Jak uzasadnić wniosek o warunkowe umorzenie postępowania w sprawie o przestępstwo spowodowania wypadku drogowego?

0
(0)

Jeżeli popełniłeś przestępstwo spowodowania wypadku drogowego i okoliczności sprawy jednoznacznie wskazują, że jesteś sprawcą wypadku drogowego to warunkowe umorzenie postępowania karnego jest najkorzystniejszym rozstrzygnięciem jakie możesz uzyskać w postępowaniu karnym.

Natomiast uzasadnienie wniosku o warunkowe umorzenie postępowania karnego powinno zawierać:

 • przedstawienie okoliczności, w jakich doszło do spowodowania wypadku drogowego, a które wpływają na Twoją korzyść, takie jak np. przekroczenie prędkości przez pokrzywdzonego, nieoświetlony rowerzysta lub pieszy
 • przedstawienie dokumentów świadczących pozytywnie o Twojej osobie, np. zaświadczenia od pracodawcy, zaświadczenia od organizacji społecznych, w których działasz, wywiadu kuratora sądowego, informacji o braku wykroczeń drogowych i innych
 • przedstawienie okoliczności, które uzasadniają, że wyrok skazujący będzie tragedią finansową dla Ciebie i Twojej rodziny, np. nauczyciel musi posiadać status osoby niekaranej za przestępstwo
 • przedstawienie propozycji świadczenia pieniężnego, jakie jesteś gotów zapłacić na cel społeczny w przypadku warunkowego umorzenia postępowania karnego

To tylko przykładowe wskazanie okoliczności, które powinieneś zawrzeć we wniosku o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Każdy przypadek jest inny, w każdym występują inne okoliczności łagodzące, które należy podnieść we wniosku o warunkowe umorzenie postępowania karnego.

Pamiętaj także, że osobiste stawiennictwo na posiedzeniu Sądu podkreśla to, że:

 • zdajesz sobie sprawę z powagi sytuacji oraz wagi Twojego przewinienia
 • okazujesz szacunek Sądowi.

Pamiętaj również o tym, że podstawowym warunkiem uzyskania warunkowego umorzenia postępowania karnego jest niekaralność za jakiekolwiek przestępstwo umyślne. Jeżeli zostałeś skazany za przestępstwo umyślne, wówczas warunkowe umorzenie postępowania karnego jest możliwe dopiero po zatarciu tego skazania i odzyskaniu „czystej karty karnej”.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

17 odpowiedzi na Jak uzasadnić wniosek o warunkowe umorzenie postępowania w sprawie o przestępstwo spowodowania wypadku drogowego?

 1. rafał pisze:

  Witam spowodowałem wypadek drogowy przyznałem sie do winy , wyraziłem żal , przeprosiłem poszkodowaną ona nie ma do mnie żalu , jestem osoba nie karaną , policja poinformowała mnie że prokurator sam złoży wniosek o warunkowe umorzenie , ja o to oczywiście poprosiłem na przesłuchaniu na policji ……………….. teraz moje pytanie
  1. Czy prokurator jeszcze mnie poinformuje na jaki czas to umorzenie ewentualnie jaka kara finansowa ?
  2. Czy będe musiał uczestniczyć na posiedzeniu sądu w sprawie tego wniosku i czy będe jeszcze składał sie jakies wyjaśnienia .
  3. Czy taki wyrok przychodzi do domu pocztą i jak szybko sie uprawomocnia .

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   w tym przypadku powinien Pan dostać drogą pocztową odpis wniosku prokuratora o warunkowe umorzenie postępowania, w którym będą warunki ewentualnego udzielenia warunkowego przedterminowego zwolnienia tj. okres próby i świadczenie pieniężne. Po drugie jeżeli Sąd wyznaczy posiedzenie w przedmiocie warunkowego umorzenia postępowania i zostanie Pan poinformowany o terminie bez obowiązkowego stawiennictwa, wówczas nie będzie Pan musiał stawić się na posiedzeniu. Natomiast obecność na tym posiedzeniu zawsze może pomóc w podjęciu decyzji przez Sędziego, ponieważ Sąd zobaczy, że Panu zależy. Po trzecie jeżeli Sąd wyznaczy posiedzenie a nie rozprawę a Pan się nie stawi to wyrok zostanie Panu doręczony listem poleconym.

 2. Bartosz Nadwodny pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Aplikant Adwokacki Bartosz Nadwodny

 3. rafał pisze:

  A czy jak juz dostane odpis wniosku prokuratora o warunkowe umorzenie a np kara finansowa będzie bardzo wysoka to moge jeszcze prosić prokuratora o zmniejszenie kwoty czy taka ewentualnośc będzie dopiero na posiedzeniu …. czy wogóle juz nie mam prawa na negocjacje …..?

  i czy od takiego wyroku można wnieść odwołanie do sądu wyzszej instancji ?

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   jak dostanie Pan odpis wniosku o warunkowe umorzenie postępowania i nie będzie Pan się zgadzał z warunkami zaproponowanymi przez Prokuratora to należy złożyć swój wniosek o warunkowe umorzenie postępowania do Sądu z własnymi propozycjami. Wtedy to Sąd postanowi w jakiej wysokości będzie świadczenie pieniężne. Drugą opcją jest złożenie swojego wniosku o warunkowe umorzenie postępowania do Sądu oraz do Prokuratury z prośbą o poparcie Pańskiego wniosku. Należy również zaznaczyć, iż na posiedzeniu Sąd zapyta Pana czy zgadza się Pan warunkowe umorzenie zaproponowane przez Prokuratora. Jeżeli się Pan nie zgodzi, wówczas sprawa trafi na rozprawę i Sąd po przeprowadzeniu postępowania dowodowego zdecyduje, czy po pierwsze umorzyć warunkowo postępowanie karne przeciwko Panu a jak tak to w jakiej wysokości dać świadczenie pieniężne.
   Natomiast co do odwołania od wyroku to jak najbardziej takie prawo Panu przysługuje. Jednakże trzeba uważać, ponieważ wyrok warunkowo umarzający postępowanie wydany na posiedzeniu (nie rozprawie) zaskarżony tylko przez Pana może być surowszy. Natomiast jeżeli warunkowe umorzenie zostanie stwierdzone wyrokiem na rozprawie i zostanie zaskarżone, wówczas wyrok ten nie może być surowszy od tego w pierwszej instancji.

 4. Tomasz pisze:

  Witam dostałem zawiadomienie z prokuratury że do sądu przesłano wniosek o warunkowe umorzenie postepowania karnego ……………….ale nie ma żadnej informacji na jaki czas próby to umorzenie i ewentualnie jakie kary finansowe , czy to oznacza że dopiero się o tym dowiem na posiedzeniuy sądu czy wcześniej moge taka informacje uzyskać ?

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   w tej sytuacji należy albo zadzwonić do Prokuratora, który skierował do Sądu wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego i zapytać go na jakich warunkach wysłał przedmiotowy wniosek, albo zamówić sobie akta Pańskiej sprawy karnej w Sądzie i zobaczyć na jakich warunkach Prokurator proponuje, aby Sąd warunkowo umorzył Panu postępowanie karne.

 5. Q12 pisze:

  Witam,
  W minioną sobotę spowodowałem wypadek (zderzenie samochodów na skrzyżowaniu 2-óch dróg krajowych), pasażerowie z mojego samochodu odnieśli tylko lekkie obrażenia w postaci stłuczeń, w drugim pojeździe dwie osoby mają złamania, odpowiednio noga i żebra. Złożyłem zeznania przed policją, przyznałem się, zatrzymano moje prawo jazdy na 7 dni. Jakich kolejno dalszych czynności mogę się teraz spodziewać? Wiem, że prokurator ma zdecydować czy prawo jazdy zostanie zatrzymane na dłużej niż 7 dni. Ze względu na prowadzoną działalność gospodarczą byłoby to dla mniej największą uciążliwością. Czy po ostatnim zaostrzeniu przepisów w takiej sytuacji, gdzie choć nieumyślnie to jednak jestem sprawcą wypadku, na pewno zostanie mi zabrane prawo jazdy na jakiś dłuższy okres czy jednak da się tego uniknąć?

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   z Pana opisu wynika, iż popełnił Pan przestępstwo spowodowania wypadku drogowego z art. 177 par 1 k.k. Za to przestępstwo może, ale nie musi być orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Jeżeli funkcjonariusz Policji wysłał do Prokuratury wniosek o zatrzymanie Pańskiego dokumentu prawa jazdy, to Prokurator ma 14 dni na wydanie postanowienia o zatrzymaniu bądź odmowie zatrzymania Pana prawa jazdy. W Pana sytuacji najlepiej jest napisać stanowisko procesowe w przedmiocie wniosku policji o zatrzymaniu prawa jazdy, w którym powinien Pan uzasadnić dlaczego prawo jazdy Prokurator nie powinien Panu zatrzymywać. Jednakże jak Prokurator wyda postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy to swym postanowieniem potwierdzi fizyczne zatrzymanie dokumentu przez funkcjonariuszy policji. W postanowieniu nie ma podane na jaki okres jest zatrzymane, ponieważ taką kwestię rozstrzyga Sąd w wyroku, a dokładniej rozstrzyga o zakazie prowadzenia pojazdów mechanicznych. Jeżeli Sąd zdecyduje o tym, aby orzec wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów, to może to uczynić w przypadku przestępstwa na okres od 1 roku do lat 15. Niemniej jednak doświadczenie zawodowe wskazuje, że przy odpowiednich argumentach Sądy w tego typu sprawach odstępują od zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

 6. Zbyszek pisze:

  Witam w dniu 1 października moja żona skrecajac w lewo zjechali drogę pojazdów z naprzeciwka żona gdy zaczynała manewr skrętu w lewo musiała ominąć pojazd wyjezdzajacy z lewej strony chwilę to trwało ale pojazd z przeciwko był jeszcze około 200m przed żony pojazdem i nagle był pisk opon i uderzenie 18m ślady hamowania tamtego pojazdu,policja prowadziła oględziny jednostroniczo czyli na korzyść pani która uderzyła w żonę,a stronniczosc była temu że ta pani ma znajomosci w policji i był na zdarzeniu kolega tej pani którzy są z jednej wsi nasza miejscowość jest bardzo mała,ślady chamowania nie były zabezpieczone ani udokumentować w celu zatarcia śladów przekroczenia prędkości było to w terenie zabudowanym gdzie jest 50/h i dosłownie parę metrów od przejazdu kolejowego z barieram,żona została zabrania karetka miała stłuczenia lewa nogę udo po dwóch dniach wypisane do domu.proszę o poradę w poniedziałek musi stawić się na komendzie na zeznania

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   z Pana opisu można przypuszczać, iż sprawcą kolizji/wypadku jest Pana żona, ponieważ nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu pojazdowi jadącemu z pierwszeństwem. Niemniej jednak zdarzały się orzecznictwa Sądu Najwyższego, które wskazywały, że pojazd który ma pierwszeństwo poruszał się z prędkością, która rażąco była przekroczona przez znaki administracyjne może być uznany za winnego. Niestety takie okoliczności musi ocenić biegły. Właśnie biegły z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych jest w stanie na podstawie zeznań świadków, śladów hamowania oraz zakresu uszkodzeń ustalić z jakimi prędkościami poruszały się pojazdy. Niemniej jednak praktyka zawodowa pokazuje, iż kierowca, który wykonuje manewr skrętu w lewo i nie ustąpi pierwszeństwa przejazdu będzie winnym całego zajścia.

 7. Jadwiga pisze:

  Witam,mój problem polega na tym że kierowałam pod wpływem alkocholu w wydychanym 0.47%..nigdy nie jezdziłam po alkoholu bo tak na prawdę piję sporadycznie i to wino lub piwo w małych ilościach,ale 13 czerwca 2015 wypiłam dwie lampki wina ze znajomą,po upływie 2-3 godzin dostałam telefon od brata że mamą jest zle bez namysłu wsiadłam w auto nie pomyślałam że wczesniej wypiłam..jadąc może zbyt szybko wybiegł na ulicę pies odruchowo odbiłam w bok i uderzyłam w drzewo szybko znalazła się osoba która zadzwoniła …ja wyszłam z auta sama bez żadnych obrażeń…a po tem kontrola i zatrzymano mi prawo jazdy.Wyrok sądu zakaz prez 36 miesięcy.Teraz dostałam zawiadomienie o wszczęciu postępowania…w sprawie skierowania na badania lekarski oraz psychologiczne…Czy po tym terminie muszę zdawać egzamin i jaki? Jestem kierowcą z ponad 30-letnim stażem bez punktów i mandatów ,czy mogę liczyć na łagodniejszy wymiar kary? czy mogę jeszcze coś zrobić niewiem może gdzieś się odwołać?Bo przypuszczam że po alkoholu instruktorzy raczej nie dają szansy zdania egzaminu Co robić? Z góry dziękuję za odpowiedz…

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   niestety po 3 letnim okresie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych będzie zmuszona Pani zdać egzamin teoretyczny i praktyczny na prawo jazdy. Jeżeli oba egzaminy przejdzie Pani pozytywnie, wówczas odzyska Pani prawo jazdy. Natomiast jeżeli nie zda Pani egzaminu, wówczas cofane są Pani uprawnienia i będzie Pani zmuszona przejść całą drogę do odzyskania prawa jazdy jakby pierwszy raz chciała go Pani uzyskać.

   Niemniej jednak proszę rozważyć instytucję tzw „skrócenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych”. Po połowie okresu, na który zatrzymali Pani dokument prawa jazdy może się Pani starać o dalszy zakaz prowadzenia pojazdów ale tylko niewyposażonych w blokadę alkoholową. Oznacza to, że jeżeli Sąd skróci Pani zakaz to będzie mogła Pani poruszać się pojazdami wyposażonymi w blokadę alkoholową. Szerzej o tym zostało opisane w artykule http://jazdapopijanemu.pl/czy-mozna-starac-sie-o-skrocenie-zakazu-prowadzenia-pojazdow-mechanicznych-w-swietle-nowelizacji-z-dnia-20-marca-2015r/

 8. Sylwia pisze:

  Witam, potrąciłam rowerzystkę w wyniku czego złamała nogę. Pomimo iż jechała nie przepisowo wezwana przez pogotowie ratunkowe policja orzekła moją winę. Niestety nie mogłam być ukarana mandatem i punktami, bo leczenie pani będzie trwało dłużej niż 7 dni .
  1. Nie znam danych pokrzywdzonej, skąd mogę je uzyskać? ( przyzwoitość nakazuje choćby zapytać o samopoczucie)
  2. Nie wiem na jakim etapie jest sprawa ( znam tylko ID notatki policyjnej)
  3. Chciałabym złożyć wniosek o warunkowe umorzenie ( nie byłam nigdy karana, nie mam nawet mandatów, prowadzę 25 lat, jestem honorowym krwiodawcą itp- mam nadzieję, że moja „prognoza” budzi nadzieję)
  4. Kiedy mogę go złożyć, skąd mam wiedzieć do jakiego Prokuratora i w jakiej formie?
  5. czy już w treści wniosku mam prosić o zaniechanie zakazu prowadzenia pojazdu?
  6.obecnie jestem bezrobotna, nie mam dochodów, małżonek również , mamy na utrzymaniu dzieci, czy mogłabym prosić w tym wniosku o jakieś prace społeczne zamiast kary finansowej?
  7. czy poszkodowana pani może mnie jeszcze pozywać cywilnie?
  Proszę o jakieś sugestie jak postępować. Od wypadku minęło 17 h, nie mam żadnych informacji, a nie chciałabym niczego przeoczyć, zaniedbać itp. Jestem pierwszy raz w takiej sytuacji, nigdy w życiu nie byłam nawet w Sądzie… Czy mam szukać adwokata?
  Z góry bardzo dziękuję za każdą odpowiedź.
  S.

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   poniżej odpowiedzi na poszczególne pytania:

   1. Niestety będzie problem z uzyskaniem danych teleadresowych pokrzywdzonej, ponieważ od 01 lipca 2015 roku takich danych stronom procesu się nie udostępnia. Jednakże w aktach sprawy może być podany telefon kontaktowy do pokrzywdzonej i jeżeli uzyska Pani wgląd w akta, to taki numer będzie dla Pani dostępny.
   2. Aby dowiedzieć się na jakim etapie jest sprawa najlepiej jest zadzwonić na Komendę, która prowadzi sprawę i zapytać o sygnaturę sprawy oraz policjanta prowadzącego oraz jego nr telefonu na biurko. Po uzyskaniu tych informacji proszę zadzwonić pod wskazany numer i zapytać na jakim etapie jest postępowanie.
   3. Sąd po złożeniu wniosku o warunkowe umorzenie w mojej ocenie powinien go uwzględnić, ponieważ jak Pani opisała stopień społecznej szkodliwości oraz stopień zawinienia nie są wysokie. Jednakże na podstawie obecnego kodeksu karnego po przeprowadzeniu mediacji, jeżeli Pani zadośćuczyni pokrzywdzonej doznaną krzywdę to na wniosek pokrzywdzonej to postępowanie może być w ogóle umorzone.
   4. Jeżeli chce Pani powalczyć o warunkowe umorzenie lub o umorzenie postępowania to takie wnioski należy składać podczas przesłuchania Panią w charakterze podejrzanej o popełnienie przestępstwa.
   5. Jeżeli organy ścigania nie zatrzymały Pani dokumentu prawa jazdy, wówczas nie ma potrzeby pisać o nieorzekaniu wobec Pani zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.
   6. W związku z tym, iże jest Pani bezrobotna i ma Pani ciężką sytuację finansową, można prosić Sąd o bardzo niski wymiar świadczenia pieniężnego lub o jego odstąpienie.
   7. Pokrzywdzona może Panią pozwać do Sądu, niemniej jednak jeżeli by to tego doszło to można dopozwać Pani ubezpieczyciela, aby to on wypłacił ewentualne odszkodowanie pokrzywdzonej.

 9. Mateusz pisze:

  witam
  pozyczylem kolegą quada i zatrzymała ich policja.byli nietrzeźwi pojechali po alkohol dla siebie ja już poszedłem do domu.grozi mi 5 tysięcy za udostępnienie pojazdu mimo że wiedziałem że są po użyciu alkoholu policjant kazał mi napisać wniosek o umorzenie postepowania.prokurator się przychylił i kazali mi wpłacić 500 zł i przywieźć na policję dowód wpłaty tej kwoty Plus wniosek.niestety nie wiem jak go sporządzić,proszę o pomoc lub jakiś wzór wniosku i ostatnie pytanie czy musi być to drukowany wniosek czy mogę napisać ręcznie? pozdrawiam

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego może Pan złożyć w formie własnoręcznego pisma lub komputerowego wydruku. Nie ma żadnego znaczenia jaka to będzie forma. Jednakże co do samego wniosku to musi Pan wykazać, iż Pana czyn charakteryzował się nieznacznym stopniem zawinienia oraz niskim stopniem społecznej szkodliwości. Jeżeli Sąd uzna, że takie okoliczności zachodziły, wówczas powinien Panu warunkowo umorzyć postępowanie karne.

Leave a Reply