O blogu

Witam Cię na mojej stronie o wypadkach i kolizjach drogowych.

Ten poradnik jest podsumowaniem wiedzy i doświadczenia jakie zdobyłem podczas 7 lat orzekania jako Sędzia Wydziału Karnego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Żoliborza oraz w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Śródmieście, a następnie w ciągu 10 lat pracy adwokata.

W razie wątpliwości proszę śmiało pytać, na wszelkie pytania postaram się odpowiedzieć. Zapraszam również do komentowania artykułów oraz dzielenia się ze mną uwagami i własnymi doświadczeniami. Pytania, uwagi, komentarze proszę wpisać do ramki zamieszonej pod każdym z artykułów. Zapewniam, że Twój adres e- mail nie zostanie opublikowany.

 Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

17 odpowiedzi na O blogu

 1. tomek pisze:

  Witam
  Wczoraj miałem wypadek samochodowy , nie ustąpiłem pierwszeństwa przejazdu , kierowcy nie są poszkodowani tylko przypadkowy rowerzysta , którego niechcący potrąciłem gdy obracał mi się samochód. Pogotowie zabrało panią do szpitala , lecz tego samego dnia wyszła ze szpitala , miała tylko ogólne potłuczenia bez żadnych złamań , i 2,3, szwy na głowie. Dzisiaj jeszcze miała iść do przychodni bo bolała ją głowa . Ja nie dostałem mandatu na miejscu i nie zostało zatrzymane prawo jazdy , czy w związku z tym sąd może mi zabrać prawko i na jaki czas i jaka może być grzywna
  pozdrawiam

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   w pana przypadku Sąd może orzec wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do lat 3. Natomiast co do kary grzywny to wszystko zależy od tego jakie osiąga Pan miesięczne uposażenie, jednakże kara grzywny za takie wykroczenie opiewa w kwocie między 300 a 1000zł. Lecz trzeba mieć na uwadze, że jak policjant nie zatrzymał dokumentu na miejscu zdarzenia, wówczas Sąd powinien wydać wyrok tylko z samą karą grzywny bez orzekania o zakazie prowadzenia pojazdów mechanicznych.

   • Krystyna pisze:

    Witam, w kwietniu br.mąż przytacza bok samochodu dostawczego stojącego na środku drogi osiedlowej.Był to trzeci przejazd w ciągu 15 minut i zawsze stały samochody , które trzeba omijać. Tak się wydarzyło, że przy omijaniu (trzeba było wjechać na krawężnik) auto zjechało i przerysowało bok .Wezwana policja , zabrane prawo jazdy .Sąd nie przychylił się do decyzji policji i mąż odzyskał prawo jazdy.Dwa tygodnie temu zapadł wyrok nakazowy, grzywna 800 zł z art 86& 1 k.w. w zw.z art 24 & 1 3 k.w. a dziś przyszło wezwanie jako obwiniony z art 86 & 1 k.w.Nie rozumiem , za jedno wykroczenie 2 kary? Niepokoje się, bo mąż ma 77 lat, ale nie figuruje nigdzie z powodu jakich kolizji a na rozprawe wezwany jako pokrzywdzony kierowca tamtego auta i mój brat, który jechał razem z mężem. Proszę o odpowiedź, prowadzę działalność mlm i potrzebuję auto a nie mam prawa jazdy.

    • Bartosz Nadwodny pisze:

     Witam,

     jeżeli Sąd wydaje wyrok nakazowy, wówczas przesyła go do Pani męża jako obwinionego oraz do Komendy Policji, która złożyła wniosek o ukaranie oraz (jeżeli występuje w tej sprawie) pokrzywdzonemu. Zapewne było tak, że albo komenda policji lub pokrzywdzony złożył sprzeciw od tego wyroku nakazowego i sprawa trafi na zasadach ogólnych do Sądu. W związku z tym należy zapoznać się z aktami sprawy i dowiedzieć się dlaczego sprzeciw od wyroku został złożony i podejmować kroki aby nie został orzeczony wobec Pani męża zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

 2. Krystyna pisze:

  Witam, wczoraj opisałam kolizję i co się potem działo. Jeżeli można, to proszę o przyjrzenie się temu bo nie wiem co mamy dalej robić, pozdrawiam.

