Procedura zatrzymania prawa jazdy po popełnieniu wykroczenia drogowego

0
(0)

Ostatnie doniesienia medialne pokazują, że funkcjonariusze Policji zaczęli zatrzymywać dokumenty prawa jazdy za popełnienie nawet błahego wykroczenia w ruchu drogowym. Mianowicie organy ścigania za zwykłą stłuczkę, przekroczenie prędkości lub przekroczenie linii podwójnej ciągłej za pokwitowaniem zatrzymują prawo jazdy.

Na wstępie należy zaznaczyć, iż procedura zatrzymania prawa jazdy wygląda zazwyczaj zawsze tak samo. Funkcjonariusz Policji na miejscu popełnienia wykroczenia stwierdza, że kierowca spowodował zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym z art. 86 § 1 k.w. i na tej właśnie podstawie zatrzymuje za pokwitowaniem dokument prawa jazdy.

Następnie od momentu zatrzymania dokumentu funkcjonariusz ma 7 dni, aby wysłać do Sądu wniosek o wydanie postanowienia w przedmiocie zatrzymania prawa jazdy. W tym miejscu należy podkreślić, iż możesz się poruszać samochodem na podstawie takiego pokwitowania przez okres 7 dni od daty zatrzymania omawianego dokumentu.

Natomiast od momentu, kiedy wpłynie do Sądu wniosek Policji o zatrzymanie prawa jazdy, Sąd na wydanie postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy ma 14 dni. Sąd w przeciągu tych dwóch tygodni musi podjąć decyzję czy uwzględnić wniosek Policji i zatrzymać Ci prawo jazdy czy też postanowi nie uwzględnić wniosku Policji i zwrócić Ci dokument prawa jazdy.

Jeżeli Sąd nie uwzględni wniosku Policji i zwróci Ci prawo jazdy, wówczas będziesz mógł odebrać dokument jeszcze w Sądzie.
Natomiast Twoja sytuacja będzie zgoła odmienna jeśli Sąd uwzględni wniosek Policji i zatrzyma Ci prawo jazdy. Wówczas Twoje prawo jazdy trafi do Wydziału Komunikacji właściwego dla Twojego miejsca zameldowania.

Jeśli Sąd wyda postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy, wówczas to postanowienie jest niezwłocznie doręczane listem poleconym na wskazany przez Ciebie adres. Dodatkowo do systemu, który nazywa się Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (tzw. CEPiK), wprowadzane są dane, iż Twój dokument prawa jazdy jest zatrzymany do wyjaśnienia sprawy.

Od chwili kiedy odebrałeś postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy, masz 7 dni na złożenie zażalenia na w/w postanowienie.
Dla przykładu: jeżeli postanowienie zostało odebrane w poniedziałek 1 września 2014 roku, to ostateczny termin na złożenie zażalenia masz do następnego poniedziałku tj. 08 września 2014 roku. Zażalenie możesz wysłać listem poleconym lub złożyć osobiście na biurze podawczym Sądu.

Jednakże powstaje w tym miejscu pytanie jak napisać zażalenie na postanowienie Sądu o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy? Szerzej o tym w artykule Jak napisać zażalenie na postanowienie Sądu o zatrzymaniu prawa jazdy?

Wzór zażalenia na postanowienie Sądu o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy za wykroczenie z art. 86 § 1 k.w. można pobrać klikając na poniższy link:

Zażalenia na postanowienie Sądu o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy za wykroczenie z art. 86 § 1 k.w.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

50 odpowiedzi na Procedura zatrzymania prawa jazdy po popełnieniu wykroczenia drogowego

 1. Małgorzata pisze:

  Witam. Mąż nie ustąpił na przejściu dla pieszych pierwszeństwa trzem osobom, w tym dziecku. Był trzeźwy. Policja zatrzymała prawo jazdy, Sąd przychylił się do wniosku policji. Napisaliśmy zażalenie ale zostało ono rozpatrzone negatywnie przez Sąd Okręgowy. Do Sądu nie da się dodzwonić, wybierany numer nie istnieje, również ten podany przez Urzęd Miasta. Teraz moje pytania, czego się możemy teraz spodziewać? Odbędzie się rozprawa? Jeżeli tak to czy zostaniemy poinformowani o jej terminie? Czy jest jeszcze jakaś możliwość odzyskania prawo jazdy? Jaki jest najwyższy wymiar kary?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   w tej sytuacji sprawa trafi do Sądu Rejonowego właściwego dla miejsca popełnienia wykroczenia. Jak wpłynie do Sądu wniosek o ukaranie, wówczas Sąd ma dwie drogi na zakończenie sprawy. Po pierwsze może wydać tzw. wyrok nakazowy i tam orzec o zakazie prowadzenia pojazdów. Sąd wydaje taki wyrok na posiedzeniu niejawnym czyli nie wezwie Pani męża do Sądu. Lecz należy podkreślić, że taki wyrok zostanie wysłany do Pani męża listem poleconym i jeżeli mąż nie zgodzi się z tym wyrokiem wówczas Pani mąż ma 7 dni od daty odebrania wyroku nakazowego na złożenie sprzeciwu. Po złożeniu sprzeciwu sprawa trafi na zasadach ogólnych do rozprawę, czy Sąd wezwie Pani męża i na rozprawie mąż będzie mógł przedstawić swoje argumenty, aby Sąd nie zatrzymywał dokumentu prawa jazdy.
   Drugą drogą jest od razu wyznaczenie rozprawy bez wydawania wyroku nakazowego tak jak opisałem powyżej.
   Wymiar kary może być następujący – Sąd orzeknie karę grzywny, ewentualnie zakaz prowadzenia pojazdów (w przepisie jest od 6 miesięcy do 3 lat, lecz praktyka pokazuje, że prawdopodobnie może to być 6 miesięcy) oraz także ewentualnie koszty Sądowe.

 2. Aleksandra pisze:

  Proszę o informację jaka wysokość grzywny wchodzi w grę i czy po odebraniu prawa jazdy trzeba zdawać egzamin na nowo?

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   wysokość kary grzywny będzie zależna w dużej mierze od tego jakie osiąga Pani dochody w skali miesiąca. Przeważnie kara grzywny za wykroczenie lub przestępstwo, gdzie orzeka się lub może być orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów wynosi w granicach 500 zł – 2000 zł. Natomiast jeżeli okres zakazu prowadzenia pojazdów nie przekracza jednego roku, wówczas nie trzeba zdawać ponownie egzaminu na prawo jazdy.

 3. Monika pisze:

  Witam
  Wczoraj dostałam postanowienie z sądu , że zatrzymują mi prawa jazdy. Byłam kilka dni temu na policji i dobrowolnie poddałam się karze 500 zł i 6 miesięcy zakaz jazdy pojazdami mechanicznymi. Mam problem bo tym postanowieniu nie pisze konkretnie od kiedy do kiedy mam zakaz i na jakie konto mam wpłacić pieniądze, tak naprawdę nic nie wiem tylko ogólne rzeczy . Dostane coś jeszcze z sadu ? czy mam sama gdzieś się udać ?

  Monika

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   Sąd na obecną chwilą tylko zatrzymał Pani dokument prawa jazdy, tj. zatwierdził decyzję funkcjonariusza Policji o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy. Natomiast w późniejszym czasie Sąd w wyroku orzeknie wobec Pani zakaz prowadzenia pojazdów i karę grzywny prawdopodobnie w takim wymiarze jak ustalona kara na policji. Zakaz Pani już biegnie od dnia, w którym funkcjonariusze na drodze zatrzymali Pani dokument prawa jazdy. Natomiast co do jazdy rowerem, to nie ma żadnych przeszkód, aby poruszała się Pani rowerem w obecnej chwili.

 4. Monika pisze:

  Chciałam zapytać jak wygląda jazda rowerem ? Dodam ze zostało mi zabrane za nie ustąpienie pierwszeństwa na pasach ..

 5. Tomek pisze:

  Witam, czy jest możliwość szybszego dowiedzenia się o decyzji sądu niż czekanie na pismo? Pozdrawiam.

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   aby szybciej dowiedział się Pan o rozstrzygnięciu Sądu tak naprawdę ma Pan dwie drogi. Można dowiedzieć się telefonicznie w sekretariacie Sądu, który wydał postanowienie, lecz nie zawsze sekretariaty chcą telefonicznie udzielać takich informacji. Drugą drogą jest zapoznanie się z aktami sprawy w Sądzie. Powinien Pan telefonicznie zamówić akta na konkretny dzień i jechać do Sądu w celu zapoznania się z aktami sprawy w tym zapozna się Pan z postanowieniem Sądu.

 6. Bartek pisze:

  Grzywny w jakiej wysokosci mozna sie spodziewac za kradziez paliwa o wartosci ponizej 420,- a potem niezatrzymanie sie do na sygnaly swietlne i dzwiekowe nieoznakowanego auta Policji i spowodowanie zagrozenia w ruchu drogowym?

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   kara grzywny w dużej mierze będzie zależeć od Pańskiego miesięcznego uposażenia. Natomiast można przewidzieć, iż kara grzywny w przypadku wymienionych przez Pana wykroczeń może wynosić nawet do 2000 zł. Trzeba jeszcze mieć na uwadze, iż Sąd prawdopodobnie orzeknie wobec Pana obowiązek naprawienia szkody w wysokości skradzionego paliwa.

   • Bartek pisze:

    Nalezy spodziewac sie ustanowienia zakazu prowadzenia pojazdow za spowodowanie zagrozenia w ruchu drogowym, postaci nadmiernej predkosci, wyprzedzania na podwojnej ciaglej, omijania wysepki pieszych umiejscowionej na srodku jezdni po jej lewej stronie, a wiec jadac pod prad pasem do jazdy w przeciwnym kierunku?

 7. Agnieszka pisze:

  witam.
  Mąż ma zatrzymane prawo jazdy na 4 lata, minęły już dwa lata i chce napisać pismo, żeby mu te dwa lata jakby odroczyli, żeby mógł zacząć robić od nowa. Czy wgl jest taka możliwość ? I czy ktoś z państwa wie jak to napisać ? Co uwzględnić ?

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   w związku z nowelizacją kodeksu karnego wykonawczego istnieje możliwość „skrócenia zakazu prowadzenia pojazdów” do samochodów wyposażonych w blokadę alkoholową. Jeżeli prawomocność wyroku nastąpiła przed 18 maja 2015 roku, wówczas można postarać się o skrócenie zakazu po 18 miesiącach. Natomiast jeżeli wyrok stał się prawomocny po 18 maja 2015 roku, wówczas można skrócić zakaz prowadzenia pojazdów po połowie okresu orzeczonego środka karnego. W związku z tym możliwość skrócenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych do pojazdów wyposażonych w blokadę alkoholową w obecnym stanie prawnym jest jak najbardziej możliwe.

