Jak napisać zażalenie na postanowienie Sądu o zatrzymaniu prawa jazdy?

0
(0)

W ostatnim czasie funkcjonariusze Policji po popełnieniu przez kierowcę nawet błahego wykroczenia takiego jak zwykła kolizja drogowa lub przekroczenie prędkości masowo zaczęli zatrzymywać dokumenty prawa jazdy.

Procedura zatrzymania prawa jazdy wygląda zawsze tak samo. Na początku funkcjonariusz Policji na miejscu popełnienia wykroczenia zatrzymuje za pokwitowaniem dokument prawa jazdy. Należy w tym miejscu podkreślić, iż możesz się poruszać samochodem na podstawie takiego pokwitowania przez okres 7 dni od daty zatrzymania Ci dokumentu. Następnie funkcjonariusz ma 7 dni, aby wysłać do Sądu wniosek o zatrzymanie prawa jazdy. Natomiast Sąd postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy wydaje w ciągu 14 dni od dnia otrzymania od Policji w/w pisma. Mianowicie Sąd podejmie decyzję czy uwzględnić przedmiotowy wniosek i zatrzymać Ci prawo jazdy czy też odniesie się negatywnie do wniosku i postanowi zwrócić Ci dokument prawa jazdy.
Jeżeli Sąd postanowi nie uwzględnić wniosku Policji i zwrócić Ci prawo jazdy, będziesz mógł bez obaw poruszać się samochodem.

Natomiast jeżeli Sąd uwzględni wniosek Policji i postanowi zatrzymać Ci prawo jazdy, to sytuacja zaczyna się komplikować. W tym miejscu nasuwają się pytania, co w tej sytuacji należy zrobić, jak działać w związku z zaistnieniem całego zdarzenia?

Jeśli Sąd wyda postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy, wówczas Sąd doręcza Ci to postanowienie niezwłocznie listem poleconym na wskazany przez Ciebie adres. Od momentu odebrania postanowienia, masz 7 dni na złożenie zażalenia na postanowienie.
Dla przykładu: jeżeli odebrałeś postanowienie w poniedziałek 1 września 2014 roku, to ostateczny termin na złożenie zażalenia na postanowienie masz do następnego poniedziałku tj. 08 września 2014 roku. Zażalenie możesz wysłać listem poleconym lub złożyć osobiście na biurze podawczym.

Jakie elementy powinno zawierać zażalenie na postanowienie Sądu o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy?

Na wstępie należy zaznaczyć, iż zażalenie na postanowienie wnosi się do tego samego Sądu, który wydał przedmiotowe zażalenie. Dla przykładu, jeżeli postanowienie wydał Sąd Rejonowy w Kaliszu, wówczas zażalenie należy wnieść także do Sądu Rejonowego w Kaliszu.

Po drugie należy napisać, iż zażalenie wnosimy na postanowienie Sądu o zatrzymanie prawa jazdy z dnia (dzień wydania postanowienia), a potem podstawę prawną. Podstawa prawna to art. 137 ust. 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Potem musisz napisać o co dokładnie wnosisz, czyli o zmianę zaskarżonego postanowienia i zwrot dokumentu prawa jazdy.

Uzasadnienie zażalenia na postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy.

Uzasadnienie najlepiej jest podzielić na 3 rozdziały czyli:

 • stopień społecznej szkodliwości czynu;
 • nieznaczny stopień zawinienia

oraz

 • właściwości osobiste i Twój dotychczasowy sposób życia.

W rozdziale o stopniu społecznej szkodliwości należy opisać (jeżeli taka sytuacja faktycznie miała miejsce), że popełnione przez Ciebie wykroczenie charakteryzuje się niewielkim wpływem na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.
Dla przykładu, jeżeli w momencie kontroli drogowej na drodze nie poruszały się żadne inne samochody niż Twój, to podnieś tę okoliczność w zażaleniu. Tak samo jeśli droga, którą się poruszałeś była mało uczęszczaną drogą gminną, a nie drogą ekspresową czy autostradą, to również zamieść ten argument w zażaleniu.
Jak widać w tym rozdziale bardzo wiele czynników wpływa na to czy niebezpieczeństwo jakie stworzyłeś w komunikacji było niewielkie czy nawet znikome.

Następnym rozdziałem w zażaleniu na postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy powinien być nieznaczny stopień zawinienia. Rozdział ten charakteryzuje się okolicznościami, które skłoniły Cię do popełnienia wykroczenia.
Dla przykładu kierowca samochodu dowiedział się, że bliska dla niego osoba trafiła do szpitala. Kierowca ten chciał jak najszybciej dotrzeć do szpitala, aby dowiedzieć się o stan zdrowia osoby najbliższej i tylko dlatego popełnił wykroczenie, za które funkcjonariusz zatrzymał dokument prawa jazdy.
Pamiętaj, że okoliczności jakie opisujesz w zażaleniu muszą mieć oparcie w rzeczywistości. Jeżeli nie było nadzwyczajnej sytuacji, która spowodowała, że popełniłeś dane wykroczenie, to pomiń ten rozdział.

Kolejnym rozdziałem, jaki powinien znaleźć się w zażaleniu to właściwości osobiste oraz dotychczasowy sposób życia. W tym rozdziale należy opisać swoje życie prywatne i zawodowe oraz przede wszystkim dlaczego jest Ci potrzebny dokument prawa jazdy. Jeżeli dla przykładu osoba, której zatrzymano prawo jazdy jest przedstawicielem handlowym i rocznie pokonuje około 60 000 km, to wówczas należy opisać to w zażaleniu.

Na zakończenie należy podkreślić, że wszelkie sytuacje, do których niezbędny jest Ci dokument prawa jazdy należy podnieść w zażaleniu, ponieważ zwiększa to szanse, że Sąd uwzględni Twoje zażalenie i Ci zwróci prawo jazdy.

Należy podkreślić, iż warto w zażaleniu przywołać orzecznictwa. Sąd Najwyższy orzekał już kilkakrotnie w sprawach z zakresu fakultatywnego zatrzymania prawa jazdy i szerzej o tym w następnym artykule.

Wzór zażalenia na postanowienie Sądu o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy za wykroczenie z art. 86 § 1 k.w. można pobrać klikając na poniższy link:

Zażalenia na postanowienie Sądu o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy za wykroczenie z art. 86 § 1 k.w.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

19 odpowiedzi na Jak napisać zażalenie na postanowienie Sądu o zatrzymaniu prawa jazdy?

 1. Krzysztof pisze:

  Witam,
  Mam zatrzymane prawo jazdy przez prokuratora za potrącenie pieszej na pasach – zupełnie nie zgadzam się z argumentacją i chciałbym je odzyskać. Wg. porady policjantki prowadzącej dochodzenia oraz adwokata napisałem prośbę o zwrot prawo jazdy, którą złożyłem jak się okazało 1 dzień po wydaniu postanowienia o zatrzymaniu prawo jazdy
  więc wyszło bez sensu. Teraz chcę napisać zażalenie. Na postanowieniu jest napisane, ze:
  „zażalenie wnosi się za pośrednictwem prokuratora, który wydał postanowienie” więc już sam nie wiem czy mam pisać do prokuratora czy do sądu ? Jeśli chodzi o sąd to ma być właściwy do rozpoznania sprawy ale moja sprawa nie trafiła jeszcze do sądu wiec też za bardzo nie rozumiem tego zwrotu.
  Dziękuję za odpowiedź

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   z Pana zapytania domniemam, że jest Pan osobą podejrzaną o popełnienie przestępstwa. W sprawach o przestępstwo z art. 177 kk organem, który nadzoruje dochodzenie jest Prokurator i to on wydaje postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy. W związku z tym zażalenie na to postanowienie wysyła się do Sądu Rejonowego właściwego dla miejsca popełnienia przestępstwa za pośrednictwem Prokuratury, która wydała przedmiotowe postanowienie. Zażalenie wysyła się do Sądu za pośrednictwem Prokuratury dlatego, że ustawodawca daje szansę organowi, który wydał postanowienie na zmianę swojego stanowiska. Jeżeli Prokurator dalej będzie twierdził, że postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy jest zasadne, wówczas prześle Pańskie zażalenie do Sądu Rejonowego.
   Procedura, o której Pan pisze jest normalnymi działaniami. Sprawa główna dalej się toczy, natomiast tutaj chodzi o kwestię samego zatrzymania prawa jazdy do wyjaśnienia sprawy i dlatego jak Pan napisze zażalenie to prawdopodobnie trafi do Sądu, aby ten zweryfikował decyzję Prokuratora o zatrzymaniu prawa jazdy. Sąd jest tą instytucją, która (w przypadku złożenia zażalenia na decyzję Prokuratury) bada zasadność, czy właśnie ta decyzja w jego ocenie była zasadna.

   • Krzysztof pisze:

    Witam,
    22 wrzesnia prokuratura uznala moje zazalenie i nakazala swrot prawo jazdy. Postanowienie to zostalo doreczone mi oraz wyslane do poszkodowanej ale nie zostalo wyslane do starostwa, ktore jest w posiadaniu mojego dokumentu wiec nie moge go odebrac. Podobno postanowienie to musi sie uprawomocnic ale ile na to mam czekac ? Minely juz ponad 3 tygodnie.

    • Bartosz Nadwodny pisze:

     Witam,

     postanowienie prokuratora uprawomocnia się po 7 dniach od daty doręczenia przedmiotowego postanowienia. Jeżeli pokrzywdzony w terminie 7 dni nie złożyła zażalenia, wówczas postanowienie o zwrocie dokumentu staję się prawomocne. Najlepiej jest zadzwonić do prokuratury, która wydała postanowienie, czy właśnie to postanowienie jest prawomocne. Jeżeli tak, należy skonstruować wniosek i pilne przesłanie postanowienie do odpowiedniego dla Pana wydziału komunikacji.

 2. Meggi pisze:

  Witam. Mezowi zabrano prawo jazdy za kierowanie po uzyciu alkocholu,mial 0,15 mg/na 1 alkocholu w wydychanym powietrzu. Sad postanowil zatrzymac prawo jazdy. Maz jest jedynym zywicielem rodziny i codziennie dojezdza do pracy,niestety nie ma umowy o prace i nie moze tego udowodnic. Czy i jak napisac odwolanie ?

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   termin do złożenia zażalenia na postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy wynosi 7 dni od daty odebrania postanowienia od listonosza. Jeżeli Pani mąż będzie chciał żalić owe postanowienie to w uzasadnieniu należy opisać w szczegółach po co mężowi jest potrzebny dokument prawa jazdy. Jeżeli mąż pracuje dorywczo, wówczas także ten argument należy podnieść przed Sądem.

 3. iza pisze:

  czy mógł by Pan napisać taki przykładowy wniosek o zwrot zatrzymanego prawa jazdy przez policję i taki wniosek do Sądu, ponieważ zabrano koledze prawo jazdy za kolizje drogowa w której nikomu nic sie nie stało tylko pęknieta lampa i tylni zderzak. ponieważ nie wiemy co w takiej sytuacji mamy robić i kogo prosić o pomoc. a prawo jazy jest mu potrzebne do pracy bo inaczej może ją stracić a ma ciężką sytuację w domu. i czy często zdarzają się sytuację że Sąd jednak zabiera to prawo jazdy? jeśli tak to na ile? dlaczego za zwykłą kolizję ktoś może być pozbawiony prawa jazdy?