 3. Paweł pisze:

  Witam
  Tydzień temu potrącilemna pasach pieszego. Policjant zabrał mi prawo jazdy i powiedzial ze zostane wezwany na przesluchanie w ciagu 7 dni, minelo juz 7 dni a ja nie dostalem wezwania na przesluchanie. Mam pytanie jak dlugo jeszcze bede czekal ( osoba potracona jest w szpitalu jeszcze ) na wezwanie, ile czasu ma policja na postawienie zarzutow, i ile czasu ma sad na rozpatrzenie sprawy, oraz jakie konsekwecje moga mi grozic. Jestem mlodym kierowca, udzielilem pomocy poszkodowanemu wezwalem pogotowie, nigdy nie bylem karany. Z gory dziekuje za odpowiedz.

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   od tego jakie konsekwencje prawne Pan poniesie zależy jakie obrażenia poniosła osoba pokrzywdzona. Jeżeli jej obrażenia będą trwały poniżej 7 dni, wówczas popełnił Pan wykroczenie spowodowania niebezpieczeństwa w ruchu drogowym. Natomiast jeżeli obrażenia będą trwały powyżej 7 dni, wówczas popełnił Pan przestępstwo spowodowania wypadku drogowego. Po pierwsze organy ścigania nie mają żadnych konkretnych terminów co do postawienia Panu zarzutów, niemniej jednak sprawa może trochę potrwać, ponieważ funkcjonariusze będą czekali na opinię lekarza sądowego, który oceni obrażenia pokrzywdzonego. Jednakże należy pamiętać, jeżeli chodzi o Pana prawo jazdy, że policjant ma 7 dni na wysłanie wniosku do Sądu (w przypadku wykroczenia) lub prokuratury (w przypadku przestępstwa). Natomiast Sąd lub prokurator ma 14 dni na podjęcie decyzji czy zatrzymywać prawo jazdy czy też nie. Jednakże aby wzmocnić swoją pozycję może się Pan dowiedzieć na komendzie gdzie zostało wysłane Pana prawo jazdy z wnioskiem o zatrzymanie i sporządzić stanowisko procesowe, w którym będzie Pan wnosił o nieuwzględnienie wniosku policji. W uzasadnieniu takiego stanowiska powinien Pan opisać dlaczego zatrzymanie prawa jazdy będzie dla Pana wielką uciążliwością.

 4. piotr pisze:

  Mialem kolizje dostalem mandat i punkty karne a sprawca zbiegl zero swiadkow mam skrecony lokiec i uraz glowy chce by kara ktora dostalem jest za wysoka bo zdaniem policji wgniotlem berierke moze mozna zamienic to na grzywne

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   jeżeli przyjął Pan mandat za wykroczenie tj. podpisał go, wówczas może Pan tylko złożyć do Sądu wniosek o uchylenie prawomocności mandatu. Może Pan to zrobić w nieprzekraczalnym terminie 7 dni od daty podpisania mandatu do Sądu właściwego na miejsce popełnienia wykroczenia. Jednakże wniosek o uchylenie mandatu może Pan złożyć tylko i wyłącznie z powodu, jeżeli grzywnę nałożono za czyn niebędący czynem zabronionym jako wykroczenie lub mandat został nałożony na osobę, która popełniła czyn zabroniony przed ukończeniem 17 lat (art. 101 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenie). Jeżeli takie przesłanki nie występują, wówczas Sąd nie uchyli prawomocności mandatu.

 5. Paulina pisze:

  Witam, mam pytanie odnoście przekroczenia prędkości o co najmniej 50km/h
  Około miesiąc temu brat przekroczył prędkość, jechał drogą, na której obowiązywało ograniczenie do 90 bodajże, tyle że na pewnym odcinku trasy było ograniczenie do 50km/h. Brat nie przyuważył śmignął 100. Wczoraj dostał pamiątkę z przejażdżki, 500zł i 10 punktów karnych. Moje pytanie brzmi, jak to wygląda, z zatrzymaniem prawa jazdy na te 3 miesiące? Bo to był chyba obszar zabudowany, więc chyba może mieć zabrane na 3 miesiące? Tylko jak to się odbywa, czy dostanie jakieś pismo czy to nie powinno być razem z tym mandatem?