 8. Adrian pisze:

  Witam! Oderano mi prawo jazdy powolujac sie na art. 86 par 1 kw. Wiem, ze zawinilem. Dzwonilam do sadu i wiem ze zgodnie z postanowieniem praw jazdy mi nie zwroca. W sumie to nie wiem czy jest sens bawic siew zazalenia … Czy mozna napisac wniosek o dobrowolne poddanie sie karze grzywny. Jak szukam na Internecie wszedzie sa tylko wnioski dotyczacye jazdy po pijanemu. Czy mozna zlozyc wniosek o dobrowolne poddanie sie karze z art. 86 par 1 kw ? Jesli jest taka mozliwosc chcialbym zlozyc wniosek o ukaranie mnie kara grzywny bez odbierania uprawnien do porowadzenia pojazdow. Oczywiscie wyjasnilbym tym wniosku okolicznosci calego zajcia, a takze dlaczego jest mi potrzebne prawo jazdy. Mam do tego prawo ? Czy sad musi sie ustosunkowac do takiego pisma ? Jesli tak ile jest czasu na odpowiedz. W ogole jak wyliczyc wysokosc grzywny. Obecnie moje akta maja sygnature Ko … czy na tym etapie moge zlozyc taki wniosek. Policja jeszcze mnie nie przesluchiwala. Dzwonie codziennie na komisariat, jest juz 3 tyg po zdarzeniu i jeszcze nikomu nie przydzielono mojej sprawy. Z gory dziekuje Wa za wszelkie sugestie.

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   na wstępie należy zaznaczyć, iż w przypadku wydania postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy za spowodowanie niebezpieczeństwa w ruchu drogowym zawsze jest sens składać zażalenie, ponieważ doświadczenie zawodowe wskazuje, że w dużej mierze spraw Sędziowie do zażaleń się przychylają. W zażaleniu powinien Pan podnieść do czego wykorzystuje Pan dokument prawa jazdy i dlaczego decyzja funkcjonariusza na drodze była błędna.
   Natomiast jak jeszcze nie składał Pan wyjaśnień w tej sprawie nie może Pan składać wniosku o dobrowolne poddanie się karze. Wniosek taki można złożyć jak policjant przedstawi Panu zarzut z art 86 par. 1 k.w. W tym stanie rzeczy jak sprawa się tak przeciąga, powinien Pan zadzwonić na Komendę, która prowadzi Pana sprawę w celu ustalenia policjanta prowadzącego i umówienia się z nim na termin przesłuchania. Potem policjant wyśle do Sądu wniosek o ukaranie. Jednakże wniosek o dobrowolne poddanie się karze może złożyć Pan już po Pańskim przesłuchanie do rąk policjanta aby Pański wniosek załączył do akt. Jak akta trafią do Sądu, wówczas Sędzia referent od razu zobaczy Pana wniosek i może wydać wyrok nakazowy zgodny z Pana wnioskiem.

   • Adrian pisze:

    Dziekuje za odpowiedz.

    Watpliwosci co do napisania zażalenia naszly mnie, gdy przeczytałem, ze jak sad przychylilby się do niego, a jednak później wydal wyrok o odebraniu prawka, czas kiedy mi zwrócono prawko nie wlicza sie do okresu zakazu prowadzenia pojazdow. Boje się, ze sad może uznac zażalenie, a później jednak wyrok będzie na niekorzysc i odbiorą mi prawo jazdy. A może jeśli sedzia uzna zażalenie, sprawa jest tylko formalnoscia ?
    Akurat po wysłaniu mojego posta, odezwał się do mnie policjant. Mam przesłuchanie w poniedziałek. Na pewno na przesłuchaniu napomknę o dobrowolnym poddaniu się karze. Pisal Pan ze wniosek mam przekazac policjantowi. Miejsce przesłuchania mam oddalone o 150 km od miejsca zamieszkania. Czy mogę później taki wniosek przeslac do policjanta poczta, by dolaczyl go do akt ? Pewnie tutaj to kwestia dogadania z policjantem. Ewentualnie, jeśli policjant wyslalby już papiery to mogę taki wniosek wyslac bezpośrednio do sadu ? Rozumiem, ze w tym momencie bedzie inna sygnatura akt, nie te Ko ?

 9. bang pisze:

  Witam, w dniu 12 lipca br. policja zatrzymala moje prawo jazdy za zawracanie z użyciem ręcznego ( nie obróciło samochodu tylko poprostu wyprostowało go trochę bo był kurz)nie było ludzi w otoczeniu, jechał ze mną kolega który ma 16lat, na kartce na której mogłem jeździć 7dni pisało że stworzyłem zagrożenie życia lub zdrowia pasażera , pojechałem złożyć zeznania na komisariat( powiedziałem że prawo jazdy jest mi potrzebne do dojazdu do szkoły, że siostrę zawoże do szkoły czasami, że bardzo żałuje tego co zrobilem, jednym słowem wszystko co jest prawdą), kolega jest jako osoba poszkodowana choć nie czuje się być poszkodowany ani nic mu nie jest, zeznania złożyłem 15 lipca, sprawa miała trafić do sądu,dziś jest 25 lipca i jak do tej pory nie dostałem żadnego powiadomienia ani nic, moje pytania:
  1. ile czasu ma sąd aby poinformować mnie co z moim prawem jazdy?
  2. jakie jest prawdopodobieństwo że prawo jazdy zostanie mi oddane?
  3. możliwa jesteś kara pieniężna ustalona przez sąd zamiast zabrania prawa jazdy?
  Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   w odpowiedzi na Pana pytania:

