Tryb ścigania przestępstwa wypadku drogowego

0
(0)

Przestępstwo spowodowania wypadku drogowego może być ścigane z oskarżenia publicznego lub na wniosek pokrzywdzonego.

Jednakże przestępstwo wypadku drogowego, którego następstwem jest śmierć innej osoby niż sprawca bądź pokrzywdzony doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, zawsze ścigane jest z oskarżenia publicznego.

Natomiast czyn z art. 177 § 1 k.k. czyli wypadek, w którym nikt nie zginął ani nie odniósł ciężkich obrażeń ścigany jest z urzędu lub na wniosek.

W tym miejscu należy wyjaśnić, kiedy ściganie omawianego przestępstwa następuje z urzędu, a kiedy na wniosek pokrzywdzonego

Jeżeli pokrzywdzonym w wypadku drogowym jest tylko i wyłącznie osoba najbliższa dla sprawcy wypadku, która doznała obrażeń opisanych w art. 156 § 1 k.k., tj. wówczas ściganie następuje na jej wyłączny wniosek.

Jak stanowi art. 115 § 11 k.k. osobą najbliższą jest:

 • małżonek;
 • krewny w linii prostej, czyli wstępny i zstępny;
 • krewny w linii bocznej;
 • powinowaci w linii prostej;
 • powinowaci w linii bocznej;
 • przysposabiający i jego małżonek;
 • przysposobiony i jego małżonek;
 • osoba pozostająca we wspólnym pożyciu

Należy jeszcze dodać, że zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego osobą najbliższą także jest:

 • pasierb;

oraz

 • mąż siostry/żona brata sprawcy wypadku.

Natomiast osobami pozostającymi we wspólnym pożyciu są tylko i wyłącznie konkubent i konkubina. Związek ten musi być faktycznym pożyciem bez zawarcia związku małżeńskiego, czyli partnerzy muszą utrzymywać więź psychiczną, fizyczną i gospodarczą (wspólne zamieszkiwanie).

Należy w tym miejscu zaznaczyć, że osobą najbliższą nie jest narzeczona sprawcy wypadku, która nie pozostaje we wspólnym pożyciu oraz były konkubent i konkubina.

Na zakończenie trzeba podkreślić, że przestępstwo spowodowania wypadku drogowego, jeżeli pokrzywdzoną jest wyłącznie osoba najbliższa i nie odniosła ciężkich obrażeń, to przestępstwo spowodowania wypadku drogowego może być ścigane tylko i wyłącznie na jej wniosek. Czyli bez wniosku tej osoby ani Policja, ani Prokuratura nie mogą wszcząć z urzędu postępowania karnego w sprawie spowodowania wypadku drogowego.

W innym przypadku, kiedy pokrzywdzony nie jest osobą najbliższą dla sprawcy, ściganie za przestępstwo wypadku drogowego następuje z urzędu.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Postępowanie karne o spowodowanie wypadku drogowego, Prawa osób pokrzywdzonych w wypadku drogowym. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na Tryb ścigania przestępstwa wypadku drogowego

 1. Bartosz Nadwodny pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Aplikant Adwokacki Bartosz Nadwodny

 2. Anonimexxx pisze:

  Witam prosze o szybka poradę. Wczoraj o 13 moj chlopak mial wypadek. Jechal prosto, z naprzeciwka jechal facet audi i nagle postanowił skręcić w lewo na basen bez kierunku ok 20 metrow od mojego samochodu wiec nastąpiła kolizja drogowa. Dwa samochody do kasacji. Pan z audi jechal sam. W moim samochodzie prowadził chlopak (niestety bez uprawnień- nigdy nie mial, pełnoletni) oraz jego kolega ktory zostal przewieziony do szpitala. Ma złamany dysk. Wypuszczają go jutfo, czyli po 2 dobach ze szpitala. Niestety obrażenia sa takie ze musi 3 miesiace lezec w lozku. Policja spisała protokół z wypadku uwzględniając winę pana z audi pomimo iz chlopak nie mial prawa jazdy. Technicy ozeczyli iz nie mial drogi ucieczki. Co w tym wypadku? Sprawa skierowana jest do sadu. Prosze o pomoc i odpowiedz na pytania:
  1. Za co moze odpowiadać przed sadem kierujący moim samochodem moj chlopak?
  2. Kto moze ponieść winę i spłacać odszkodowanie dla kolegi za obrażenia
  3. Czy Pana zdaniem jest mozliwe to aby moj chlopak wyszedł z tego bez zadnej winy? Znalaz sie w nieodpowiedniej godzinie i miejscu. Facet wjevhal mu prosto pod kola.
  Prosze o odpowiedz. To bardzo pilne, nie wiem co robic.
  Aha samochod na leasingu- czy policja przesyła protokół do firmy leasingowej o szkodzie całkowitej czy sama mam sie tym zająć?

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   jeżeli kierowca Audi spowodował wypadek drogowy, wówczas będzie odpowiadał z art. 177 par 1 k.k. i sprawa trafi do Sądu, który będzie oceniał czy kierowca Audi jest winny, a jeżeli tak będzie orzekał o karze. Natomiast co do Pani chłopaka:

   1. Pani chłopak jeżeli nigdy nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami będzie odpowiadał właśnie za wykroczenie jazdy bez uprawnień. Jest to wykroczenie z art. 94 kw. Za takie wykroczenie grozi kara grzywny oraz Sąd może ale nie musi orzec zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych od 6 miesięcy do lat 3. Lecz jak wspomniałem wcześniej jest to decyzja fakultatywna, czyli Sąd nie musi orzekać zakazu prowadzenia pojazdów ale takie ryzyko istnieje.

   2. Za obrażenia osób pokrzywdzonych w wypadku będzie odpowiadał tylko i wyłącznie sprawca zaistniałego zdarzenia. Może odpowiadać on lub zakład ubezpieczeń, w którym pojazd miał obowiązkowe ubezpieczenie OC. Doświadczenie zawodowe wskazuje, że osoby pokrzywdzone żądają odszkodowania lub zadośćuczynienia od zakładu ubezpieczeń.

   3. Tak jak napisałem powyżej Pani chłopakowi grozi odpowiedzialność za wykroczenie jazdy bez uprawnień, czyli kara grzywny oraz ewentualny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

   Natomiast co do zgłoszenia leasingodawcy samochodu to doświadczenie zawodowe wskazuje, że lepiej zająć się tym samemu, ponieważ funkcjonariusze Policji nie wysyłają protokołów z wypadku, tylko ewentualnie dają wgląd jeżeli poprosi ich o to ubezpieczyciel, który likwiduje powstałą szkodę.

Leave a Reply