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   zgodnie z obowiązującymi przepisami policjant w przypadku ujawnienia wykroczenia polegającego na przekroczeniu prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym powinien wysłać do Starosty lub Prezydenta wniosek o zatrzymanie dokumentu prawa jazdy. Jeżeli funkcjonariusz policji taki wniosek wystosuje, wówczas starosta lub prezydent wzywa do oddania dokumentu prawa jazdy. Natomiast niezależnie od przepisów pozostaje kwestia czy funkcjonariusz policji wyśle taki wniosek, ponieważ doświadczenie zawodowe wskazuje, że jeżeli wykroczenie nie zostało ujawnione na gorąco, wówczas od takiej praktyki się odstępuje.

 6. Anonim pisze:

  Podzcas lewoskrętu , opuszczając skrzyżowanie uderzył w mój samochód Toyota Yaris – motocykl.W wyniku zginął motocyklista , a jego pasażer doznał ciężkich obrażeń ciała.Prawdodopodobnie może to zostać potraktowane jako nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu.Podczas przesłuchanie zeznałem ,że widziałem tylko światła autobusu,który był w takiej odległości ,że mogłem swobodnie wykonać ten lewoskręt, natomiast nie widziałem swiateł motocyklaMoje auto w wyniku uderzenia /w okolice tylnego koła/ zostało przesunięte przez 2 pasy jezdne i znalazło się na chodniku obrócone o 180 stopni. Ja doznałem rany ciętej czaszki i ogólnych potłuczeń.Po zszyciu rany i badaniach opuściłem SOR po kilku godzinach.Auto moje zostało skasowane,karoseria nie nadawała się do naprawy.Niebyłem nigdy karany ,alkohol czy narkotyki nie wchodzą w rachubę .Prawo jazdy mi oddano .Mam go od kilkudziesięciu lat.Jestem rocznikiem 1934. Nie jezdżę zawodowo.Jakie ewent. następstwa mogą mnie czekać.Mam akt. OC

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   jeżeli zostanie Pan uznany winny za to zdarzenie drogowe, wówczas zostanie Panu przedstawiony zarzut z art. 177 par 2 KK, za który grozi Panu kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8, kara grzywny oraz ewentualnie zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Karę pozbawienia wolności do jednego roku można warunkowo zawiesić na okres od 1 roku do lat 3, o co należy wnosić. Sąd może jeszcze przyznać Panu nawiązkę na osobę zmarłą w wypadku drogowym oraz pokrzywdzonemu, który był pasażerem motocykla.

 7. marcin pisze:

  witam
  spowodowalem kolizje z mojej winy nie mam prawa jazdy . co teraz ? ubezpieczalnia w tym przypadku ubezpieczenie pocztowe bedzie domagac sie zwrotu pieniedzy odemnie ? to bylo 12 lutego , czy powinienem spodziewac sie odzewu listu z ubezpieczalni ?

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   ubezpieczyciel oczywiście wypłaci poszkodowanemu należne odszkodowanie, jednakże zawsze może się zwrócić do Pana o zwrot wypłaconego odszkodowania. Ubezpieczyciel ma prawo wystąpić z regresem przeciwko sprawcy kolizji w dwóch przypadkach. Po pierwsze kiedy kierowca spowoduje kolizję po alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu, a po drugie kiedy kierowca nie ma uprawnień do kierowania pojazdami. I tutaj powstaje pytanie co oznacza brak uprawnień? Brak uprawnień oznacza, że kierowca nigdy w życiu nie podejmował próby uzyskania uprawnień do kierowania pojazdami lub te uprawnienia stracił na skutek innych okoliczności, wówczas ubezpieczyciel może żądać zwrotu wypłaconego odszkodowania. Natomiast jeżeli kierowca nie miał dokumentu prawa jazdy, ponieważ został zatrzymany przez Sąd lub prokuratora ale Starosta nie cofnął uprawnień do kierowania pojazdami, wówczas rozmawiamy o poruszaniu się samochodem bez wymaganego dokumentu i w przypadku takiej sytuacji ubezpieczyciel nie może żądać zwrotu odszkodowania.