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   przedmiotowy wniosek jest z zasady bardzo prosty do skonstruowania. W uzasadnieniu takiego wniosku należy przytoczyć wszelkie okoliczności, które wskazują na to, że dokument prawa jazdy jest dla Pani niezbędny. Bardzo pozytywnie wpływa na decyzję Sądu poparcie wskazanych okoliczności odpowiednimi dokumentami. Dla przykładu jeżeli osoba, której funkcjonariusz zatrzymał prawo jazdy jest przedstawicielem handlowym i osoba ta pokonuje rocznie kilkadziesiąt tysięcy kilometrów, to do wniosku należy załączyć kopie umowy o pracę itd. Im więcej przedstawi Pani okoliczności, które poprze odpowiednimi dokumentami, wówczas Pani szanse na odzyskanie dokumentu prawa jazdy będą większe.

 4. Paweł pisze:

  Witam
  Zatrzymano mi prawa jazdy za nie ustąpienie pierwszeństwa na pasach. Na komendzie podczas przesłuchania poddałem się dobrowolnie karze 500 zł i 6 miesięcy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Dostałem postanowienie sadu ale tam nic nie pisze konkretnie od kiedy do kiedy i wg o grzywnie tez nie tylko tyle ze zatrzymano mi prawa jazdy i opis całego zajścia.
  Na drugiej kartce pisze , że mogę napisać zażalenie . Mama trochę choruje ,jako jedyny kierowca jestem oraz Mama postarała by się o jakieś zaświadczenie od lekarza . Mam kilka pytań:
  1. Czy sąd w razie odrzucenia zażalenia możne mi podwyższyć wyrok ? zazwyczaj działania sadu w takich sprawach ?
  2. Do wyroku wlicza się czas ten od momentu zabrania i zatrzymania mnie przez policje ?Gdyby nie wyszło z tym zażaleniem to kara by liczyła by się od kiedy ?

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   na wstępie należy wyjaśnić, że postanowienie, które Pan otrzymał nie jest wyrokiem Sądowym. Postanowienie o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy jest tylko zatwierdzeniem decyzji funkcjonariusza Policji na drodze i dlatego nie ma w tym postanowieniu na jaki okres prawo jazdy jest zatrzymane. Natomiast jeżeli nie zgadza się Pan z tym postanowieniem to ma Pan 7 dni na złożenie zażalenia na to postanowienie, w uzasadnieniu którego powinien Pan opisać dlaczego Sąd I instancji podjął błędną decyzję i powinien Pan wnosić o zwrot dokumentu prawa jazdy. Napisanie zażalenia w żaden sposób nie pogorszy Pana sytuacji prawnej, ponieważ jest to Pańskie „święte” prawo nie zgodzić się z decyzją Sądu.

   Odnośnie drugiego pytania to zawsze zakaz prowadzenia pojazdów zaczyna swój bieg od daty, w której funkcjonariusz Policji zatrzymał Panu dokument prawa jazdy na drodze.

 5. Cezary pisze:

  Witam, niedawno zostało mi zabrane prawo jazdy za przkroczenie dozwolonej prędkości. Jako, że prawo jazdy mam stosunkowo krótko (ok. roku) policjant zdecydował mi je zabrać. Po 7 dniach od zabrania jeździłem na pokwitowaniu, parę dni temu zostało mi doręczone pocztą wezwanie na policję w charakterze osoby podejrzanej, wyznaczone na 31. Wczoraj natomiast dostałem list z sądu, w którym sąd postanawia zabrać mi prawo jazdy. Moje pytanie jest następujące. Mam 20 lat, obecnie się uczę, nie pracuję i nie wiem co mam zrobić. W tym wypadku pisania zażalenia ma sens? No i zostało mi na to 6 dni. Czy może iść 31 na komendę, skoro dostałem wezwanie? Nie mam pojęcia.