   1. Sąd teoretycznie ma 14 dni na rozpoznanie wniosku policji o zatrzymaniu prawa jazdy. Niestety jest to termin instrukcyjny, czyli Sąd może rozpoznać wniosek policji w dłuższym czasie. Jeżeli w sprawie się nic nie dzieje, wówczas należy sporządzić do Sądu wniosek o pilne rozpoznanie sprawy.
   2. Co do prawdopodobieństwa zatrzymania prawa jazdy to wszystko zależy od argumentów, które Pan powinien przedstawić. Sąd rozpoznając wniosek policji o zatrzymaniu dokumentu prawa tak na prawdę nic o Panu nie wie. Nie ma pojęcia jaką jest Pan osobą oraz do czego potrzebne jest Panu prawo jazdy. W związku z tym najlepiej jest złożyć do Sądu stanowisko procesowe w przedmiocie wniosku policji o zatrzymanie dokumentu prawa, w którym to stanowisku powinien Pan wnosić o nieuwzględnienie wniosku policji i zwrot Pana dokumentu prawa jazdy. W uzasadnieniu powinien podać Pan wszelkie okoliczności uzasadniające, że zatrzymanie Pana prawa jazdy jest zbyt daleko idącą dolegliwością.
   3. Wykroczenie, które Pan popełnił jest wykroczeniem, za które Sąd może ale nie musi orzekać zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. W związku z tym powinien Pan przekonywać do tego, że sama kara grzywny będzie wystarczająca za popełnienie wykroczenia bez orzekania o zakazie prowadzenia pojazdów mechanicznych.

 10. bang pisze:

  Dziękuje za odpowiedź i jeszcze jedno pytanie: na jaki okres maksymalnie mogą mi zatrzymać prawo jazdy? pozdrawiam

 11. Martin pisze:

  Witam we wrześniu zabrano mi prawo jazdy za przekroczenie prędkości na terenie zabudowanym o 50km/h na trzy miesiące.Pracuje jako kierowca -magazynier gdzie w tym przypadku jestem bliski wyrzuceniu z pracy czy jest jakaś możliwość skrócenia tych trzech miesięcy ?

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   niestety muszę Pana zmartwić, ponieważ ustawa o kierujących pojazdami nie przewiduje możliwości skrócenia okresu zatrzymania prawa jazdy. W związku z tym musi Pan oczekiwać do czasu zakończenia 3 miesięcznego terminu zatrzymania prawa jazdy.

 12. Mateusz pisze:

  Witam, dnia 10 października zostało mi zatrzymane prawo jazdy za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu.
  Sąd przychylił się do pierwszego wniosku policji i zatrzymał mi prawo jazdy. Minęło już prawie 2 miesiące od zdarzenia i zostałem wezwany na komendę w celu złożenia zeznań i bardzo zależy mi na odzyskaniu prawa jazdy, co też tłumaczyłem Panu policjantowi. Pan Policjant, w mojej ciężkiej sytuacji , zgodził się nie składać wniosku o zatrzymanie prawa jazdy, tylko o karę grzywny w wysokości 1000zł.
  Jaka jest szansa, że Sąd zaakceptuje taki wniosek Policji ? Czy w takiej sytuacji może mimo wszystko orzec zakaz prowadzenia pojazdów?
  Pozdrawiam , liczę na odpowiedź.

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   jak dobrze Pana rozumiem, to poddał się Pan dobrowolnie karze na karę grzywny. Jednakże bardzo dziwi mnie „obietnica” funkcjonariusza Policji, iż nie będzie składał wniosku o zatrzymanie dokumentu prawa jazdy, ponieważ taki wniosek został już złożony i w związku z tym ma Pan zatrzymane prawo jazdy. Natomiast aby wszystko było w porządku policjant we wniosku o wymierzenie zaproponowanej kwoty powinien tylko wnosić o wymierzenie kary grzywny bez zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Jeżeli taki wniosek został dołączony do wniosku o ukaranie, wówczas Sądy z reguły uwzględniają takie propozycje, a co za tym idzie, powinien Pan odzyskać dokument prawa jazdy.

 13. Daniel pisze:

  Witam, w grudniu 2015 zostałem zatrzymany bez uprawnień i w dodatku na wykroczenia czyli po spozytym alkoholu ale umieściłem się na wykroczeniu. W styczniu, przed rozpoczęciem sprawy sądowej zdałem prawojazdy . Sprawa sądowa odbyła się w lutym a wyrokiem byl zakaz prowadzenia pojazdów na okres 24 miesięcy, jednak nie otrzymałem z wydziału komunikacji nakazu zwrotu prawa jazdy. Czy muszę udać się do nich sam czy czekać na powiadomienie?

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   wszystko zależy od tego co Sąd zawarł w wyroku. Jeżeli Sąd w wyroku zobowiązał Pana do zwrotu dokumentu prawa jazdy, wówczas zakaz nie zaczyna swojego biegu do czasu oddania dokumentu do wydziału komunikacji. Natomiast jeżeli Sąd uchybił w wyroku i nie ma zawartego w nim zobowiązania do zwrotu dokumentu, wówczas zakaz biegnie od dnia prawomocności wyroku. Niemniej jednak doświadczenie zawodowe wskazuje, że wydziały komunikacji nie upominają się o prawo jazdy.

