Warunkowe umorzenie postępowania karnego w sprawie o przestępstwo spowodowania wypadku drogowego

0
(0)

O warunkowe umorzenie postępowania karnego w sprawie o przestępstwo spowodowania wypadku drogowego powinieneś zabiegać już w postępowaniu przygotowawczym.

Jeżeli przekonasz do tego Prokuratora, wówczas Prokurator zamiast aktu oskarżenia skieruje do Sądu wniosek o warunkowe umorzenie wszczętego przeciwko Tobie postępowania karnego.

Jeżeli jednak nie uda Ci się przekonać Prokuratora, wówczas po wpłynięciu aktu oskarżenia do Sądu powinieneś złożyć jak najszybciej wniosek o skierowanie sprawy na posiedzenie w celu warunkowego umorzenia postępowania karnego, załączając wniosek o warunkowe umorzenie postępowania.

W takim wypadku Sąd:

 • kieruje sprawę na posiedzenie, na którym rozpozna Twój wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego
 • zawiadamia o tym posiedzeniu strony, a więc Ciebie jako oskarżonego oraz Prokuratora i pokrzywdzonego w wypadku drogowym
 • przesyła Prokuratorowi oraz pokrzywdzonemu odpis Twojego wniosku o warunkowe umorzenie postępowania karnego celem zajęcia stanowiska przed posiedzeniem Sądu

Z mojego doświadczenia zawodowego wynika, że przekonanie Sądu do uwzględnienia wniosku o warunkowego umorzenia postępowania karnego  w sprawie o przestępstwo spowodowania wypadku drogowego nie jest prostym zadaniem. Czy Ci się to powiedzie, zależy przede wszystkim od tego jak uzasadnisz wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego oraz od Twojego osobistego stawiennictwa na posiedzeniu Sądu.

Na pytanie jak napisać i uzasadnić wniosek o warunkowe umorzenie postępowania na http://wypadkidrogowe.info/jak-uzasadnic-wniosek-o-warunkowe-umorzenie-postepowania-w-sprawie-o-przestepstwo-spowodowania-wypadku-drogowego/

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na Warunkowe umorzenie postępowania karnego w sprawie o przestępstwo spowodowania wypadku drogowego

 1. Bartosz Nadwodny pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Aplikant Adwokacki Bartosz Nadwodny

 2. Marta pisze:

  Czy w przypadku gdy Prokurator orzekł środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych i nie złożyło się w ciągu 7 dni odwołania można podczas posiedzenia sądu na którym zostanie rozpatrzony wniosek Prokuratora o warunkowe umorzenie postępowania wystąpić z wnioskiem o zwrócenie prawa jazdy? W jakiej formie należy to uczynić?

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   w tej sytuacji można wystąpić do Sądu z wnioskiem o wydanie postanowienia o zwrocie prawa jazdy. Natomiast jeżeli Sąd nie rozpatrzy Pani prośby, wówczas należy złożyć do Sądu pismo popierające wniosek prokuratora o warunkowe umorzenie postępowania, w uzasadnieniu którego podając dlaczego Sąd nie powinien zatrzymywać Pani dokumentu prawa jazdy. Należy opisać po co jest Pani potrzebny dokument prawa jazdy i dlaczego wnosi Pani o nie orzekanie w wyroku zakazu prowadzenia pojazdów.

 3. Dagmara pisze:

  Witam,

  Jestem sprawcą wypadku drogowego, w którym ucierpiała jedna osoba. Ranny ma średni uszczerbek na zdrowiu (jego noga jest w gipsie) więc czeka mnie postępowanie karne. Chciałabym dowiedzieć się w jaki sposób przebiega procedura przyznania warunkowego umorzenia sprawy? Czy ja osobiście muszę ją rozpocząć wnioskiem czy po prostu sąd po rozpoznaniu sprawy orzeka warunkowe umorzenie? Pragnę dodać, że sprawa spełnia wszystkie warunki konieczne do uzyskania warunkowego umorzenia. Pozdrawiam i liczę na szybką odpowiedź.

  • Adwokat Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   To Pani powinna rozpocząć działania zmierzające do warunkowego umorzenia postępowania karnego. W tym celu powinna Pani sporządzić pismo skierowane do Prokuratora zatytułowane wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego. To pismo najlepiej złożyć do akt sprawy podczas przesłuchania na Policji, jakie Panią czeka. Dzięki temu Policjant po Pani przesłuchaniu przekaże akta sprawy do Prokuratury, a Prokurator zapozna się z Pani wnioskiem. Jeżeli argumenty zawarte w Pani wniosku przekonają Prokuratora, wówczas prokurator zamiast aktu oskarżenia wyśle do Sądu wniosek o warunkowe umorzenie prowadzonego przeciwko Pani postępowania karnego.

Leave a Reply