Prędkość bezpieczna a prędkość administracyjnie dozwolona.

0
(0)

Niniejszy artykuł ma na celu wyjaśnienie czy prędkość administracyjnie dozwolona jest zarazem prędkością bezpieczną oraz czy przekroczenie prędkości administracyjnie dozwolonej zawsze będzie uznane za prędkość wyższą jak bezpieczna.
W związku z tym nasuwa się pytanie czy prędkość administracyjnie dozwolona jest automatycznie prędkością bezpieczną?

Zagadnienie to jest bardzo skomplikowane, jednakże można jednoznacznie stwierdzić, że nie zawsze kierowca poruszający się z prędkością administracyjnie dozwoloną, porusza się z prędkością bezpieczną.

Dla zilustrowania wyjaśnienia, że prędkość administracyjnie dozwolona nie zawsze będzie prędkością bezpieczną posłuży nam następująca sytuacja.

Wyobraźmy sobie, że kierowca samochodu porusza się oblodzoną drogą w okresie zimowym przy temperaturze otoczenia minus 15 stopni Celsjusza, gdzie ograniczenie prędkości wynosi 90 km/h i dokładnie z taką prędkością porusza się kierowca samochodu. Dodatkowo pada gęsty śnieg, widoczność na drodze jest bardzo ograniczona.
Nagle na jezdnie wychodzi pieszy, a kierowca mimo dozwolonej administracyjnie prędkości nie zdołał wyhamować, w wyniku czego doszło do potrącenia pieszego.
W tym miejscu nasuwa się pytanie czy kierowca kierowca poruszając się z prędkością administracyjnie dozwoloną poruszał się z prędkością bezpieczną i czy jego odpowiedzialność karna w związku z potrąceniem powinna zostać wyłączona?

Skoro niezależnie od warunków pogodowych kierowca poruszał się z dozwoloną prędkością 90 km/h, więc teoretycznie poruszał się z prędkością bezpieczną, czyli nie powinien odpowiadać karnie za potrącenie pieszego.

Należy w tym miejscu podkreślić, iż prędkość administracyjna nie zawsze będzie uznana jako prędkość bezpieczna, dokładnie tak jak w opisanym wyżej przykładzie. Złe warunki drogowe, czyli minusowa temperatura otoczenia, oblodzona jezdnia, a co za tym idzie wydłużona droga hamowania i słaba widoczność, powinna skutkować tym, że kierowca pojazdu powinien sobie uświadamiać, że nawet dozwolona prędkość administracyjna będzie nieadekwatna do panujących warunków drogowych.
W tym stanie rzeczy kierowca pojazdu powinien poruszać się z mniejszą prędkością niż prędkość dozwolona przez znaki drogowe, aby w razie wystąpienia zdarzenia drogowego mógł zapanować nad prowadzonym przez siebie samochodem.

W tym miejscu nasuwa się pytanie, w takim razie z jaką prędkością powinienem się poruszać, aby organy ścigania uznały moją prędkość za bezpieczną?

Na to pytanie powinien odpowiedzieć sobie każdy kierowca, ponieważ zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego – Izba Karna z dnia 27 września 2003 r. sygn. akt III KK 156/03 biorąc pod uwagę panujące na drodze warunki drogowe, kierowca porusza się z taką prędkością, która pozwala mu na zatrzymanie pojazdu przed ewentualną przeszkodą.

Podsumowując kierowca samochodu powinien go prowadzić z taką prędkością, przy uwzględnieniu warunków drogowych, że w przypadku np. wtargnięcia pieszego na jezdnię, będzie mógł zatrzymać pojazd przed tym pieszym. Wówczas jak najbardziej moglibyśmy mówić, że kierowca poruszał się z prędkością bezpieczną, ponieważ taka prędkość pozwoliłaby mu na zatrzymanie samochodu i uniknięcie potrącenia.

Jednakże należy podkreślić, że prędkość bezpieczną może być uznana przekroczona prędkość administracyjnie dozwolona. Oznacza to, że jeżeli spowodowałeś wypadek drogowy w przypadku przekroczenia prędkości administracyjnie dozwolonej to nie zawsze Ty będziesz sprawcą tego wypadku. Jeżeli uda Ci się wykazać, że nawet w przypadku nie przekroczenia prędkości administracyjnie dozwolonej, nie uniknąłbyś wypadku, wówczas można uważać, że prędkość, z którą się poruszałeś była prędkością bezpieczną.

Jak widać prędkość bezpieczna jest obwarowana kilkunastoma czynnikami i jaka dokładnie prędkość będzie prędkością bezpieczną, zależy od warunków drogowych, które aktualnie panują na drodze. Natomiast z całą pewnością można stwierdzić, że nie zawsze jazda z prędkością administracyjnie dozwoloną będzie prędkością bezpieczną i odwrotnie. Nie zawsze przekroczenie prędkości administracyjnie dozwolonej będzie uznane jako prędkość wyższa niż bezpieczna.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Zasady ruchu drogowego. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 odpowiedź na Prędkość bezpieczna a prędkość administracyjnie dozwolona.

 1. Bartosz Nadwodny pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Aplikant Adwokacki Bartosz Nadwodny

Leave a Reply