Rozpoczynając cykl artykułów poświęconych prawom osób pokrzywdzonych na skutek wypadków drogowych warto wyjaśnić kim jest pokrzywdzony w sprawie karnej o wypadek drogowy, a więc komu, według ustawy Kodeks Postępowania Karnego przysługuje status osoby pokrzywdzonej w postępowaniu karnym o przestępstwo spowodowania wypadku drogowego.
Odpowiedź na postawione wyżej pytanie, a więc komu przysługuje status osoby pokrzywdzonej w postępowaniu karnym o przestępstwo spowodowania wypadku drogowego wynika z treści przepisów art.49 par.1 k.p.k., art.52 par.1 k.p.k. oraz art.177 par. 1 i 2 k.k.
W postępowaniu karnym o spowodowanie wypadku drogowego pokrzywdzonym jest osoba, która na skutek wypadku drogowego doznała obrażeń ciała lub rozstroju zdrowia na okres przekraczający 7 dni.
W postępowaniu karnym o spowodowanie wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym, a więc w wyniku którego pokrzywdzony zmarł, z praw pokrzywdzonego korzystają osoby najbliższe wobec zmarłego. Każda z nich jest jest uprawniona do występowania w postępowaniu karnym o spowodowanie wypadku drogowego w charakterze pokrzywdzonego.
Osoba fizyczna posiada status pokrzywdzonego niezależnie od wieku, a więc również osoba małoletnia, czyli taka, która nie ukończyła 18 lat. W imieniu małoletniego pokrzywdzonego działają jej przedstawiciele ustawowi, czyli rodzice.
Uzyskanie statusu, a w konsekwencji nabycie uprawnień pokrzywdzonego następuje z chwilą popełnienia przestępstwa, w tym przypadku przestępstwa spowodowania wypadku drogowego. Status pokrzywdzonego nabywa się więc przez sam fakt pokrzywdzenia, nie zaś w wyniku decyzji organów ścigania – Policji czy Prokuratury.
Autor: Adwokat Mariusz Stelmaszczyk
e -mail: biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl
nr tel. kom. +48 697 053 659