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   w mojej ocenie jak najbardziej powinien Pan składać zażalenie na postanowienie Sądu, ponieważ przekroczenie dozwolonej prędkości nie zawsze jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym. To czy Pańskie przekroczenie prędkości było stworzeniem zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym czy też nie powinien ocenić biegły z zakresu ruchu drogowego. W związku z tym jest szansa, że na skutek zażalenia Sąd odda Panu dokument prawa jazdy. Natomiast musi Pan wiedzieć, że takie wykroczenie, które Pan popełnił Sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów i w tym stanie rzeczy jedną sprawą jest kwestia samego zatrzymania dokumentu prawa jazdy (tj. postanowienie, które Pan otrzymał o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy) a drugą kwestią jest główna sprawa, na której Sąd może ale nie musi orzec wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Podsumowując Pańskie zażalenie będzie dotyczyć zatrzymania do czasu wyjaśnienia Pana prawa jazdy, a wyjaśnienia, które będzie Pan składał będą dotyczyć kwestii odpowiedzialności za popełnione wykroczenie.

 6. Turbo pisze:

  Witam,
  Byłem sprawcą kolizji z udziałem drugiego Auta, która wyglądała dość poważnie, lecz nikomu nic się nie stało. Policja zdecydowała zatrzymać prawo jazdy. Rozmowę z policjantem prowadzącym moja sprawę spoznilem o dzień, dzień wcześniej wysłał wniosek do sądu. Dziś otrzymałem decyzję o podtrzymaniu decyzji policji. Jestem jedynym zywicielem rodziny, mam małe dziecko i pracuje jako kierowca zawodowy, kolizja była skutkiem przemęczenia. Co mogę zamieścić w zapaleniu, by mieć jak największe szanse na odzyskanie prawa jazdy? Czy jest możliwość by utracić tylko jedna kategorie? Ponieważ miałem pięć. Czy jazda po uprawomocnieniu wyroku będzie podlegała jako jazda bez dokumentu, czy jazda bez uprawnien?

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   jeżeli powodem kolizji drogowej było przemęczenie związane z nadmiarem pracy, wówczas jak najbardziej może Pan w zażaleniu podnieść tą okoliczność jako nieznaczny stopień zawinienia. W drugiej części zażalenia powinien Pan podnieść niewspółmierność orzeczonej kary tj. zatrzymania dokumentu prawa jazdy ze względu na to, że jest Pan jedynym żywicielem rodziny i brak dokumentu prawa jazdy pozbawia Pana i przede wszystkim Pana rodzinę jedynego źródła utrzymania.
   Natomiast co do wyłączenia poszczególnych kategorii prawa jazdy spod zakazu to jak najbardziej może się Pan o to starać, jednakże na początku najlepiej jest spróbować aby Sąd w ogóle nie orzekał wobec Pana zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Jeżeli Sąd na taką propozycję się nie zgodzi, wówczas wtedy może Pan wnosić o orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych z wyłączeniem pojazdów, do których uprawnia kategoria np. C i C+E prawa jazdy. Niestety musi mieć Pan na uwadze, że w przypadku zakazu prowadzenia pojazdów tylko na kategorię B, będzie miał Pan problemy z odzyskaniem blankietu dokumentu prawa jazdy, ponieważ wydziały komunikacji stoją na stanowisku, że bez podstawowej kategorii czyli B, nie może być wydany dokument prawa jazdy z resztą kategorii np C i C+E.

 7. Siwiak Radosław pisze:

  Witam

  mam bowiem taki problem, nie zatrzymałem się do kontroli drogowej i uciekłem Policji.
  Auto na polnej (leśnej) drodze rozbiłem a dalej uciekłem piechoto. Po trzech dniach Policja znalazła te auto, a po tygodniu ja się wstawiłem na komisariat. Policjant wystąpił z wnioskiem o 100 zł mandat i o odebranie prawa jazdy na pół roku, no i Sędzia ten wniosek podtrzymał. Moje pytanie jest takie, czy mają do tego prawo chociaż nikt mnie nie widział za kierownicom nawet żaden policjant bo to było o 1.40 w nocy.