 8. Anonim pisze:

  Dzień dobry, w kwietniu trąciłam pieszą na pasach (ona weszła na mój samochód)|. Nie umiem odpowiedzieć dlaczego jej nie zauważyłam. Była to jezdnia dwupasowa, więc po czasie myślę, że widoczność mogły mi uniemożliwić samochody z boku. Nie jestem pewna jak to była naprawdę. Wczoraj był przesłuchana na policji jako podejrzany (art. 177 par. 1 kk), przedstawiono mi zarzuty, z którymi się nie zgodziłam – złożyłam wyjaśnienia, ponieważ nie jestem do końca pewna swojej winy. Jechałam wolno, nie byłam pod wpływem alkoholu. Na miejscu nie było policji a sprawa została wszczęta po moim zgłoszeniu celem przeprowadzenia badania trzeźwości. Policja przedstawił mi propozycję samoukarania na koniec przesłuchania był to kara grzywny 2000 zł, zakaz prowadzenia pojazdów na 1 rok. kara pozbawienia wolności w zawieszniu, i zwrot kosztów postępowania. Nie zgodziłam się na tę propozycję, a na koniec policjant zabezpieczył moje prawo jazdy. Poinformował, że to decyzja prokuratora – próbował tłumaczyć, ze jeździłam 22 lat bezszkodowo, ze potrzebuje uprawniania do codziennego zawożenia dzieci do szkoły a również na rehabilitacje. Na nic się zdały prośby. Policjant poinformował, że dostane postanowienie na które będę mogła złożyć zażalenie. Czytam jednak informacje z Państwa strony, i zrozumiałam, ze na tym etapie mogę również pisać pismo o nieuwzględnienie wniosku prokuratora, ale nie wiem do kogo powinnam je wysłać. Nie chciałabym czekać.

  • Adwokat Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam Panią, bez znajomości akt sprawy trudno mi odpowiedzialnie ocenić, czy spowodowała Pani wypadek drogowy z udziałem pieszego przekraczającego jezdnię przez przejście dla pieszych. Najprawdopodobniej tak, gdyż zasłonięcie pieszego na przejściu dla pieszych przez inne samochody stojące z boku nie usprawiedliwią tego, że nie dostrzegła Pani pieszego.

   Mogę natomiast ocenić, że propozycja Prokuratora przekazana Pani za pośrednictwem Policjanta – propozycja dobrowolnego poddania się karze obejmującej 1 rok zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych wydaje się rażąco surowo, nieadekwatna do wagi naruszonych przez panią obowiązków jako kierowcy, nieadekwatna do dotychczasowego sposobu Pani życia jako kierowcy i w końcu nieadekwatna do konsekwencji, jakie Pani poniesie w razie orzeczenia zakazu prowadzenia samochodów przez okres roku. W opisanym przez Panią stanie faktycznym może się Pani realnie ubiegać nawet o warunkowe umorzenie postępowania karnego bez orzeczenia o zakazie prowadzenia pojazdów.

   W sprawie karnej o przestępstwo spowodowania wypadku drogowego postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy wydaje Prokurator ( a nie Sąd, jak w sprawach o wykroczenia drogowe). Z tego powodu może Pani wysłać pismo do Prokuratora – wniosek o odstąpienie od zatrzymania Pani dokumentu prawa jazdy – z uzasadnieniem obejmującym:
   – ocenę stopnia zagrożenia spowodowanego prze Panią (czyli okoliczności wypadku drogowego),
   – opis Pani dotychczasowego sposobu życia, Pani właściwości i warunków osobistych
   – opis konsekwencji, jakie Pani poniesie w razie zatrzymania dokumentu prawa jazdy
   – wykazanie, że nie ma potrzeby eliminowania pani z ruchu drogowego jako kierowcy.

   Jeśli Prokurator nie uwzględni Pani stanowiska i wyda postanowienie o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy, wówczas powinna je Pani zaskarżyć zażaleniem do Sądu – za pośrednictwem Prokuratury.

Leave a Reply