Zatrzymanie prawa jazdy po przekroczeniu prędkości administracyjnie dozwolonej

0
(0)

Artykuł ten postanowiłem stworzyć, ponieważ ostatnim czasy organy ścigania zaczęły zatrzymywać prawa jazdy po przekroczeniu prędkości administracyjnie dozwolonej, nawet kiedy to przekroczenie było nieznaczne.

W przytłaczającej większości osoby, które znalazły się w takiej sytuacji jest szokiem, że po zwykłym przekroczeniu prędkości policjant mówi, iż z dniem dzisiejszym zatrzymuje prawo jazdy za pokwitowaniem.

Od razu nasuwa się pytanie, czy w ogóle funkcjonariusze Policji mają prawo do zatrzymania prawa jazdy oraz jaki jest sens zatrzymywać dokument prawa jazdy po przekroczeniu prędkości administracyjnie dozwolonej?

Na wstępie należy podkreślić, iż ustawa Prawo o ruchu drogowym pozwala organom ścigania na zatrzymanie dokumentu prawa jazdy. Zgodnie z art 137 ust.1 pkt 2 w/w ustawy Policjant może zatrzymać prawo jazdy za pokwitowaniem w razie uzasadnionego podejrzenia, że kierowca popełnił przestępstwo lub wykroczenie, za które może być orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów.

W tym miejscu nasuwa się kolejne pytanie, czy kierowca popełnił wykroczenie za które może być orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów?

Zgodnie z art. 86 § 1 k.w. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podlega karze grzywny.

Należy wyjaśnić, iż przekroczenie prędkości jest wykroczeniem z art. 86 § 1 k.w. w zw. z art. 92a k.w. czyli spowodowaniem zagrożenia niebezpieczeństwa w ruchu drogowym i zgodnie z art. 86 § 3 k.w. w razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 przez osobę prowadzącą pojazd można orzec zakaz prowadzenia pojazdów.

W podsumowaniu należy jednoznacznie stwierdzić, że Policjanci mogą za przekroczenie prędkości zatrzymać sprawcy wykroczenia dokument prawa jazdy. W ostatnim czasie jest to nagminne i Policjanci zatrzymują prawa jazdy nawet za nieznacznie przekroczenie prędkości administracyjnie dozwolonej.

Jednakże, nie sposób jednoznacznie stwierdzić o jakim przekroczeniu prędkości rozmawiamy, na podstawie którego wykroczenia Policja może zatrzymać dokument prawa jazdy. Teoretycznie każde przekroczenie prędkości jest spowodowaniem zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym i w praktyce funkcjonariusze Policji za każde przekroczenie prędkości mogą zatrzymać dokument prawa jazdy. Szerzej o tym co robić w przypadku zaistnienia takiej sytuacji i jak się przed tym bronić w artykule Co robić w przypadku zatrzymania prawa jazdy po przekroczeniu prędkości administracyjnie dozwolonej?

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na Zatrzymanie prawa jazdy po przekroczeniu prędkości administracyjnie dozwolonej

 1. Bartosz Nadwodny pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Aplikant Adwokacki Bartosz Nadwodny

 2. sylwia pisze:

  Czy udzieli mi Pan porady na temat przekroczonych punktów karnych?
  Mianowicie mój znajomy miał kontrolę drogową tydzień temu dostał 5pkt karnych plus mandat jest zawodowym kierowcą (tira) prawo jazdy o 7 lat. Myśli że przekroczył punkty karne o 2 (26). Czy w takiej sytuacji może zrobić jeszcze szkolenie redukujące punkty? nie otrzymał żadnego pisma od staros

Leave a Reply