  • Adwokat Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam,
   Ma Pan rację, że to na Policji – na oskarżycielu spoczywa ciężar udowodnienia ponad wszelką wątpliwość, że to Pan prowadził auto nie zatrzymując się do kontroli drogowej, a więc popełnił wykroczenie z art.92 par. 2 k.w. Powinien pan zapoznać się z aktami prowadzonej przeciwko panu sprawy o wykroczenie. W aktach tych powinien Pan przeczytać zeznania Policjantów, którzy chcieli zatrzymać Pana do kontroli drogowej. Ci policjanci na pewno zostali przesłuchani w charakterze świadków. Dla przykładu mogli zeznać, że bez wątpliwości rozpoznają Pana jako osobę, która tego dnia prowadziła samochód i nie zatrzymała się do kontroli drogowej.

 8. Adrian pisze:

  Witam! Dzwonilem do sadu i w sadzie powiedziano mi ze wydano postanowienie o zatrzymaniu mojego prawa jazdy. Jestem w trakcie pisania zazalenia (czekam az postanowienie przyjdzie poczta). W zazaleniu przyznaje sie do peopelnienia wykroczenia – spowodowania zagrozenia bezpieczenstwa na drodze. Jednak zaznaczam, ze zrobilem to nieswiadomie, opisuje moja sytucje zyciowa, do czego jest mi potrzebne prawo jazdy itp. Moje pytanie brzmi: czy w zazaleniu moge napisac prosbe o nieodbieranie mi prawa jazdy i jego zwrot, a w dalszych czynnościach o odstąpienie od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdow. Czy to trzeba pisac inne pismo, jesli tak to kiedy napisac taki wniosek. Z tego co czytałem na Panstwa stronie wyroki odnosnie wykroczen, sa wydawane sa bez naszej obecnosci i mozliwosci zlozenia zeznan. A moze sie myle i dostaje sie z sadu informacje, ze w tym dniu odbedzie sie rozprawa przeciwko mojej osobie ?

 9. Janusz pisze:

  Witam. Policja zatrzymała mi prawo jazdy za przekroczenie linii ciągłej. Otrzymałem z sądu dwa dokumenty. Jeden, postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy zgodnie z wnioskiem policji aż do merytorycznego rozstrzygnięcia sprawy i drugi, z data późniejsza o jeden dzień, wyroknakazowy sądu, w którym mowa tylko o ukaraniu mnie grzywna i obciążeniu kosztami sądowym. Czy w takim wypadku prawo jazdy zostanie mi zwrócone?

  • Adwokat Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, powinna Pani jak najszybciej wysłać do Sądu pismo z wnioskiem o orzeczenie zwrócenia pani dokumentu prawa jazdy, gdyż odpadły przesłanki, jakie legły u jego zatrzymania przez Sąd. Ta przesłanką wydania przez Sąd postanowienia o zatrzymaniu Pani dokumentu prawa jazdy przez Sąd było uzasadnione podejrzenie popełnienia przez Panią wykroczenia drogowego za które może być wobec Pani orzeczony wobec Pani środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów. Wobec wydania przez Sąd wyroku nakazowego, w którym Sąd nie zdecydował się na orzeczenie wobec Pani tego środka karnego odpadła podstawa do dalszego stosowania wobec Pani środka przymusu, jakim jest zatrzymanie dokumentu prawa jazdy. wprawdzie to Sąd z urzędu powinien wraz z wyrokiem nakazowym wydać postanowienie o zwrocie Pani dokumentu prawa jazdy, ale skoro Sędzia o tym zapomniał to doradzam jak najszybsze wysłanie takiego wniosku do Sądu.

Leave a Reply