Jak postąpić w sytuacji gdy sprawca wypadku drogowego nie przyznaje się winy?

0
(0)

Z mojego zawodowego doświadczenia wynika, że osoby poszkodowane często nie wiedzą co mają zrobić w sytuacji, gdy sprawca wypadku drogowego nie przyznaje się do jego spowodowania?

Wyobraźmy sobie taką sytuację: jedziesz samochodem ulicą z pierwszeństwem przejazdu, zbliżając się do skrzyżowania z ulicą podporządkowaną widzisz poruszający się nią inny samochód, zwalniasz, kierowca drugiego pojazdu nie wiedzieć czemu zamiast zatrzymać się przed skrzyżowaniem wjeżdża na Twój pas ruchu w wyniku czego dochodzi do zderzenia pojazdów. Wysiadasz z auta dość wkurzony sytuacją, a sprawca wypadku krzyczy oburzony, że zwolniłeś przed skrzyżowaniem by go przepuścić, więc to Ty jesteś winny spowodowania wypadku drogowego.

Nie ma żadnych wątpliwości, że do wypadku drogowego doszło na skutek nie zastosowania się przez drugiego kierowcę do nakazu ustąpienia Ci pierwszeństwa przejazdu. Przekonanie sprawcy wypadku o Twoim rzekomym zamiarze „przepuszczenia go” nie ma tu żadnego znaczenia, w szczególności nie usprawiedliwia nie zastosowania się przez niego do znaku nakazującego ustąpienie Ci pierwszeństwa przejazdu.  Cóż jednak począć w takiej sytuacji? O tym właśnie jest ten artykuł.

Jeżeli zostałeś poszkodowany w wyniku  wypadku drogowego, powinieneś:

  • wezwać telefonicznie  na miejsce zdarzenia Policję

  • oczekując na przybycie patrolu Wydziału Ruchu Drogowego Policji, po zapewnieniu bezpieczeństwa poszkodowanym, wykonaj zdjęcia, które utrwalą wygląd miejsca zdarzenia i uszkodzenia pojazdów

  • zapisz  dane kierowcy i nr rejestracyjny pojazdu na wypadek, gdyby sprawca postanowił jednak oddalić się z miejsca wypadku

  • zwróć uwagę, czy ktoś nie próbuje po wypadku zmienić miejsca położenia pojazdów. Zmiana umiejscowienia samochodów jest w takiej sytuacji zabroniona, ponieważ może uniemożliwić ustalenie istotnych okoliczności zdarzenia. Gdyby sprawca próbował przekonać Cię, że takie czynności są konieczne ze względu na zapewnienie bezpieczeństwa ruchu, pamiętaj, że do czasu przybycia Policji niezbędne jest jedynie ustawienie na drodze trójkąta ostrzegawczego.

  • sprawdź, kto z osób przebywających na miejscu zdarzenia był świadkiem wypadku. Powinieneś wiedzieć, że w przypadku gdy żaden uczestnik nie przyznaje się do spowodowania wypadku, zeznania świadków będą jednymi z najważniejszych dowodów w postępowaniu karnym.

  • spisz co najmniej imiona i nazwiska oraz nr telefonów świadków wypadku,  gdyby odeszli z miejsca zdarzenia przed przybyciem Policji.

  • po przybyciu na miejsce funkcjonariuszy Policji, opowiedz dokładnie o okolicznościach wypadku. Wspomnij także, że zdarzenie widzieli także inni świadkowie, podaj ich imiona, nazwiska i nr telefonów. Jeśli zostaniesz przesłuchany, zanim podpiszesz protokół przesłuchania, dokładnie go przeczytaj. Jeżeli funkcjonariusz nie zapisał którejś z istotnych Twoim zdaniem okoliczności, powinieneś zażądać jego zaprotokołowania.

Z mojej praktyki wynika, iż często ma miejsce sytuacja, w których sprawca wypadku wdaje się w awanturę z pozostałymi jego uczestnikami, zwłaszcza jeżeli znajduje się pod wpływem alkoholu. W takiej sytuacji najlepiej powstrzymać się od wdawania się w słowne utarczki i zaczekać na przyjazd Policji oraz baczyć, czy sprawca nie oddala się z miejsca zdarzenia.

Więcej informacji na temat dalszego udziału w postępowaniu, dotyczącego spowodowania wypadku drogowego, znajdziesz w artykule „Jak aktywnie uczestniczyć w postępowaniu karnym przeciwko sprawcy wypadku drogowego”.

Autor: Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

nr telefonu 697-053-659

adres mail: biuro@adwokat-stelmaszcyk.pl

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Postępowanie karne o spowodowanie wypadku drogowego. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Leave a Reply