Spowodowanie wypadku drogowego w wyniku wykonania nieprawidłowego manewru wyprzedzania

0
(0)

Poniższe rozważania należy zacząć od tego, iż w Polsce panuje ruch prawostronny, więc z zasady poruszanie się lewą stroną drogi, poza wyjątkową sytuacją, jaką jest manewr wyprzedzania, jest niedopuszczalne, o czym stanowi art. 16 ust. 1 ustawy prawo o ruchu drogowym.

Natomiast sam manewr wyprzedzania jest wyjątkiem od tej reguły i w przypadku wykonywania tego manewru można poruszać się lewą stroną jezdni. W tym stanie rzeczy nasuwa się pytanie jak taką czynność (wyprzedzanie innego pojazdu) należy wykonać prawidłowo, aby nie spowodować wypadku drogowego.

Manewr wyprzedzania jako szczególna forma zachowania na drodze musi charakteryzować się upewnieniem kierowcy, który zamierza wyprzedzić pojazd poprzedzający, że ma:

 • odpowiednią widoczność;
 • dostateczną ilość miejsca;
 • pewność, że nie utrudnia komukolwiek ruchu;
 • pewność, że pojazd jadący za nim nie rozpoczął manewru wyprzedzania;

oraz

 • pewność, że pojazd jadący przed nim nie zasygnalizował zamiaru:
 1. wyprzedzania,
 2. zmiany kierunku jazdy, np. skrętu w lewo
 3. zmiany pasa ruchu.

Co więcej, kierowca zamierzający rozpocząć manewr wyprzedzania ma obowiązek zachować szczególną ostrożność podczas jego wykonywania i co do zasady wyprzedzać z lewej strony.

Natomiast szczegółowe warunki, które musi spełnić kierowca, który zamierza rozpocząć manewr wyprzedzania zawarte są w art. 26 ustawy prawo o ruchu drogowym. Przepis ten między innymi stanowi, iż można wyprzedzić pojazd poprzedzający, jeżeli:

 • nie dojeżdżasz do wierzchołka wzniesienia;
 • nie jesteś na skrzyżowaniu dróg, chyba, że jest to skrzyżowanie z ruchem okrężnym lub ruch kierowany jest np. przez Wydział Ruchu Drogowego Policji;
 • nie wyprzedzasz pojazdu uprzywilejowanego w terenie zabudowanym.

Jak widać aby prawidłowo wykonać manewr wyprzedzania, trzeba spełnić wiele warunków. W przypadku niespełnienia chociażby jednego warunku przy wyprzedzaniu i spowodowaniu wypadku drogowego, będziesz odpowiadał za przestępstwo spowodowania wypadku drogowego z art. 177 k.k. jeżeli pokrzywdzony dozna obrażeń powyżej 7 dni lub z art. 86 k.w. jeżeli pokrzywdzony dozna obrażeń poniżej 7 dni.

Przykładową sytuację nieprawidłowego manewru wyprzedzania opisałem w artykule Odpowiedzialność kierowcy skręcającego w lewo w przypadku najechania na niego przez pojazd wyprzedzający.

Natomiast kwestię rozróżnienia kiedy spowodowanie wypadku drogowego jest przestępstwem a kiedy wykroczeniem opisałem w artykule Kiedy spowodowanie wypadku drogowego jest przestępstwem a kiedy wykroczeniem?

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Zasady ruchu drogowego. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 odpowiedź na Spowodowanie wypadku drogowego w wyniku wykonania nieprawidłowego manewru wyprzedzania

 1. Bartosz Nadwodny pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Aplikant Adwokacki Bartosz Nadwodny

Leave a Reply