 14. Marek pisze:

  witam
  spowodowałem kolizję – nieustąpienie pierwszeństwa. Policja zatrzymała mi prawo jazdy. Po wezwaniu na przesłuchanie na policji przyznałem się do popełnienia wykroczenia i zaproponowałem dobrowolne poddanie się karze grzywny bez zatrzymywania uprawnień. Wcześniej oczywiście poprosiłem funkcjonariusza o jego zwrot – odmówił. Usłyszałem, że nie ma takiej możliwości – po przyznaniu się do wykroczenia on występuje o 500 pln grzywny i zatrzymanie uprawnień na 6m-cy. Jeżeli chcę mam złożyć wniosek do sądu o karę grzywny bez zatrzymywania uprawnień.
  Sąd- nie uwzględnił wniosku policji – zwrócił mi prawo jazdy. Teraz czekam na sprawę główną.
  I u moje pytanie czy po dobrowolnym poddaniu się karze na policji /jak zrozumiałem policjanta 500 pln i 6m-cu zatrzymania prawa jazdy/ sąd obligatoryjnie wymierzy mi karę grzywny o którą wnioskuje policja oraz zatrzyma mi prawo jazdy ??? Dodam, że zgodnie z informacją od policjanta złożyłem do sądu wniosek o oddalenie wniosku policji na zatrzymanie prawa jazdy oraz o dobrowolne poddanie się karze grzywny bez orzekania zakazu prowadzenia pojazdów. We wniosku tym również opisuje moje stanowisko w tej sprawie jakie zająłem na policji.
  Reasumując jeżeli na policji poddałem się karze zabrania prawa jazdy to czy teraz we wniosku do sądu mogę wnosić o jego zwrot ?? Sąd to uwzględni??

  • Adwokat Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, w pierwszej kolejności powinien Pan wiedzieć, że Sad za wykroczenie spowodowania zagrożenia dla bezpieczeństwa w komunikacji (np. za nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu) z art.86 par. 1 k.w. może ale nie musi orzec zakazu prowadzenia pojazdów. Sąd ma w tym zakresie pełną swobodę i nie jest w żaden sposób związany stanowiskiem Policji. Nie zmienia tego fakt, że początkowo zgodził się Pan na orzeczenie tego zakazu w ramach dobrowolnego poddania się karze na Policji. Powinien Pan jak najszybciej wysłać do Sadu wniosek o dobrowolne poddanie się karze bez zakazu prowadzenia pojazdów. Ma Pan spora szansę na przekonanie Sadu do takiego rozstrzygnięcia. Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu co do zasady nie jest poważnym wykroczeniem drogowym uzasadniającym tak dolegliwy dla kierowcy środek karny jak zakaz prowadzenia pojazdów. Nie równać się temu wykroczeniu do np. przekroczenia prędkości o ponad 50 km/ha. Fakt, że Sąd postanowił zwrócić Panu odebrany przez Policje dokument prawa jazdy jest również dobrym sygnałem. Nie znam zresztą ani jednego kierowcy, któremu nie zdarzyłoby się popełnić tego wykroczenia.

   • Marek pisze:

    Tak też zrobiłem. Nie ukrywam, że kierowałem się radami z Pana portalu – Kapitalna sprawa ten portal !!! Gorąco wszystkim polecam!
    Dziękują za odpowiedź.

 15. Wojtek pisze:

  Zatrzymano mi prawo jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h. Czy można starać się o oddanie prawa jazdy tylko na trasę żeby móc dojechać do miejsca pracy i z powrotem. Jest to dla mnie sprawa najważniejsza gdyż właśnie niedawno wynająłem lokal i otworzyłem nowy sklep od którego dzieli mnie ok. 70 km. Jeśli nie będę mógł dojeżdżać do pracy to koszty które już poniosłem i niemożliwość zarobkowania doprowadzą mnie do bankructwa.

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   niestety ustawa prawo o ruchu drogowym oraz kodeks postępowania administracyjnego nie przewiduje takiej możliwości. Jednakże może Pan sporządzić do Prezydenta lub Starosty pismo/stanowisko procesowe, w którym powinien Pan wnosić o nieuwzględnienie wniosku policji o zatrzymanie prawa jazdy w uzasadnieniu podając do czego potrzebny jest Panu dokument prawa jazdy. Prawdopodobnie takie pismo nie spełni swojej roli, ponieważ jak opisałem wcześniej procedura administracyjna nie przewiduje takiej możliwości, jednakże nic nie szkodzi spróbować.

 16. Jakub pisze:

  Dzień dobry,

  w dniu 12.07.2016 roku w czasie pracy na drodze krajowej (Szamotuły) wracając do siedziby firmy (Warszawa) wyprzedzałem pojazd, źle oceniłem odległość i auto na przeciwległym pasie musiało zjechać na pobocze, tak by zrobić mi miejsce w razie gdybym nie zdążył wyprzedzić. Auto udało się wyprzedzić, a samochód z przeciwległego pasa pojechał w swoją stronę.

  Zaraz po zdarzeniu zatrzymała mnie policja (nieoznakowane auto). Otrzymałem pokwitowanie z informacją, iż ” ..wykonując manewr wyprzedzania stworzył realne zagrożenie w ruchu drogowym inne niż kolizja drogowa.”

  Chciałem się zapytać:

  1. Czy mogę wnioskować do Komendanta o zmianę decyzji Aspiranta, podpierając się faktem, że praco jazdy jest mi potrzebne do wykonywania obowiązków zawodowych?
  2. Czy sprawa zostanie przekazana do jednostki w miejscu mojego zameldowania i yu będzie procesowana?
  3. Kiedy wnioskować o możliwość zwrotu prawa jazdy do czasu rozprawy?
  4. Jaka kara jest realna w tym przypadku?

  z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   odpowiadając na Pana pytania:

   1. Funkcjonariusz Policji ma 7 dni na to, aby wysłać do Sądu wniosek o zatrzymanie Pańskiego prawa. Może dowiedzieć się Pan w Sądzie czy jest już zarejestrowana sprawa i złożyć swoje stanowisko procesowe aby Sąd nie zatrzymywał dokumentu prawa jazdy, w uzasadnieniu którego powinien Pan opisać do czego wykorzystuje Pan dokument prawa jazdy. Natomiast jeżeli Sąd wydał postanowienie o zatrzymaniu, wówczas powinien Pan złożyć zażalenie, w którym należy opisać Pana właściwości i warunki osobiste oraz po co jest Panu potrzebny dokument prawa jazdy.

   2. Sprawa zostanie przekazana do Sądu właściwego ze względu na miejsce popełnienia wykroczenia. Czyli sprawa nie będzie prowadzona ze względu na miejsce Pana zameldowania.

   3. Wnioskować o zwrot dokumentu prawa jazdy może Pan na każdym etapie procesu. W tym celu należy złożyć wniosek o zwrot dokumentu prawa jazdy.

   4. Kara za wykroczenie z art 86 par 1 KW czyli stworzenie niebezpieczeństwa w ruchu drogowym. Za to wykroczenie może grozić kara grzywny oraz zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych od 6 miesięcy do lat 3.

 17. Maciek pisze:

  Witam, zostało wydane postanowienie o za zatrzymaniu prawa jazdy. Jakim terminem związany jest sąd na wydanie postanowienia o ukaraniu (czyli wielkość grzywny, ilość punktów oraz okres zatrzymania) ?

  • Adwokat Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, w przepisach ustaw Kodeks Postępowania Karnego oraz Kodeks Postępowania w sprawach o Wykroczenia nie znajdzie Pan żadnego przepisu, który by nakładał na Sąd obowiązek wyznaczenia terminu rozprawy i wydania wyroku kończącego sprawę w określonym terminie. Jest to zatem uregulowane odmiennie niż w Ustawie Prawo o Ruchu Drogowym, gdzie zgodnie z art.137 ust. 1 Sąd lub Prokurator mają obowiązek rozpoznać wniosek Policji o zatrzymanie dokumentu prawa jazdy w terminie 14 dni od otrzymania dokumentu od Policji.

   W praktyce Sąd wyznacza rozprawę celem rozpoznania sprawy o wykroczenie drogowe mniej więcej po 2-4 miesiącach od wpłynięcia do Sądu wniosku o ukaranie. Proszę jeszcze pamiętać, że Sąd rozpoznając sprawę rozstrzyga o sprawstwie i winie kierowcy (wyrok skazujący albo uniewinniający), o karze (np. grzywny, w tym o jej wysokości), o środkach karnych (np. o zakazie prowadzenia pojazdów z określeniem czasu trwania tego zakazu), natomiast nie decyduje o liczbie punktów karnych za wykroczenie drogowe. Liczba punktów karnych wynika z taryfikatora Policji.

   • Maciek pisze:

    Witam, jestem na etapie pisania zażalenia na postanowienie o zatrzymaniu prawo jazdy. Doszło do tzw. ,,wyprzedzania na trzeciego”. Nikt nie ucierpiał a szkody i to niewielkie są po mojej stronie. Czy uważa Pan by w zażaleniu podnieść temat nikłych szkód, mimo że moja wina jest ewidentna. I I czy po wpłynięciu takiego zażalenia sąd ma określony termin na jego rozpatrzenie ?

    • Adwokat Mariusz Stelmaszczyk pisze:

     Witam, może Pan podnieść w zażaleniu zakres szkód w obydwu pojazdach uczestniczących w kolizji drogowej. proszę jednak pamiętać, że najważniejsze znaczenie ma:
     1. stopień zagrożenia stworzonego dla bezpieczeństwa w komunikacji, tzn. jak bardzo niebezpieczny i sprzeczny z zasadami ruchu drogowego manewr Pan wykonał, jak bardzo naraził pan innych uczestników ruchu na niebezpieczeństwo – a więc okoliczność popełnionego wykroczenia drogowego
     2. dotychczasowy sposób Pana życia jako kierowcy, tj. czy do tej pory był Pan bezpiecznym kierowca, a popełnione wykroczenie drogowe stanowi odosobniony incydent, czy też ma Pan na koncie wiele wykroczeń drogowych za poważne wykroczenia drogowe, np. rażące przekroczenie prędkości, wyprzedzanie na podwójnej ciągłej, przejazd na czerwonym świetle itp.
     3. konsekwencje, jakie pociągnie dla Pana zatrzymanie prawa jazdy i orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów nawet na najkrótszy okres 6 miesięcy.

     Więcej na ten temat, jak powinno być sformułowane zażalenie na postanowienie Sądu o zatrzymaniu prawa jazdy, opis procedury składania zażalenia znajdzie Pan w artykule: zażalenie na postanowienie Sądu o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy za kolizję drogową.

     Sąd nie ma wskazanego w ustawie terminu na rozpoznanie zażalenia na postanowienie o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy, ale w praktyce nastąpi to mniej więcej od tygodnia do do miesiąca od złożenia zażalenia.

     • Maciek pisze:

      Witam, otrzymałem zawiadomienie że odbędzie się posiedzenie w przedmiocie rozpoznania zażalenia na zatrzymane prawo jazdy – obecność nieobowiązkowa. Czy na tym posiedzeniu będę składał jakieś wyjaśnienia, bo słyszałem że to odbywa się bardzo krótko a sędzia nawet o nic nie pyta. Czy warto jednak być ?

