Jak uzyskać odszkodowanie za wypadek drogowy, gdy jego sprawca uciekł z miejsca zdarzenia?

W mojej praktyce zawodowej często spotykam się z sytuacjami, gdy sprawca wypadku drogowego, czy to ze względu na przeżywany szok czy w celu uniknięcia odpowiedzialności karnej, ucieka z miejsca zdarzenia zaraz po wypadku. Zdarza się również, że organy ścigania nie są przez dłuższy czas lub w ogóle w stanie ustalić kto spowodował wypadek. Tym samym, siłą rzeczy, nie jest możliwe uzyskanie przez poszkodowanego informacji o numerze polisy OC sprawcy ani nawet o tym, czy tego typu ubezpieczenie było przez niego wykupione.

Na szczęście ustawodawca, w art. 98 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i polskim biurze ubezpieczycieli komunikacyjnych przewidział możliwość dochodzenia odszkodowania za szkody majątkowe i osobowe również w przypadku, gdy nie jest możliwe ustalenie tożsamości osoby, która spowodowała wypadek drogowy. Odszkodowanie w takich wypadkach wypłaca Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG).

Jednocześnie w ustawie zaznaczone są pewne ograniczenia w odpowiedzialności UFG w omawianym przypadku. UFG wypłaca zadośćuczynienie za wszystkie wypadki, w wyniku których ktoś odniósł obrażenia ciała. Dodatkowo można ubiegać się o odszkodowanie za szkody na mieniu (zniszczony samochód), w sytuacji gdy nie ustalono sprawcy zdarzenia, jedynie wtedy, gdy w wypadku co najmniej jedna osoba odniosła obrażenia ciała, a rozstrój jej zdrowia trwał dłużej niż 14 dni. Jak wynika wprost z redakcji art. 98 ust 1 pkt 2 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i polskim biurze ubezpieczycieli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nigdy nie wypłaca odszkodowań za wypadki spowodowane przez nieustalonych sprawców, w których nikt nie odniósł obrażeń ciała.

Tryb dochodzenia roszczeń z tytułu odszkodowania w przypadku, gdy nie ustalono sprawcy zdarzenia jest analogiczny do tego, w którym kierowca, który spowodował wypadek nie miał wykupionej polisy OC.

Aby uzyskać świadczenie należy zwrócić się do któregokolwiek z zakładów ubezpieczeń. Ubezpieczyciel nie może odmówić przyjęcia zgłoszenia. Dodatkowo, w przypadku gdy chcemy dochodzić odszkodowania za straty materialne (uszkodzony samochód), musimy złożyć oświadczenie, że nie wykupowaliśmy dla naszego pojazdu polisy auto casco. W przypadku, gdy mieliśmy wykupione AC, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nie wypłaci nam odszkodowania za wypadek (będzie do tego zobowiązany nasz ubezpieczyciel), ale pokryje straty związane z utratą zniżek czy koszt doubezpieczenia samochodu do wartości sprzed wypadku.

Firma ubezpieczeniowa, do której zwróciliśmy się z roszczeniem o odszkodowanie przeprowadza wycenę naszej szkody, a następnie przesyła całość dokumentacji do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. UFG ma miesiąc na rozpoznanie naszej sprawy i wypłacenie odszkodowania. W przypadku, gdy odmówi wypłaty lub odszkodowanie będzie zbyt niskie mamy prawo wnosić odwołanie lub ewentualnie wystąpić przeciwko UFG na drogę sądową.

Autorzy: Adwokat Mariusz Stelmaszczyk i Aplikant Adwokacki Michał Marciniak

tel: 697 053 659 lub 22 629 00 36

mail: biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • Poleć
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • LinkedIn
 • RSS
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły, Dochodzenie wypłaty odszkodowania i zadośćuczynienie od zakładu ubezpieczeń z oc sprawcy wypadku drogowego. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *