądu – obowiązku zapłaty nawiązki celem zadośćuczynienia częściowego za krzywdę jakiej Pan doznał na skutek wypadku. Powinien Pan wskazać kwotę i ją uzasadnić.

 3. gość pisze:

  Witam. Bardzo proszę o odpowiedź na mój mail pr. Czy ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu jest trojkostkowe złamanie nogi?

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   ciężki uszczerbek na zdrowiu jest dość skomplikowanym problemem. Jeżeli miałbym zastosować wykładnie, czy trójkostkowe złamanie nogi jest ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu, to raczej bym nie zakwalifikował złamania nogi jako ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Z drugiej jednak strony jeżeli złamanie nogi jest wielomiesięcznym problemem, wówczas można byłoby ewentualnie zakwalifikować złamanie nogi jaki Pani opisuje jako ciężki uszczerbek na zdrowiu. Jednakże do takiej interpretacji podchodziłbym z ogromną dozą ostrożności.

 4. Sprawca pisze:

  Witam.Mam pytanie,moj kolega mial dwa krwiaki w mozgu i ztego powodu mial operacje.Czy to zalicza sie do ciezkiego wypadku?

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   w teorii obrażenia, które poniósł Pański kolega nie powinny być zaliczone jako ciężki uszczerbek na zdrowiu. Natomiast jeżeli lekarz stwierdzi, że obrażenia te są długotrwałe lub nieuleczalne lub spowodowały zagrożenie dla życia pokrzywdzonego, wówczas można stwierdzić, że kolega poniósł ciężki uszczerbek na zdrowiu.

 5. alexx pisze:

  Witam, jestem sprawca wypadku samochodowego. Prokurator chce postawić mi zarzut z art 177 par. 2. W jednym z Pana komentarzy przeczytałem że moge poprosić prokuratora o wzrunkowe umorzenie postepowania karnego na czas próby. W art. 67kk znalazłem zapis mówiący o tym że z tego prawa skorzystać mozna w przypadku kiedy górna granica kary nie przekracza 3 lat a w wyjątkowych przypadkach 5 lat. Górna granica kary przewidziana w kodeksie w przypadku art 177 par 2 wynosi 8 lat. Czy moge w takim razie wystapić o prawo zastosowania wobec mnie prawa o warunkowym zawieszeniu postepowania na czas próby? Czy zostane jednocześnie ukarany grzywną? Jeśli tak jakiej wysokości grzywna mi grozi?

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   jeżeli został Panu przedstawiony zarzut z art. 177 par 2 k.k., wówczas nie może się Pan starać o warunkowe umorzenie postępowania. Podejrzany lub oskarżony może się starać o warunkowe umorzenie jeżeli zagrożenie karą pozbawienia wolności nie przekracza 3 lat.W związku z tym w Pana przypadku ewentualnie może Pan powalczyć o uniewinnienie lub jeżeli materiał dowodowy wskazuje, że Pan jest winny zarzucanego czynu, wówczas może Pan złożyć wniosek o dobrowolne poddanie się karze. Natomiast co do kary grzywny, to wszystko zależy od tego jakie dochody Pan podał podczas przesłuchania oraz jak wielkie spowodował Pan zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

 6. Aga pisze:

  Wtam,
  czy w wyniku sprawstwa polecającego, gdzie sprawca wykonawczy potrącił samochodem poszkodowanego łamiąc mu przy tym obie kończyny dolne (2 miesiące w gipsie), sprawca będzie odpowiadał jak za ciężki uszczerbek na zdrowiu, czy średni?

  • Adwokat Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, obrażenia ciała pokrzywdzonego w postaci złamania kończyn dolnych, skutkujące koniecznością ich unieruchomienia w gipsie na czas 2 miesięcy stanowią średni uszczerbek – powyżej 7 dni w rozumieniu art.157 par.1 k.k.. Nie jest to ciężki uszczerbek na zdrowiu z art.156 par. 1 k.k.

 7. Ula pisze:

  Witam, potrąciłam pieszego na pasach. Bezspornie wina leży po mojej stronie, nie zachowanie należytej ostrożności na przejściu dla pieszych. Ponieważ uszczerbek na zdrowiu wynosi powyżej 7 dni (złamanie kości strzałkowej i łonowej). Teraz moje pytanie brzmi czy lepiej wystąpić z wnioskiem o warunkowe umorzenie sprawy na okres próby czy dobrowolne poddanie się karze. Dodam że nie byłam wcześniej karana oraz nie nałożono na mnie nawet 1 mandatu przez okres 2 lat odkąd mam prawo jazdy. Najbardziej by mi zależało na tym, żeby sprawę rozwiązać w taki sposób żebym jak najszybciej odzyskała prawo jazdy. Pozdrawiam i z góry dziękuje.

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   na wstępie co mogę powiedzieć, to dobrowolne poddanie się karze byłoby w mojej ocenie najgorszym dla Pani rozwiązaniem. Najlepszym dla Pani wyjściem byłoby umorzenie postępowania karnego na podstawie art. 59a par 1 k.k. Zgodnie z tym przepisem jeżeli sprawca, który nie był uprzednio skazany za przestępstwo umyśle z użyciem przemocy, pojednał się z pokrzywdzonym, w szczególności w wyniku mediacji i naprawił szkodę lub zadośćuczynił wyrządzoną krzywdę, umarza się na wniosek pokrzywdzonego postępowanie karne o występek zagrożony karą nieprzekraczającą 3 lat pozbawienia wolności. Oznacza to, że jeżeli nie kwestionuje Pani swojej winy i sprawstwa, wówczas należy złożyć wniosek o mediację, aby zadośćuczynić pokrzywdzonej, która w zamian złoży wniosek o umorzenie postępowania karnego prowadzonego przeciwko Pani.

   Jednakże jak pokrzywdzona nie wyrazi chęci na mediację, wówczas pozostaje kwestia warunkowego umorzenia postępowania. W tym celu powinna Pani złożyć do Prokuratury lub Sądu wniosek o warunkowe umorzenie postępowania wraz z wnioskiem o nieorzekanie wobec Pani zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. We wniosku tym powinna Pani wskazać dlaczego dokument prawa jazdy jest tak bardzo Pani potrzebny.

Leave a Reply