 18. Monika pisze:

  witam ,moj maz zostal zatrzymany tydzien temu za jazde po pijaku ,w wysychanym powietrzu mial 0,15,policja zabrala prawo jazdy. Byl juz na komisariat wezwany,jednak pani policjantka nie zaproponowala kary lecz od razu powiedziala ze sprawa zostala przekazana do sadu. Czy mozemy sie starac o kare grzywny bez odebrania prawa jazdy? Maz jest jedynym zywicielem rodziny , ja jestem osoba studiujaca zaocznie w ciazy i mamy 3 letniego synka. Czy to moze byc dobry argument? dodam ze maz nigdy nie wsiada za kolko po pijaku ,gdyz pic nie moze z powodu boleriozy ,a piwo przy kontroli bylo wynikiem faktu ,ze jestem w 2 ciazy .prosze o porade co nalezy zrobic ,mozemy nawet zaplacic wieksza grzywne ,lecz bardzonam zalezy na zachowaniu prawa jazdy,pozdrawiam

  • Adwokat Bartosz_Nadwodny pisze:

   Witam,

   konsekwencje jakie grożą Pani mężowi za jazdę po alkoholu w stanie po użyciu to zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do lat 3 oraz kara grzywny. Natomiast kodeks wykroczeń w art. 39 przewiduje, że w szczególnie uzasadnionych wypadkach może odstąpić od zakazu sądowego. I odpowiadając na Pani pytanie to, że mąż jest jedynym żywicielem rodziny i prawo jazdy jest elementem koniecznym to można taki argument jak najbardziej powołać.

   W tym celu Pani mąż powinien złożyć do Sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze wraz z wnioskiem o odstąpienie od zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. W uzasadnieniu takiego wniosku należy opisać wszelkie okoliczności wskazujące na to, że brak dokumentu prawa jazdy wpłynie negatywnie nie tylko na Pani męża ale również na rodzinę, która niedługo ma się powiększyć.

   • Monika pisze:

    A czy teraz nalezy czekac na wyrok sadu czy jeszcze przed rozprawa mozna zlozyc wniosek o przyznanie sie do winy i poddanie karze grzywny ,ale z odstepstwem od zakazu prowadzenia pojazdow?

    dziekuje serdecznie za szybka odpowiedz

    • Adwokat Mariusz Stelmaszczyk pisze:

     Witam pani Moniko, nie czekajcie z mężem na wyrok Sądu, gdyż nigdy jeszcze nie spotkałem się z sytuacją, w której Sąd z urzędu, bez wniosku obwinionego, odstąpił od orzeczenia wobec kierowcy zatrzymanego na popełnieniu wykroczenia prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu zakazu prowadzenia pojazdów.

     Dlatego Pani mąż powinien jak najszybciej po przekazaniu sprawy z Policji do Sądu złożyć w Sądzie wniosek o dobrowolne poddanie się karze grzywny za wykroczenie jazdy samochodem w stanie po użyciu alkoholu i nie orzekanie zakazu prowadzenia pojazdów. proszę pamiętać o bardzo dobrym uzasadnieniu wniosku i dołączeniu do wniosku w postaci załączników dokumentów.

     Więcej na ten temat przeczyta Pani w artykule Odstapienie przez Sąd od zakazu prowadzenia pojazdów za wykroczenie prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu oraz wniosek o odstąpienie od zakazu prowadzenia pojazdów – wzór

     • Monika pisze:

      dokumenty wcozraj wplynely do sadu ,wiec niebawem zlozymy wniosek.
      I jeszcze jedno pytanie ,powiedziano nam ze rozprawa bedzie najprawdopodobniej wrzesien-pazdziernik,czy mozna przyspieszyc termin rozprawy ? Moj maz jest jedynym zywicielem rodziny i bez pracy jest to dla nas za dlugi termin,pozdrawiam

     • Adwokat Mariusz Stelmaszczyk pisze:

      Jedyny sposobem na przyspieszenie terminu rozprawy w sprawie o wykroczenie prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu jest pisanie do Sądu wniosków – próśb o wyznaczenie terminu rozprawy.

 19. Janusz pisze:

  Witam, zostalo mi zatrzymane prawo jazdy , mialem o,21 w wydychanym powietrzu, wiec mam wykroczenie, przyszlo mi postanowienie sądu o zatrzymaniu prawa jazdy, mam pytanie, czy do wyroku sądu moge poruszac sie samochodem? bo z tego co mi powiedzial policjant to tak z tym ze mogę liczyc sie z mandatem w wysokości 50 zl

  • Adwokat Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam Panie Januszu.
   Odpowiadając na Pana pytanie o możliwość kierowania autem po zatrzymaniu Pana prawa jazdy przez Policję, a jednocześnie przed prawomocnym wyrokiem orzekającym wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów – nie w mojej Kancelarii, ale w Internecie, a więc na publicznym forum, mogę Panu jedynie wskazać, że nie popełni Pan przestępstwa złamania zakazu sądowego zakazu prowadzenia pojazdów z art.244 k.k. ani przestępstwa prowadzenia pojazdów pomimo cofnięcia uprawnień z art.180a k.k. Jednym słowem – nie naraża się Pan na odpowiedzialność karna za przestępstwo.

   To nie oznacza jednak, ze jazda samochodem po zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy przez Policję jest legalna, to znaczy zgodna z prawem.

   Kierowca, który po zatrzymaniu prawa jazdy przez Policję kieruje samochodem popełnia wykroczenie prowadzenia samochodu bez wymaganego dokumentu – dokumentu prawa jazdy z art.95 k.w., za które taryfikator Policji przewiduje mandat 50 zł. Znam poglądy wyrażane przez część Sędziów, zgodnie z którymi jazda samochodem przez kierowcę, któremu Policja zatrzymała prawo jazdy za jazdę pod wpływem alkoholu stanowi wykroczenie prowadzenia samochodu bez uprawnień z art.94 k.w., za które Sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów, choć ja się z tym poglądem nie zgadzam.

   Więcej na temat konsekwencji prowadzenia samochodu bez prawa jazdy, które zostało zatrzymane przez Policję, nie chciałbym się rozpisywać na forum, w Internecie, by moje wypowiedzi nie zostały odebrane jako nawoływanie do łamania prawa.

 20. Aska pisze:

  Witam
  10.04.2017 r zostało mi zabrane prawo jazdy z nie ustąpienie pierszeństwa pieszemu.
  Dwa tygodnie później byłam wezwana na komisariat w celu złożenia zeznań. Przyznałam się tam do winy i złożyłam prośbę o ukaranie karą grzywny. od tamtego zdarzenia minęły ponad 4 miesiące. Jak dzwonie do sądu i pytam to mówią tylko że wpłynął wniosek o ukaranie i tyle… moje pytanie brzmi ..Ile mogę czekać na rozprawę sądową? Podczas składania zeznać powiedziałam że jestem Matką dwójki dzieci i muszę zawozić je do szkoły i przedszkola więc posiadanie prawo jazdy jest mi bardzo potrzebne.
  Z góry dziękuję za odpowiedz

  • Adwokat Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam Pani Joanno, okres oczekiwania na rozprawę w Sądzie w sprawie o kolizję drogową zależy od Sądu, do którego wpłynął wniosek o ukaranie. Znam Sądy, w których średni okres oczekiwania na pierwszą rozprawę w sprawie karnej wynosi nawet 1 rok, ale są i takie, gdzie na pierwsza rozprawę czeka się 1 miesiąc. To zależy od obciążenia praca sędziów danego Sądu.

   Na Pani miejscu wysłałbym jak najszybciej do Sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze grzywny z odstąpieniem od zakazu prowadzenia pojazdów, ewentualnie z zakazem prowadzenia pojazdów na 6 miesięcy. Musi Pani po prostu rozważyć, czy warto walczyć o odstąpienie przez Sąd od zakazu prowadzenia pojazdów, gdy już 4 miesiące ma Pani zatrzymane prawo jazdy, a nie ma jeszcze terminu rozprawy. Wysłanie takiego wniosku (niezależni czy z odstąpieniem od zakazu czy z zakazem na 6 miesięcy) może spowodować wydanie przez Sąd wyroku nakazowego, albo wyznaczenie wreszcie rozprawy głównej.

 21. Karol pisze:

  Witam

  Dwa tygodnie temu potrąciłem Panią na pasach. Od razu wezwałem na miejsce zdarzenia pogotowie oraz policję. Na szczęście Pani nic się nie stało (poza potluczeniami) o czym poinformował mnie telefonicznie policjant, który był na miejscu zdarzenia. Odebrane mi zostało prawo jazdy za pokwitowaniem na 7 dni (wyktoczenie z art.86 par.1 k.w.). Po siedmiu dniach dowiedziałem się, że sprawę prowadzi wydział wykroczeń. Myślałem, że wezwą mnie i skończy się mandatem, jednakże dzień pów niej dostałem postanowienie sądu o zatrzymaniu prawa jazdy. Policja się ze mną kontaktowała w sprawie przesłuchania. Napomknę tylko że w czasie wypadku byłem trzeźwy, przyznałem się do winy. Poza tym, łagodzące mogą być warunki drogowe – noc i ulewa. W związku z tą sytuacją mam następujące pytania:
  -czy warto zażalenie pisać?
  – czy przesluchanie na policji będzie kluczowe i jak tam się przyznam z prośbą o ukaranie bez zakazu prowadzenia pojazdów to czy sprawa może na tym się skończyć?

  Ten zakaz jest najgorszą rzeczą za względu na wykonywane obowiązki służbowe. Pragnę nadmienić, że nie byłem wcześniej karany oraz że jestem jedynym żywicielem rodziny (na utrzymaniu żona i roczne dziecko).

  Będę bardzo wdzięczny za komentarz,
  pozdrawiam

  • Adwokat Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam Panie Karolu, czeka Pana postępowanie karne o spowodowanie kolizji drogowej, a więc o wykroczenie z art.86 par. 1 k.w. Za to wykroczenie Sąd może orzec wobec kierowcy zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat, ale może również tego zakazu nie orzekać. ustawodawca pozostawił Sądowi swobodę co do decyzji: wymierzyć kierowcy zakaz prowadzenia pojazdów czy tez od tego zakazu odstąpić. Z grubsza rzecz ujmując Sąd powinien orzec zakaz prowadzenia pojazdów wobec tego kierowcy, który stwarza realne zagrożenie dla innych użytkowników drogi. Sąd powinien zatem zbadać dotychczasowy sposób jazdy kierowcy – jego karalność za przestępstwa drogowe, punkty za wykroczenia drogowe. Sąd ocenia również, jak duże niebezpieczeństwo stworzył kierowca podczas popełnienia wykroczenia drogowego.

   Z Pana opisu wynika, że ma Pan spora szansę by przekonać Sąd, że wyeliminowanie pana z ruchu drogowego nie jest zasadne, nawet na najkrótszy okres czasu, to jest 6 miesięcy.

   Powinien Pan złożyć zażalenie na postanowienie Sądu o zatrzymaniu Panu prawa jazdy. Następnie, niezależnie od tego czy Sąd uwzględni Pana zażalenie czy nie, powinien Pan wysłać do Sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze grzywny za wykroczenie i nie orzekanie wobec Pana zakazu prowadzenia pojazdów.

   Proszę przyłożyć się do uzasadnienia wniosku o dobrowolne poddanie się karze. Proszę złożyć ten wniosek jak najszybciej po wpłynięciu do Sądu z Policji wniosku o Pana ukaranie za wykroczenie.

Leave a Reply