Zadośćuczynienie pieniężne za śmierć poszkodowanego w wypadku drogowym dla najbliższych członków rodziny

W przypadku śmierci osoby najbliżej w wypadku drogowym można domagać się zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Powyższe roszczenie zostało wprowadzone do Kodeksu Cywilnego w dniu 3 sierpnia 2008 roku w art. 446 § 4. Zadośćuczynienie obejmuje szkody niemajątkowe i jest roszczeniem jednorazowym. Należy wskazać, iż przysługuje każdemu uprawnionemu osobno, w indywidualnie określonej wysokości.

W praktyce Sąd ustalając wysokość zadośćuczynienia bierze pod uwagę między innymi:

 1. Stopień cierpienia psychicznego;

 2. Krzywdy wynikające z utraty pomocy i opieki osoby bliskiej;

 3. Uczucia osamotnienia;

 4. Bezsilność wobec trudności życiowych;

 5. Zażyłość ze zmarłym;

 6. Wpływ utraty bliskiej osoby na samopoczucie i zdrowie psychiczne;

 7. Szczególna więź

Należy wskazać, iż powyższe czynniki tylko mogą pomóc w określeniu wysokości zadośćuczynienia na podstawie art. 446 § 4 k.c. Sąd indywidualnie bada każdy przypadek i określa jego wysokość.

Przykładowo Sąd Okręgowy w Gliwicach w wyroku z dnia 24 marca 2010 roku II C 152/09 przyznał rodzicom zmarłego tragicznie w wypadku syna 40 000 złotych tytułem zadośćuczynienia. W tym przypadku Sąd wziął pod uwagę kwestię wspólnego zamieszkania rodziców z synem, wysokość utraconych zarobków, pogorszenie się sytuacji życiowej – zmniejszenie dochodów na jednego członka rodziny, pozbawienie opieki jego syna przez babcię, wstrząs psychiczny wywołany śmiercią. Zaś na zmniejszenie zadośćuczynienia miał wpływ dorosły wiek i samodzielność powoda.

Natomiast Sąd Apelacyjny w Łodzi w orzeczeniu z dnia 14 kwietnia 2010 roku I A Ca 178/10 przyznał 100 000 złotych tytułem zadośćuczynienia matce po śmierci syna. Sąd podkreślił, iż dobrem osobistym, którego naruszenie wymaga rekompensaty jest prawo do życia w rodzinie. Sąd wskazał, iż najwyższe zadośćuczynienie powinno być zasadzone na rzecz osób, które na skutek śmierci stały się samotne i nie będą mogły mieć własnych dzieci. Naruszenie prawa do życia w rodzinie stanowi znacznie większą dolegliwość psychiczną dla członka rodziny zmarłego, niż w przypadku innych dóbr, a skutki rozciągają się na całe życie osób bliskich.

Z kolei Sąd Okręgowy w Rzeszowie (wyrok z dnia 15 marca 2010 roku, I C1503/09) zasądził na rzecz młodej mężatki zadośćuczynienie po tragicznej śmierci jej męża w wysokości 230 000 złotych. Sąd w uzasadnieniu wyroku wskazał na silny wstrząs, zaburzenia adaptacyjne powodujące niechęć do życia oraz do podejmowania leczenia, stan zdrowia psychicznego oraz wyjątkowo silne przeżycia psychiczne, ponieważ mąż zmarł na początku trwania małżeństwa i w młodym wieku.

Podsumowując należy uznać, iż przez krótki okres obowiązywania przepisu nie ukształtowała się jednolita praktyka orzecznicza w zakresie stosowania artykułu 446 § 4 k.c. Jest to instytucja nowa i od niedawna stosowana, a przyznawane kwoty zadośćuczynienia cechują się znaczną rozbieżnością w zależności od zarówno okoliczności sprawy ale również miejscowości, w której jest wydawany wyrok.

Autor: Adwokat Mariusz Stelmaszczyk i Aplikant Adwokacki Sylwia Winiarska

tel: 697 053 659 lub 22 629 00 36

mail: biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • Poleć
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • LinkedIn
 • RSS
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły, Odszkodowanie i zadośćuczynienie dla osoby poszkodowanej w wypadku drogowym. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *