Zatrzymanie prawa jazdy po kolizji drogowej

0
(0)

Artykuł ten postanowiłem napisać, ponieważ w ostatnim czasie funkcjonariusze Policji zaczęli stosować praktykę, iż po błahej nawet kolizji drogowej zatrzymują za pokwitowaniem sprawcy wykroczenia prawo jazdy.

Dla większości osób, które znalazły się w takiej sytuacji jest szokiem, że po zwykłej kolizji, gdzie nikt nie ucierpiał policjant oświadcza, iż z dniem dzisiejszym zatrzymuje za pokwitowaniem prawo jazdy.

Od razu nasuwa się pytanie, czy w ogóle organy ścigania mają prawo, aby zatrzymać prawo jazdy oraz jaki jest sens zatrzymywać dokument prawa jazdy po zwykłej kolizji?

Na wstępie należy podkreślić, iż ustawa Prawo o ruchu drogowym pozwala Policjantom na zatrzymanie dokumentu prawa jazdy. Zgodnie z art 137 ust.1 pkt 2 w/w ustawy Policjant może zatrzymać prawo jazdy za pokwitowaniem w razie uzasadnionego podejrzenia, że kierowca popełnił przestępstwo lub wykroczenie, za które może być orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów.

W tym miejscu nasuwa się kolejne pytanie, czy kierowca popełnił wykroczenie za które może być orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów?

Zgodnie z art. 86 § 1 k.w. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podlega karze grzywny.

Należy wyjaśnić, iż spowodowanie kolizji drogowej jest wykroczeniem z art. 86 § 1 k.w. czyli spowodowaniem zagrożenia niebezpieczeństwa w ruchu drogowym i zgodnie z art. 86 § 3 k.w. w razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 przez osobę prowadzącą pojazd można orzec zakaz prowadzenia pojazdów.

Podsumowując funkcjonariusze Policji mogą za spowodowanie zwykłej kolizji drogowej zatrzymać sprawcy dokument prawa jazdy. W ostatnim czasie jest to nagminne i Policjanci zatrzymują prawa jazdy nawet za zwykłe najechanie na tył poprzedzającego pojazdu. Szerzej o tym co robić w przypadku zaistnienia takiej sytuacji i jak się przed tym bronić w artykule Co robić w przypadku zatrzymania prawa jazdy po kolizji drogowej?

 

Wzór pisma procesowego stanowisko procesowe w przedmiocie wniosku Policji o wydanie postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy w sprawie o kolizję drogową można pobrać klikając na poniższy link:

Stanowisko procesowe w przedmiocie wniosku Policji o wydanie postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy w sprawie o kolizję drogową

 

Wzór zażalenia na postanowienie Sądu o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy za wykroczenie z art. 86 § 1 k.w. można pobrać klikając na poniższy link:

Zażalenia na postanowienie Sądu o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy za wykroczenie z art. 86 § 1 k.w.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

71 odpowiedzi na Zatrzymanie prawa jazdy po kolizji drogowej

 1. Mila pisze:

  Mój narzeczony ma taką sytuację, że po wypadku z udziałem rowerzystki, która nie ucierpiała zbytnio policja zatrzymała prawo jazdy. W trakcie wypadku był trzeźwy, zawiadomił policję i pogotowie, pomógł rowerzystce i jest z nią w kontakcie. A jednak sąd wydał postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy i po złożeniu zażaleniu utrzymał je w mocy. To jest niedorzeczne, skoro kierowca posiada prawo jazdy ponad 20 lat na wszystkie możliwe kategorie, nigdy dotąd nie był sprawcą jakiegokolwiek wypadku, nigdy nie przekroczył nawet 10 pkt a jednak postrzegany jest jako zagrożenie w ruchu drogowym. Co jeszcze można zrobić w tej sprawie. Jeśli nie odzyska prawo jazdy zostanie zwolniony z pracy. Czy sędziowie to jeszcze ludzie czy tylko maszyny do robienia statystyk i chwalenia się ilu porządnych ludzi udało im się załatwić?

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   na wstępie należy zaznaczyć, iż nie mam wiedzy, czy rozmawiamy o wykroczeniu czy przestępstwie. Jeżeli narzeczony popełnił wykroczenie, wówczas należy złożyć do Sądu jak najszybciej wniosek o dobrowolne poddanie się karze z odstąpieniem o zakazie prowadzenia pojazdów. W uzasadnieniu takiego wniosku należy podać wszelkie argumenty, które przemawiają za tym, aby Sąd oddał z powrotem dokument prawa jazdy. Dodatkowo należy opisać po co narzeczonemu jest prawo jazdy. Przykładowo do pracy zarobkowej lub życia rodzinnego.
   Natomiast jeżeli narzeczony popełnił przestępstwo, to należy złożyć do Sądu wniosek o warunkowe umorzenie postępowania z odstąpieniem od zakazu prowadzenia pojazdów podając to samo uzasadnienie jak wyżej wymienione.

   • łukasz pisze:

    witam chciałbym opowiedzieć o moim zdarzeniu wracałem z pracy po 12 godzinach przysnąłem za kołkiem próbowałem zahamować i momencie zahamowania uderzyłem w samochód na drodze była rosa skręciłem kierownicą w prawo i tylko jedna połowa miałem rozwaloną prawą i doszło do kolizje z drugim samochodem drugi samochód miał tylko małe uderzenie nie wiem jak doszło że mieli moje numery tablicy sprzedałem auto po tej tragedii żeby sprawę uciszyć nie było nigdzie kamer na ulicy auto przedarłem z tablicami na złom może ta kobieta zapamiętała numery w dniu 2 lipca i uciekłem z mieszacza zdążenia w 10 październiku dostałem wezwanie i sprawa wynikła że skierowanie do sądu i jest pytanie co zrobić żeby sąd nie zabrał mi prawo jazdy i nie dał kary grzywny co mam zrobić żeby to uniknąć żeby pokazać że na tym mi zależy

    • Bartosz Nadwodny pisze:

     Witam,

     wszystko zależy od tego czy spowodował Pan wypadek drogowy czy tylko kolizję drogową. Jeżeli spowodował Pan wypadek drogowy czyli pokrzywdzony odniósł obrażenia ciała powyżej 7 dni, wówczas ucieczka z miejsca zdarzenia powoduje obligatoryjny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 3 do 15 lat. Natomiast jeżeli spowodował Pan kolizję drogową tj. pokrzywdzony miał obrażenia poniżej 7 dni, to Sąd może ale nie musi orzekać wobec Pana zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Gdyby jednak Sąd uznał, że należy orzec wobec Pana zakaz to może to zrobić na okres od 6 miesięcy do lat 3. Doświadczenie zawodowe pokazuje, że ucieczka z miejsca zdarzenia jest traktowana dość surowo i jest duże ryzyko, że Sąd w przypadku wykroczenia orzeknie zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

 2. Mila pisze:

  Obecnie policja (z tego co się dowiedziałam od f-szki prowadzącej sprawę) jest w trakcie prowadzenia czynności wyjaśniających i dopiero biegły określi na podstawie dokumentacji szpitalnej, czy obrażenia po wypadku są kwalifikowane poniżej bądź powyżej 7 dni (trwa to już 1,5 m-ca). Ponadto złożyliśmy w między czasie zażalenie na postanowienie Sądu Rejonowego w/s zatrzymania prawa jazdy i zostało ono przez Sąd odrzucone. Pomimo, że do zażalenia dołączyliśmy pismo pracodawcy o możliwości rozwiązania umowy o pracę z powodu utraty najważniejszych uprawnień tj. do prowadzenia pojazdów mechanicznych, informację o tym, iż narzeczony posiada wszystkie kategorie prawa jazdy, że nie był dotychczas karany (pomimo, że posiada prawo jazdy od ponad 25 lat) za żadne wykroczenie bądź przestępstwo w ruchu drogowym, że sam zawiadomił po zdarzeniu policję i pogotowie, był trzeźwy, a przede wszystkim, że stale utrzymuje kontakt z poszkodowaną i jest zainteresowany jej stanem zdrowia, to nic to nie dało. Sąd odrzucił zażalenie nawet chyba go nie czytając, gdyż argumentował utrzymanie w mocy poprzedniego postanowienia kopiując uzasadnienie z postanowienia pierwszego. Zatrważająca sytuacja! Zatem, czy na tym etapie, jeśli nie wiemy czy jest to wykroczenie czy przestępstwo, możemy składać do Sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze z prośbą o odstąpienie od zakazu prowadzenia pojazdów?

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   należy wyjaśnić, iż sprawa zatrzymania prawa jazdy jest tak jakby oddzielną sprawą. Sąd zatrzymując prawo jazdy stwierdził fakt zatrzymania go przez funkcjonariusza Policji. Prawo jazdy obecnie jest zatrzymane do wyjaśnienia. Natomiast sprawa odpowiedzialności karnej za spowodowanie wypadku lub kolizji drogowej jest inną sprawą, w której wyjaśni się czy Sąd orzeknie zakaz prowadzenia pojazdów. W związku z tym, jeżeli nie został przedstawiony sprawy zarzut przestępstwa lub wykroczenia, wówczas nie można złożyć do Sądu wniosku o dobrowolne poddanie się karze z odstąpieniem od zakazu prowadzenia pojazdów. Funkcjonariusz prowadzący sprawę czeka na opinię biegłego lekarza, który stwierdzi czy obrażenia pokrzywdzonego były powyżej lub poniżej 7 dni, następnie wezwie sprawcę na przedstawienie zarzutów i dopiero jak akta trafią do Sądu i zostanie nadana sygnatura sprawy, wówczas można wysyłać do Sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze z odstąpieniem od zakazu prowadzenia pojazdów. Na dzień dzisiejszy wysłanie takiego wniosku nic nie da, ponieważ do Sądu ta sprawa jeszcze nie trafiła.

 3. Mila pisze:

  Mam pytanie dotyczące wniosku o dpo bądź warunkowe umorzenie postępowania z odstąpieniem o zakazu prowadzenia pojazdów. Wiem, że we wniosku o ukaranie, który kieruje policja do Sądu jest możliwość podania informacji o braku wykroczeń drogowych i innych popełnionych przez sprawcę przed wypadkiem, jednak jest ona fakultatywna. Czy na własną rękę można takie informacje pozyskać, jeśli by się okazało, że policja tego nie sprawdzi w toku czynności bądź nie zapisze we wniosku?
  I kolejna sprawa dotycząca załączników do wniosku.
  1. Opinia pracodawcy (jest), tyle, że w treści zażalenia złożonego do sądu na postanowienie ws zatrzymania prawa jazdy pismo podpisane przez pracodawcę o tym, iż rozważa zwolnienie mojego narzeczonego pomimo, iż jest z niego jako z wieloletniego pracownika bardzo zadowolony, w związku z utratą uprawnień do prowadzenia pojazdów (a warto zaznaczyć posiada wszystkie kategorie prawa jazdy) nie zadziałała. Czy zatem warto ją mimo to załączać?
  2. Informacja na temat dotychczasowej niekaralności sprawcy (jeśli uda się takową pozyskać z policji) biorąc pod uwagę fakt poruszania się po drogach 25 lat różnymi pojazdami mechanicznymi.
  3. Pismo od pokrzywdzonej, że sprawca przeprosił i interesował się jej zdrowiem (jest).
  Czy powinniśmy osobno zapytać pokrzywdzoną, czy zgadza się na dpo bądź umorzenie postępowania?
  4. Zaproponowanie wpłaty na organizację społeczną, tylko jak ją oszacować?
  5. W przypadku przestępstwa również trudno oszacować karę czy np. 1 rok w pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na
  okres próby 3 lat byłby wystarczająco sprawiedliwy?
  6. Oświadczenie, iż zatrzymanie prawa jazdy w toku czynności prowadzonych przez policję, które posiada od ponad 25 lat i stres związany ze sprawą, stanowił dla sprawcy nauczkę na przyszłość.
  Dużo tego, ale sprawa dla nas jest nowością, szczególnie, że zatrzymano prawo jazdy kierowcy, który był trzeźwy, sam zawiadomił policję i pogotowie, nie był agresywny, ani nie uciekł z miejsca zdarzenia itp.

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   do wniosku można załączyć tzw „kartę kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego”. Z doświadczenia wynika, że organy ścigania oraz Sądy nie zwracają się o taką kartę. Natomiast samemu można uzyskać taką kartę zwracając się z odpowiednim wnioskiem do komisariatu Policji.
   Odnośnie załączników do wniosku to zawsze warto załączyć ponownie wszelkie dokumenty, aby Sąd jeszcze raz mógł się z tym zapoznać i podjąć korzystną dla Państwa decyzję. Natomiast co do świadczenia pieniężnego na Fundusz kwota kilkaset złotowa będzie wystarczająca.
   Bardzo często spotykałem się z wyrokami skazującymi opiewającymi z karą pozbawienia wolności na okres kilku miesięcy (nie lat) w zawieszeniu na okres 2 lat próby.
   We wniosku o dobrowolne poddanie się karze lub wniosku o warunkowe umorzenie postępowania należy przede wszystkim skupić uwagę na odstąpieniu od zakazu prowadzenia pojazdów i do tego przekonywać Sąd.

 4. Bartosz Nadwodny pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Aplikant Adwokacki Bartosz Nadwodny

 5. Mila pisze:

  W związku z Pana odpowiedzią mam jeszcze kilka pytań:
  – jak długo policja może prowadzić czynności wyjaśniające? Obecnie toczą się one już ponad 50 dni (wypadek miał miejsce 30.06) i z tego co wiem nawet dokumentacja medyczna nie została przez nich jeszcze pozyskana.
  – czy zawsze czas na jaki Sąd zatrzymał prawo jazdy w postępowaniu wyjaśniającym jest włączany do trwania kary zakazu prowadzenia pojazdów? czy jeśli sąd zatrzymał prawo jazdy postanowieniem z dnia 08.07 a sprawa np. skończy się w październiku, listopadzie, to ten czas jest już wliczany do orzeczonej kary np. półrocznego zakazu prowadzenia pojazdów czy fakultatywnie?
  – czy po odrzuceniu przez SR zażalenia na postanowienie ws. zatrzymania prawo jazdy można nadal wnioskować do sądu o jego zwrot na czas trwania postępowania na policji ( podanie, pismo, prośba, wniosek), czy ta droga jest już zamknięta aż do wyroku wydanego we właściwej sprawie?

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   postępowanie przygotowawcze może potrwać nawet kilka miesięcy. Wszystko zależy od tego kiedy biegły lekarz sądowy sporządzi opinię dotyczącą obrażeń pokrzywdzonego oraz kiedy organy ścigania pozyskają dokumentację medyczną. Z doświadczenia zawodowego wynika, iż może to nawet trwać 3 miesiące. Po drugie jeżeli Sąd orzeknie zakaz prowadzenia pojazdów to w wyroku zawsze zalicza okres zatrzymania prawa od dnia, kiedy faktycznie prawo jazdy zostało zatrzymane, czyli w Pana sytuacji od dnia 30 czerwca. Po trzecie w każdej chwili może Pan wnosić do organu, który nadzoruje postępowanie o wydanie postanowienia o zwrocie dokumentu prawa jazdy.

 6. czarek pisze:

  zatrzymano mi prawo jazdy za pokwitowaniem z powodu podejrzenia spowodowania kolizji lub wypadku drogowego, jestem zawodowym kierowcą czy policja miała prawo mi zatrzymac prawo jazdy ? Prosze mi jeszcze odpowiedziec czy to ze jestem zawodowym kierowcą daje mi jakiś przywilej w procedurach ubiegania się o zwrot prawa jazdy.
  bardzo pilne z góry dziekuje

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   funkcjonariusz Policji zgodnie z ustawą prawo o ruchu drogowym może za pokwitowaniem zatrzymać dokument prawa jazdy, jeżeli popełnił Pan wykroczenie lub przestępstwo, za które może być orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów. W tym przypadku najlepiej zadzwonić do Policjanta, który prowadzi postępowanie czy jednak nie zmieni decyzji i nie odda Panu prawo jazdy. Jeżeli to nie pomoże, wówczas należy wystosować wniosek o zwrot dokumentu prawa jazdy. Jednakże jak został już wysłany wniosek do Sądu o zatrzymanie prawa jazdy to należy złożyć wniosek o nie uwzględnienie wniosku Policji. Natomiast jak postanowienie zostało już wydane, wtedy należy złożyć zażalenie.
   W uzasadnieniu przykładowo zażalenia należy napisać po co jest Panu potrzebne prawo jazdy, podpierając to odpowiednimi dokumentami np. umowa o pracę lub zaświadczenie o działalności gospodarczej. Należy także opisać wszystkie sytuacje życiowe, do których potrzebny jest Panu dokument prawa jazdy. Więcej o tym co robić w przypadku zatrzymania prawa jazdy na http://wypadkidrogowe.info/co-robic-w-przypadku-zatrzymania-prawa-jazdy-po-kolizji-drogowej/

 7. Mila pisze:

  Mam do Pana jeszcze ostatnie pytanie. Jakie konsekwencje grożą osobie, wobec której wydane zostało postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy i trwają czynności wyjaśniające przez policję, w przypadku prowadzenia pojazdu bez dokumentu prawa jazdy. W sumie osoba ta nie straciła uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych, a jedynie utraciła czasowo dokument prawa jazdy.

 8. Franq pisze:

  Witam, mam taki problem że zabrano mi prawo jazdy za spowodowanie kolizji, sąd mi go zwrócił i wydał wyrok grzywny, już wszystko miało być załatwione ale kara ta nie spodobała się policji która to wydała sprzeciw do kary chcą ją zwiększyć oraz dodać zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Bardzo mi nie pasuje to że do tej miejscowości mam dużą odległość. Szczerze mówiąc gdybym miał świadka dążyłbym do conajmniej współwiny, ale z tej przyczyny zrezygnowałem, znając inne sytuacje bez potwierdzenia mojej wersji miałbym bardzo małe szanse tym bardziej że on jechał w trójkę, trochę późno też się dowiedziałem o możliwości skorzystania z warrografa, min dlatego i przez dojazd oraz nieduże szkody materialne postanowiłem dobrowonie poddać się karze uniknąc niepotrzebnego stresu a teraz policja widząc że nie chce mi się walczyć chcąc podwyższyć sobie statystyki chce mnie jeszcze bardziej dobić. Co teraz powinienem zrobić? Rozprawa została już ustalona czy musi się odbyć? Czy jeśli kara którą to sąd mi już wydał nie zostanie zmieniona to czy policja będzie mi musiała zwrócić koszty dojazdu? Co powinienem przygotować na nią?

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   abym mógł Panu rzetelnie odpowiedzieć, muszę się dowiedzieć czy w Pana sprawie został wydany wyrok nakazowy (wyrok wydany na posiedzeniu niejawnym), czy też odbyła się rozprawa i po rozprawie Sąd ogłosił wyrok. Jeżeli został wydany wyrok nakazowy a policja złożyła sprzeciw, wówczas sprawa będzie rozpatrywana na warunkach ogólnych czyli odbędzie się rozprawa, na którą będzie Pan wzywany. Natomiast jeżeli zapadł wyrok po rozprawie i policja złożyła apelację, wówczas powinien Pan dostać odpis apelacji. W tej sytuacji należy napisać odpowiedź na apelacje funkcjonariuszy policji i wnosić o utrzymanie wyroku sądu rejonowego w mocy.

   • Franq pisze:

    Policja złożyła sprzeciw do wyroku nakazowego, wcześniej nie byłem wzywany na rozprawę tylko listownie dostałem wyrok określający wysokość grzywny.
    Nie wiem czy to coś zmieni, jeżeli tak to pewnie na moją niekorzyść ale dodam jeszcze, że prawo jazdy odzyskałem w bardzo krótkim czasie ok. 6 dni, na moją prośbę w krótkim czasie dokument Policja przesłała do Sądu, a tam po zaakceptowaniu go przez Sędziego pisma w stylu prośby o wydanie dokumentu przed prawomocnym wyrokiem odzyskałem dokument (nie pamiętam jakie dokładnie te pismo było, ponieważ pisałem go na szybko w sekretariacie korzystając ze podanego mi wzoru, udało mi się to tak szybko załatwić min dlatego, że miejscowość do której doszło do zdarzenia leży w dużej odległości od mojego miejsca zamieszkania, a w miejscowości gdzie doszło do zdarzenia przebywałem przez kilka dni, lekko przedłużając pobyt udało mi się odzyskać dokument).

    Dodam jeszcze że od początku kierowałem się Pańskimi radami na blogu i kiedy rozmawiałem z policjantem zajmującym się moją sprawą, on mi tylko powiedział, że w tej sytuacji nie ma on żadnego prawa aby oddać mi dokument prawa jazdy, dlatego już nie pisałem wniosku do komendy Policji o zwrot prawa jazdy, a poprosiłem o jak najszybsze przesłanie do sądu.

    • Bartosz Nadwodny pisze:

     Witam,

     w tej sytuacji po złożeniu sprzeciwu przez funkcjonariusza Policji Pańska sprawa trafi na tzw. wokandę czyli odbędzie się rozprawa na zasadach ogólnych. Oznacza to, że zostanie Pan wezwany na rozprawę główną. Zapewne policjant będzie wnosił, aby dostał Pan zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych i na rozprawie należy zrobić podnosić, aby Sąd właśnie nie orzekał w stosunku do Pana zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

 9. córka pisze:

  Witam,

  w dniu dzisiejszym mojemu tacie zatrzymano prawo jazdy za pokwitowaniem po kolizji drogowej z art 86, 51 i 3, w którym nie doszło do obrażeń ciała, tata przyznał, że nie zauważył drugiego samochodu, mimo to nie otrzymał mandatu, a policjanci zatrzymali mu owe prawo jazdy, kierując wniosek do sądu. Proszę o podpowiedź jak ma wyglądać wniosek do komendy o zwrot zatrzymanego prawa jazdy, ponieważ chcę jak najszybciej porozmawiać z danym policjantem o zwrocie, gdyż tata jest kierowcą zawodowym i to jego charakter pracy (obawia się o utratę pracy), a jednocześnie jest jedynym żywicielem rodziny.

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   pismo, które chcą Państwo skierować powinno zawierać kompletne uzasadnienie, w którym należy wskazać po co Pani ojcu potrzebny jest dokument prawa jazdy. Należy opisać wszelkie sytuacje, w których Pani ojciec wykorzystuje prawo jazdy. Jeżeli podnosicie Państwo jakąś okoliczność to najlepiej jest potwierdzić tą okoliczność stosownym dokumentem. Dla przykładu jeżeli ktoś jest zawodowym kierowcą i wnosi o zwrot dokumentu prawa jazdy, to należy załączyć do wniosku kopie umowy o pracę. Aby bardziej zobrazować sytuację, przykładowo ktoś zajmuje się chorym dzieckiem, to we wniosku należy dołączyć zaświadczenie o chorobie osoby, którą się dany człowiek zajmuje itp.

 10. Mario pisze:

  Witam,
  17 września 2014 roku spowodowałem wypadek, potrąciłem starszą kobietę, która jechała na rowerze, w konsekwencji ma ona złamaną kość strzałkową w nodze. Policja oczywiście zatrzymała mi prawo jazdy. Generalnie cała sytuacja z tymże wypadkiem wydaje się być „błahostką” (bynajmniej tak stwierdzili funkcjonariusze, którzy byli na miejscu zdarzenia), ale jestem sprawcą wypadku i to nie ulega wątpliwości. Z tego co wiem, policja ma na przekazanie prawa jazdy do sądu 7 dni. Sąd z kolei 14 dni na odpowiedź o zatrzymaniu prawa jazdy itd. Zatem maksymalnie po 3 tygodniach powinienem już cokolwiek wiedzieć, jednak wczoraj minęło właśnie 21 dni od wypadku, a do mnie nie dotarły żadne informacje. Sądziłem, iż należy cierpliwie czekać lecz niewiedza o postępie sprawy jest bardzo przytłaczająca. Jestem młodą osobą, która obecnie poszukuje aktywnie pracy, rozważam również wyjazd za granicę. Co powinienem w takowej sytuacji zrobić ? Gdzie powinienem dzwonić, gdzie próbować otrzymać jakiekolwiek informacje ? Z góry dziękuję za każdą pomocną odpowiedź.
  Pozdrawiam.

  • Adwokat Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Ma Pan rację co do procedury i terminów związanych z zabranym Panu przez Policję dokumentem prawa jazdy. Policja w terminie 7 dni od zabrania Panu prawa jazdy wysłała dokument do Sądu. Sąd w terminie 14 dni od otrzymania dokumentu od Policji ma obowiązek wydać postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy albo jego zwrocie. Powinien Pan zadzwonić do Sadu lub pójść do Sądu i ustalić sygnaturę (nr sprawy), pod którą Sąd rozpoznaje wniosek Policji o zatrzymaniu Panu dokumentu prawa jazdy. Podając swoje imię i nazwisko oraz wskazując, że sprawa dotyczy wniosku Policji do Sądu o zatrzymanie Panu dokumentu prawa jazdy ustali Pan sygnaturę swojej sprawy. Sądem właściwym do jej prowadzenia, a więc Sądem, który prowadzi Pana sprawę jest Sąd Rejonowy, Wydział Karny według miejsca spowodowania wypadku drogowego. Jeśli zatem spowodował Pan wypadek na terenie dzielnicy Żoliborz w Warszawie będzie to Sąd dla Warszawy Żoliborza.

   Jeśli się okaże, że Sąd nie podjął decyzji w przedmiocie Pana dokumentu prawa jazdy pomimo upływu 14 dni od przekazania tego dokumentu Sadowi przez Policję, wówczas powinien Pan wysłać do Sądu pismo z wnioskiem o pilne podjęcie decyzji.

   Na koniec jeszcze jedna sprawa, jeśli jest to jeszcze możliwe, tzn. jeśli nie ma jeszcze decyzji Sądu, wówczas powinien Pan złożyć w Sadzie pismo – Pana stanowisko, w którym Pan uzasadni dlaczego Sąd powinien oddalić wniosek Policji o zatrzymanie Panu dokumentu prawa jazdy.

 11. wiktor pisze:

  Witam.
  10.10 miałem kolizje drogowa z udziałem drugiego pojazdu. Policja zatrzymała mi prawo jazdy za pokoito wanien. Byłem na komisariacie w sprawie przesłuchania jako świadek i jako oskarżony tzn. Spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym. Z wypadku owszem jedna osoba pojechała karetka do szpitala jednak tego samego dnia po badaniach wróciła do domu. Podkreślam ze mandatu również nie otrzymałem. I moje pytanie jakie są szanse ze to prawo jazdy odyskam? I ile może to potrwać. Pan policjant powiedział ze dziś wyślę dokumentację do sądu. Co moge zrobić aby w jaki kolwiek sposób starać się o odzyskanie prawa jazdy. Bo za samą kolizje z tego co wiem to grozi ni grzywna. I moje ostatnie pytanie czy znów wszyscy będą przesłuchiwani w sądzie czy raczej sąd zdecyduje na podstawie złożonych juz zeznań.
  Pozdrawiam u z góry dziękuję za odpowiedz

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   oczywiście zawsze są szanse na zwrot zatrzymanego Panu dokumentu prawa jazdy. Jeżeli funkcjonariusz wysłał już wniosek o zatrzymanie prawa jazdy, wówczas należy zadzwonić do Sądu i dowiedzieć się o sygnaturę sprawy. Jeżeli sygnatura została już nadana, wówczas należy sporządzić do Sądu wniosek o nieuwzględnienie wniosku Policji. Jeżeli Sąd przychyli się do Pańskiej prośby, wówczas już w Sądzie będzie Pan mógł odebrać dokument prawa jazdy. Natomiast co do wzywania świadków na rozprawę, to wszystko zależy od tego czy Pan zgodzi się na odczytanie zeznań świadków. Jeżeli wyrazi Pan na to zgodę, wówczas cała sprawa (jeżeli nie będzie żadnych wniosków dowodowych) może zakończyć się na jednym terminie.

 12. magda pisze:

  Witam. Mój mąż był poszkodowanym w wypadku drogowym, w jego samochód uderzył inny samochód. Został badany alkomatem i wykazało 0,15 po 2 godz. 0,12. Zostało mu zabrane prawo jazdy. Dodam, że mąż jest zawodowym kierowcą i przez zatrzymanie prawka nie mamy z czego żyć. Ja zarabiam najniższą krajową, a mamy 2 dzieci na utrzymaniu. Dodatkowo mąż ma zasądzone alimenty. Dodam, że mąż zgodził się na dobrowolne poddanie karze i od policjanta usłyszał, że zatrzymują mu prawo jazdy na 6 m-cy i grzywna 800 zł. Co mozemy zrobić w takiej sytuacji, żeby odzyskać chociaż chociaż prawko na kat. B. Mąż nie może znaleźć pracy bo wszędzie wymagane jest prawo jazdy. Czy mąż musi jechać na sprawę do sądu gdzie sprawa będzie się odbywała czy może prosić o przesłuchanie go w sądzie w miejscu zamieszkania (nie stać go na dojazd na sprawę na drugi koniec Polski). Czy mozna jakoś przyspieszyć sprawę

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   w tej sytuacji należy wnosić o dobrowolne poddanie się karze z orzeczeniem o zakazie prowadzenia pojazdów mechanicznych z wyłączeniem kategorii B. Można także wnosić o dobrowolne poddanie się karze z odstąpieniem od zakazu prowadzenia pojazdów. Aby przyspieszyć sprawę można wystosować wniosek o pilne wyznaczenie posiedzenia podając w uzasadnieniu dlaczego Państwo chcecie aby sprawa szybko się odbyła. Natomiast co do stawiennictwa to proponuję, aby mąż pojechał na posiedzenie Sądu, aby ustnie powiedzieć Sądowi dlaczego tak bardzo potrzebny jest dokument prawa jazdy.

 13. Mila pisze:

  Witam serdecznie.
  mam pytanie. Policja zakończyła już czynności w/s wypadku spowodowanego przez mojego narzeczonego. Prowadząca Pani policjantka po opinii biegłego napisała we wniosku o ukaranie: 6 m-cy zatrzymania prawa jazdy i 500 zł grzywny. Prawo jazdy zatrzymano mojemu narzeczonemu w dniu kolizji (30 czerwca br.) i sąd postanowieniem orzekł o jego zatrzymaniu na czas prowadzenia czynności przez policję. Proszę o informację, czy jeżeli sąd przychyli się do wniosku policji i orzeknie 6-cy zatrzymania prawa jazdy np. jeszcze w listopadzie bądź grudniu tego roku, to kiedy będzie możliwe odebrania prawa jazdy czy licząc od 30.06 odbiór będzie możliwy już 31.12 czy dopiero w styczniu? I ostatnie pytanie. Jeśli policja zatrzymuje prawo jazdy, to gdzie (policja, wydział komunikacji) jest ono przechowywane do czasu jego odbioru po uprawomocnieniu się wyroku?
  pozdrawiam

  • Adwokat Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, orzekany przez Sąd zakaz prowadzenia pojazdów jest liczony od daty odebrania dokumentu prawa jazdy przez Policję, a więc w przypadku Pani narzeczonego od 30.06.2014r. Pani narzeczony powinien w takim wypadku – 6 miesięcy zakazu, odebrać dokument w dniu 31.12.2014r. Dokument prawa jazdy Pani narzeczonego znajduje się w Wydziale Komunikacji i stamtąd go odbierze Pani narzeczony.

 14. Wiktor W pisze:

  Witam

  18.11.2014 spowodowałem wypadek. Chcąc uniknąć zderzenia z ciężarówką skręciłem na przeciwległy pas, nie udało mi się wyprzedzić ciężarówki, a droga się zwęziła. Nie miałem jak uciec i zderzyłem się czołowo z najeżdżającym pojazdem. Nikomu nic się nie stało.
  Interesowałem się czynnie zdrowiem osób z drugiego auta (na policji podczas wyjaśnień cały czas pytałem i ich zdrowie) jestem z nimi w stałym kontakcie.
  Na policji prosiłem o oddanie PJ i taki wniosek wspólnie z Policjantem napisaliśmy.
  Policja zabrała mi prawo jazdy ( za pokwitowaniem) a teraz dostałem pismo z sądu (gdzie miał miejsce wypadek) że jednak mi zatrzymują PJ. na podstawie art 86 paragraf 1.
  Nie ma napisane na jaki okres ani nic więcej.
  Co mam teraz zrobić. Nie jestem karany, byłem trzeźwy w momencie wypadku.
  Bardzo proszę o pomoc. Mam chore dziecko i auto jest mi potrzebne

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   zapewne otrzymał Pan postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy. Sąd wydając takie postanowienie zatwierdza tylko fakt zatrzymania przez policję tzn. że wg Sądu decyzja funkcjonariusza była zasadna. Dopiero Sąd w wyroku oceni czy zastosować wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów, a jak tak to oceni na jaki okres. Niemniej jednak od momentu odebrania postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy ma Pan 7 dni na złożenie zażalenia do Sądu. W uzasadnieniu takiego zażalenia powinien Pan opisać całą sytuację i udowodnić, że decyzja Sądu I instancji była bezzasadna. Proszę także wyjaśnić Sądowi po co jest Panu potrzebny dokument prawa jazdy.

   • Wiktor W pisze:

    Witam
    Bardzo dziękuję za odpowiedź. Proszę mi powiedzieć jak z doświadczenia jest lepiej. Czy pisać zażalenie od razu czy czekać na decyzję sądu ?
    Pozostałem z poszkodowanymi cały czas w kontakcie, wysłałem prezent w formie zadość uczynienia.
    Czy w uzasadnieniu i prośbie o oddaniu mi prawa jazdy dodać dokumenty o niepełnosprawności syna etc?
    Rozumiem że ciężko ocenić szansę na ewentualne powodzenie zmiany zdania sądu
    Pozdrawiam

    Wiktor Wiśniewski

 15. Mila pisze:

  Witam serdecznie,
  chciałabym obu Panom bardzo serdecznie podziękować za szybkość udzielanych odpowiedzi, za ich szczegółowość oraz rzetelność odnośnie poruszanych przeze mnie kwestii. Cieszę się, że są w Polsce ludzie, którzy bezinteresownie pomagają innym.
  Życzę powodzenia i wszystkiego najlepszego

 16. Andrzej pisze:

  Witam!
  Czy Sąd może orzec o zakazie prowadzenia przeze mnie pojazdów?
  Sprawa dość skomplikowana i dość pechowa dla mnie.
  Jestem młodym kierowcą. W zeszłym roku za przekroczenie 21 punktów zostało odebrane mi prawo jazdy. Zdałem ponownie egzamin i odzyskałem uprawnienia. Niedawno uczestniczyłem w kolizji 3 aut (ja byłem ostatni), a prowadzący pojazd w środku nie zgodził się z przyjęciem mandatu i skierował sprawę do sądu, gdzie ja mam być świadkiem.
  Ja po kolizji dobrowolnie poddałem się karze grzywny i myślę, że postępowanie wobec mnie zostało na tym etapie zakończone przez policję, ale czy Sąd może orzec co innego i powtórnie odebrać mi dokument?

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   zawsze jest ryzyko, iż Sąd może orzec wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Jednakże pozostaje pytanie na jaką karę się Pan zgodził, ponieważ funkcjonariusz jakąś karę Panu zaproponował. Jak policjant nie zaproponował zakazu prowadzenia pojazdów i zaproponował samą karę grzywny, wówczas jest małe prawdopodobieństwo, iż wobec Pana orzeknie zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

 17. marta pisze:

  Witam. Przed Świętami potrąciłam kobietę na przejściu dla pieszych, byłam trzeźwa i nie jechałam szybko, policja zatrzymała mi prawo jazdy, teraz dostałam orzeczenie sądu, że zatrzymuja mi dokument z dniem wypadku (dowiedzialam sie rowniez ze mialam 7 dni na zlozenie zazalenia, niestety juz jest za pozno bo postanowienie jest juz uprawomocnione i w 'aktach archiwalnych’-chyba tak to ujela pani gdy dzwonilam do tel sadowej obslugi interesanta….) więcej nic nie wiem o postępowaniu sprawy, nie mam pojecia czy mi obiorą prawo jazdy, czy oddadza. Jaka jest szansa na to, że odzyskam dokument jak najszybciej?
  PS. Z tego co się dowiedziałam ta kobieta odrazu po wstępnych badaniach została wypisana do domu

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   uchybienie terminu na złożenie zażalenie nie spowodowało, iż sprawa jest przegrana. Posiedzenie, na którym Sąd rozpatrywał kwestię zatrzymania dokumentu prawa jazdy jest tylko po to, aby Sąd zatwierdził decyzję funkcjonariusza o zatrzymaniu prawa jazdy lub o odmowie zatrzymania prawa jazdy. Natomiast Sąd nie rozpatrywał kwestii odpowiedzialności za popełnienie samego wykroczenia i właśnie w tym postępowaniu należy starać się o to, aby Sąd nie orzekał wobec Pani zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Jeżeli chce Pani odzyskać dokument prawa jazdy jak najszybciej to należy sporządzić i wysłać do Sądu wniosek o zwrot dokumentu prawa jazdy, którego w uzasadnieniu powinna Pani podać wszelkie okoliczności, które przemawiają za tym dlaczego Sąd nie powinien orzekać zakazu prowadzenia pojazdów i dlaczego ten dokument jest Pani potrzebny w chwili obecnej.

 18. marta pisze:

  dziękuję 🙂 o sporządzenie i napisanie tego wniosku muszę się zgłosić do adwokata o pomoc, czy są takie przykładowe wnioski dostępne? 🙂

 19. Bolek pisze:

  Witam
  Miałem kolizje nikomu nic się nie stało oboje byliśmy przebadani alkomatem było 0 tylko poszkodowany miał drzwi wgniecione a ja lewy przód wgnieciony ubezpieczenie miałem poszkodowany pojechał po spisaniu wszystkich danych policja kazało mnie wsiądź do radiowozu i na komisariacie zabrali prawo jazdy i dowód rejestracyjny i pokwitowanie dostałem i mówili ze sprawę przekażą do Sądu ja mówię ze to jest pierwszy raz ale to nic nie pomogło Co ja mam teraz zrobić czekać proszę o doradzenie mi jakie będą z tego kara .

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   w tej sytuacji powinien Pan dowiadywać telefonicznie czy policja wysłała już wniosek do Sądu o zatrzymaniu Pańskiego dokumentu prawa jazdy. Jeżeli taki wniosek już został wysłany i sprawa została zarejestrowana w Sądzie, wówczas powinien Pan napisać stanowisko procesowe w przedmiocie wniosku policji o zatrzymaniu prawa jazdy, w którym to stanowisku powinien Pan wnosić o nieuwzględnienie wniosku Policji. Jednakże jak takie działanie nie pomoże i Sąd zatrzyma Panu dokument prawa jazdy, wówczas powinien Pan poczekać na postanowienie Sądu, które zostanie wysłane do Pana listem poleconym i złożyć zażalenie na to postanowienie.

 20. nika pisze:

  witam,
  01.04 stworzyłam zagrożenie w ruchu drogowym nazwane nieustąpieniem pierwszeństwa pieszemu na przejściu (był deszczowy dzień i nie udało mi się wyhamować, piesza została delikatnie potrącona, nic się jej nie stało, żadnych obrażeń). policja standardowo zatrzymała prawo jazdy do 08.04. i przekazała sprawę do Sądu, który termin sprawy wyznaczył na 16.04. moje pytanie brzmi: czy mogę jakoś wpłynąć na przyspieszenie tego terminu? jesli nie, to jakie mogę ponieść konsekwencje w przypadku kontroli? czy grozi mi tylko grzywna za brak dokumentu?
  pozdrawiam

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   może Pani sporządzić i wysłać do Sądu wniosek o zmianę terminu rozprawy poprzez wyznaczenie go przed planowanym posiedzeniem, ze względu na 7 dniowy okres pokwitowania zatrzymania prawa jazdy.

 21. Livia pisze:

  Witam,

  po kolizji drogowej policja zatrzymała mojemu mężowi prawo jazdy, a sąd w ciągu 7 dni je zwrócił, w w ciągu 3 miesięcy przyszedł wyrok nakazowy 500 zł grzywny plus koszty sądowe 100 zł, ale policja wniosła sprzeciw do wyroku nakazowego. Co zrobić dalej? Dzwoniłam na policję, nawet nie chcieli nr sygnatury, powiedzieli, że sprawy takie kierują z urzędu.
  Co policja chce osiągnąć przez sprzeciw od nakazu? Co dalej zrobić?
  Nie minęło jeszcze 7 dni od otrzymania pisma – zawiadomienia o rozprawie.
  W sądzie powiedziano mi, że moja sprawa nie jest jednostkowa – tak działa policja.
  Proszę o pomoc

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   po złożeniu sprzeciwu od wyroku nakazowego sprawa Pani męża trafi na zasadach ogólnych na rozprawę. W związku z tym jak zostanie wyznaczony termin rozprawy zapewne funkcjonariusz policji będzie wnosił o zakaz prowadzenia pojazdów wobec Pani męża. W związku z tym należy wykazywać przed Sądem okoliczności, które wskazują na to, że zakaz prowadzenia pojazdów dla Pani męża będzie bardzo uciążliwe.

 22. Shizo pisze:

  Jestem kuriozalna ofiarą złośliwej policji w Świnoujściu która zatrzymała mi prawo jazdy za rzekome spowodowanie zagrożenia w ruchu rok temu 11 lipca. Sprawa niewielkiej kolizji z motocyklista bez żadnego alkoholu bez poszkodowanych jedynie otwarte pojazdy po ponad roku skończyła się dla mnie orzeczeniem sądu grzywny i winy stłuczki oraz zatrzymaniem uprawnień na rok. Prawa jazdy jeszcze nie mam bo sądy przyciągają wszystkie procedury niemiłosiernie Wydział komunikacji chce mnie jeszcze wysyłać na jakieś badania czy maja do tego prawo?

 23. Shizo pisze:

  …dodam że nikt z kim rozmawiam, znajomi, policja a nawet pracownicy wydziału komunikacji nie wierzą mi ze to była mała niegrozna stłuczka ze bylem trzeźwy. Taki mamy kraj i takie sądy.

 24. Roksana pisze:

  Witam, 30.06 zostało zatrzymane mi prawo jazdy za wymijanie samochodu który się zatrzymal w celu ustapienia pierwszenstwa pieszemu. Dostalam decyzje o zatrzymaniu dokumentu bez zadnego terminu. Po telefonei do sadu pani powiedziala, ze musze czekac na rozprawę do grudnia?! wyslalam wniosek o przyspiszenie uzasadniajac tym, ze mam niepelnosprawne dziecko i nic to nie dalo. Co moge zrobic? Chodzi tu o zdrowie mojego dziecka, a bez prawa jazdy niemozliwe sa konsultacje lekarskie.

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   jeżeli dostała Pani postanowienie o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, to należy na tą decyzję złożyć zażalenie w terminie 7 dni. Jeżeli jednak termin na złożenie zażalenia minął, wówczas powinna Pani złożyć do Sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze z odstąpieniem od zakazu prowadzenia pojazdów. We wniosku najlepiej jest poprosić Sąd o to, aby wydał wobec Pani wyrok nakazowy czyli bez udziału stron, co spowoduje szybsze zakończenie sprawy. W uzasadnieniu takiego wniosku należy powołać wszelkie argumenty, które uzasadniają że prawo jazdy jest Pani niezbędne do życia, w tym że pomaga Pani swojemu niepełnosprawnemu dziecku.

  • grzegorz1 pisze:

   dzien dobry. mam takie pytanie odnosnie zatrzymania prawa jazdy po kolizji drogowej, na policji przyznałem sie do winy i poddałem dobrowolnej karze tj. zatrzymanie na 6miesiecy i 500zł mandatu. termin zatrzymania minał poszędłem do starostwa po odbiór a tu pan mi mówi,że mi nie wyda ponieważ z sądu nic nieprzyszło na temat oddania prawa jazdy, tak więc poszedłem do sądu zapytać się co jest przyczyną, otrzymałem odpowiedz że sędzia nie wydał wyroku. więc zapytałem dlaczego tak jest to nikt mi nie potrafił odpowiedzieć na to pytanie, tak jeszcze zapytałem to gdzie powinienem z tym problemem podejść albo do kogo jakieś pismo napisać coś w tym stylu to znowu uzyskałem odpowiedz, że nikt nic niewie gdzie powinienem sie zgłosić i do kogo jakie pismo i gdzie itp. nie wiem co mam zrobić, proszę o jakąś podpowiedz gdzie powinienem się zgłosić albo jaki pismo napisać i gdzie to wysłać. dziekuje z góry

   • Bartosz Nadwodny pisze:

    Witam,

    w tej sytuacji powinien Pan złożyć do Sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze na warunkach ustalonych z funkcjonariuszem Policji. We wniosku tym powinien Pan poprosić Sąd aby niezwłocznie wydał wyrok nakazowy. Wyrok nakazowy Sąd wydaje na posiedzeniu niejawnym, czyli bez zawiadamiania stron postępowania. Jeżeli Sąd wyda wobec Pana wyrok nakazowy, wówczas po jego uprawomocnieniu wyśle go do wydziału komunikacji, gdzie będzie mógł Pan odebrać dokument prawa jazdy. Drugą opcją jest wniosek o zwrot dokumentu prawa jazdy. W uzasadnieniu takiego wniosku powinien Pan opisać, iż zgodził się Pan na warunki zaproponowane przez policjanta oraz, że ustalony okres zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych już de facto minął.

 25. ewa pisze:

  Mamy taki prpblem maz ma zatrzymane prawo jazdy z powodu kolizji. (Maz nie zachował należytej ostrożności przy zmianie pasa ruchu). Jechaliśmy z predkości ok 30 km na h poniewaz przed nami było zwezenie maz nie zauwazyl samochodu na sasiednim pasoe ruchu doszlo do zderzenia, osoba poszkodowana zle sie pocvzula zostala wezwana karetka ,poszkodowany zostal po obledzinach wypuszczony nie doznal obrazen. Mezowi za pokwitowaniem zatrzymano we wrzessniu prawo jazdy, otrzyman zastepnik na 7 dni. Pozniej zenaznania na policji po pewnym czasie otrzymalismy wyrok nakazowy do zaplaty grzywne policja złozyla sprzeciw ,ze jest to kara nie adekwatna do czyny i mam pytanie czy jak jako żona powinnam zeznawac czy lepiej odmówić zeznac na sprawie .Prosze o odp i z gory dziekuje

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   bardzo ciężko jest określić, czy powinna Pani zeznawać w sprawie Pani męża. Na wstępie należy zaznaczyć, iż świadek zawsze zeznaje na jakąś okoliczność i trzeba się zastanowić na jaką okoliczność Pani może zeznawać. Albo na okoliczność samego zdarzenia czyli jak przebiegała kolizja drogowa lub na okoliczność właściwości i warunków osobistych Pani męża, czyli do czego potrzebny jest mu dokument prawa jazdy.

 26. oburzona pisze:

  za ALIMENTY zabieraja a za morderstwo WYPADEK DROGOWY – jak poprosisz i powiesz ZE CI SA POTRZEBNE – bez problemu oddadza -tylko w polsce jest takie prawo”””””””

 27. Atox pisze:

  Witam,
  jakiś czas temu spowodowałem kolizję (Przejazd na czerwonym świetle bez obrażeń osób) policja zabrała mi prawo jazdy – sąd przysłał list o zatrzymanie prawa jazdy do czasu wydania prawomocnego rozstrzygnięcia na podstawie „dużego prawdopodobieństwa spowodowania zagrożenia w ruchu drogowym”.
  Moje pytanie brzmi jakie konsekwencje poniosę jeśli będę jeździć samochodem i policja zatrzyma mnie do kontroli?

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   jeżeli dostał Pan postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy, wówczas powinien Pan złożyć zażalenie, które należy sporządzić i wysłać do Sądu w przeciągu 7 dni. W uzasadnieniu takiego zażalenia powinien Pan wskazać, dlaczego decyzja Sądu była przedwczesna oraz do czego wykorzystuje Pan dokument prawa jazdy oraz jakie konsekwencje poniesie Pan i Pana rodzina w przypadku zatrzymania dokumentu prawa jazdy.

 28. A.W. pisze:

  Witam
  Jestem sprawcą kolizji drogowej. Wpadłem w poślizg i uderzyłem w inny samochód. Wezwałem natychmiast policje i pogotowie, na szczęście nikt nie odniósł obrażeń powyżej 7 dni. Policja zakwalifikowała to jako kolizję. Pojechałem do domu i po dwóch dniach dostałem telefon, że funkcjonariusz chce ze mną porozmawiać. Stawiłem się w wyznaczonym miejscu w wyzanczonym terminie. Pan policjant powiedział, że złożył do sądu wniosek o zatrzymanie mojego prawa jazdy na okres 6-ściu miesięcy. Dostanę także mandat w wysokości 500zł i 6 punktów karnych. W momencie kiedy zapytałem się jakie jest prawdopodobieństwo zatrzymania mojego prawa jazdy, powiedział, że 50%. Czy funkcjonariusz policji może coś takiego zrobić i jakie jest rzeczywiste prawdopodobieństwo, że sąd zabierze moje prawo jazdy. Zaznaczę jeszcze, że mam je pół roku.

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   ciężko jednoznacznie ocenić Pana szanse. Natomiast może Pan je wzmocnić poprzez złożenie do Sądu stanowiska procesowego w przedmiocie wniosku policji o zatrzymaniu Pańskiego dokumentu prawa jazdy. W uzasadnieniu takiego wniosku powinien Pan wskazać przed Sądem dlaczego zatrzymania prawa jazdy będzie niecelowe, do czego wykorzystuje Pan prawo jazdy oraz jakie konsekwencje będą dla Pana i Pańskiej rodziny w przypadku zatrzymania tego dokumentu. Taki wniosek należy składać jak najszybciej aby Sąd wydając decyzję miał także na biurku Pańskie stanowisko.

 29. Dorota pisze:

  Witam. Dokładnie pół roku temu zostały zatrzymane mi prawo jazdy. Poszkodowana miała złamaną moge i wstrząs mózgu. Jak mi wiadomo Bogu dzięki jest wszystko w porządku z tą Panią. Dostalam akt oskarżenia i dalej czekam. Czy jest szansa ze po sprawie odzyskał prawo jazdy czy mogą być zatrzymane dłużej niż na rok?

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   jeżeli wykaże Pani, że jako kierowca nie zagraża innym uczestnikom w ruchu drogowym, wówczas Sąd nie powinien orzekać wobec Pani zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Natomiast jeżeli Sąd będzie chciał orzec zakaz, wówczas może to zrobić i orzec zakaz na 1 rok, 2 lata lub więcej. Proszę pamiętać, że zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych może być orzeczony tylko w latach, więc w przypadku zakazu prowadzenia pojazdów najniższy zakaz jaki może być to 1 rok.

 30. Ewelina pisze:

  Witam. Dwa miesiace temu uczestniczylam w kolizji drogowej. Chcialam przejechac przez ulice glowna, z lewej strony jechal samochod z wlaczonym prawym kierunkowskazem, sygnalizujac skret w moja ulice, zwalnial, ja wyjechalam i doszlo do zderzenia. Policjanci uznali ze jestem sprawca, dostalam mandat 300zl i 6 punktow. Odwolalam sie do sadu, sad uchylil mi mandat. W postanowieniu sad napisal ze powinnam zostac ukarana ale nie mandatem tylko poprzez zabranie mi prawo jazdy. Moje pytanie, czy sad moze zabrac mi prawo jazdy? Czy moze zrobic wspolwine tamtemu kierowcy?

 31. Przemek pisze:

  Dzień dobry miałem kolizję drogową zabrano mi prawo jazdy lecz nie mam jeszcze postawionych zarzutów i nie wiem czy to będzie wykroczenie czy przestępstwo chciałem się dowiedzieć na jakim etapie mogę składać wniosek o dobrowolne poddanie się karze jeżeli to będzie wykroczenie a jeżeli przestępstwo warunkowe umorzenie postępowania. Chodzi mi o to że chciałbym się starać o samo wymierzenie grzywny lecz z odstąpieniem od zakazu prowadzenia pojazdów które w postanowieniu sąd zatwierdził

 32. Przemek pisze:

  Dodam jeszcze żeby było wiadomo ja jestem sprawcą kolizji przyznaje że to moja wina poszkodowanych było dwóch lecz w moim mniemaniu nic im się nie stalo poprostu symulowali karetka jednego wzięła na obserwacje i tego nie wiem jak jego poszkodowania zdrowotne będą kwalifikowane poniżej czy powyżej 7 dni i oto moje pytanie jezeli policjant załóżmy na przesłuchaniu zaproponuje grzywne + zabrane prawo jazdy na 6 miesiecy to czy będę miał możliwość negocjować z policjantem czy składać pismo o dobrowolne poddanie się karze z odstapieniem od zakazu prowadzenia pojazdów po tym przesłuchaniu .Proszę pana o pomoc bo nie wiem co mam robić w takiej sytuacji

 33. Przemek pisze:

  dzień dobry miałem kolizje drogową zabrano mi prawo jazdy lecz nie mam jeszcze postawionych zarzutów i nie wiem czy to będzie wykroczenie czy przestępstwo chciałem sie dowiedzieć na jakim etapie moge składać wniosek o dobrowolne poddanie sie karze jerzeli to bedzie wykroczenie a jezeli przestępstwo warunkowe umorzenie postępowania chodzi mi o to ze chciał bym się starać o samo wymierzenie grzywny lecz z odstąpieniem od zakazu prowadzenia pojazdów które w postanowieniu sąd zatwierdził dodam jeszcze zeby było wiadomo ja jestem sprawcą kolizji przyznaje ze to moja wina poszkodowanych było dwóch lecz w moim mniemaniu nic im sie nie stało poprostu symulowali karetka wzieła jednego na obserwacje i tego nie wiem jak jego obserwacje zdrowotne będą kwalifikowane poniżej czy powyżej siedmiu dni i oto moje pytanie jezeli policjant załózmy na przesłuchaniu zaproponuje grzywne 500zł + zabrane prawo jazdy na 6 miesięcy to czy będe miał możliwość negocjować z policjantem o wyroku czy składać pismo o dobrowolne poddanie się karze z odstąpieniem od zakazu prowadzenia pojazdów po tym przesłuchaniu jeżeli to będzie zarzut wykroczenia prosze pana o pomoc bo nie wiem co robić w takiej sytuacjii jak się przyznam to czy mi przysługuje takie coś… Pozdrawiam

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   niezależnie od tego czy to będzie przestępstwo lub wykroczenie to najlepszym momentem na złożeniu wniosku o dobrowolne poddanie się karze lub wniosku o warunkowe umorzenie będzie etap Pańskiego przesłuchania na Policji. Najlepiej jest napisać odpowiedni wniosek i złożyć go od razu do akt sprawy z zaznaczeniem w protokole, że taki wniosek Pan złożył. Natomiast jeżeli chodzi o negocjowanie to jak najbardziej może Pan prosić o łagodniejszy wymiar kary. Jednakże jak policjant nie będzie chciał się ugiąć, wówczas po prostu należy się nie godzić i wnosić o dobrowolne poddanie się karze przed Sądem.

 34. Marcin pisze:

  Witam miałem kolizję drogową zostało mi zatrzymane prawo jazdy za pokwitowaniem artykuł 86 został mi przedstawiony. Na miejscu kolizji było pogotowie które zabrało poszkodowanych 2 osoby ale po godzinie Policjant otrzymał informację że opuścili szpital po tygodniu zostałem wezwany na policje przyznałem się do winy z uwzględnieniem wyjazdu z podporządkowanej kierujący sygnalizował skręt w prawo .policja wysłała wniosek do sądu o zatrzymanie prawa jazdy dzień po kolizji .sąd potrzymał wniosek policji w uzasadnieniu napisał .W celu zabezpieczenia wykonania ewentualnie orzeczonego środka karnego- zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych ,zatrzymuje się prawo jazdy do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez sąd .Napisałem od tego uzasadnienia zażalenie ale zostało podtrzymane na moją nie korzyść .to już wszystko trwa prawie 2 miesiące ile mam czekać na jakiś wymiar kary co mi za to grozi itp. Na miejscu kolizji nie dostałem mandatu ani punktów karnych. Przez okres 4 lat mając prawo jazdy nie miałem żadnych mandatów ani punktów karnych .Proszę o odpowiedź co mam dalej robić czy mam pisać jakieś

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   w celu szybkiego załatwienia sprawy powinien Pan złożyć wniosek o dobrowolne poddanie się karze z wnioskiem o odstąpienie od zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Powinien Pan poprosić Sąd aby wyznaczył w tym celu posiedzenie lub wydał wyrok nakazowy, który jest wydawany na posiedzeniu niejawnym. Jeżeli otrzyma Pan wyrok nakazowy i będzie od dla Pan satysfakcjonujący i nie złoży Pan sprzeciwu, wówczas sprawa będzie prawomocna i będzie mógł Pan odzyskać dokument prawa jazdy jeżeli nie będzie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

 35. Marcin pisze:

  witam mam pytanie czy do złożenia wniosku o dobrowolne ukaranie nie jest już za późno ,byłem w sądzie wniosek z policji wpłyną do sądu o ukaranie .Jak wcześniej pisałem sąd potrzymał wniosek policji o zatrzymanie jak również zażalenie nic nie dało i nadal oczekuje na jakiś obieg sprawy .Czy w tym wniosku mam napisać o jakiejś karze pieniężnej bo nie mam pojęcia jak taki wniosek się pisze .

 36. Kacper pisze:

  Witam! Miałem kolizję 11 kwietnia 2016r. Podczas wyprzedzania na skrzyżowaniu. Wypadek z mojej winy. Bez poszkodowanych. Policjant na miejscu wypadku zatrzymał mi prawo jazdy informując, że mogę mieć je zatrzymane od pół roku do dziesięciu lat i skierował sprawę do sądu. Wysłałem zażalenie, które zostało uznane za bezpodstawne i cofnięte. Dostałem informację, że muszę czekać na werdykt czy prawo jazdy zostanie mi odebrane. Wspomnę, że na miejscu wypadku nie dostałem nawet mandatu od policji. Minęły już ponad 4 miesiące a ja wciąż czekam na odpowiedź. Będę wdzięczny za udzielenie mi jakiekolwiek rady. Pozdrawiam

 37. Kacper pisze:

  Witam! Miałem kolizję drogową 11 kwietnia 2016r. Z mojej winy, podczas wyprzedzania na skrzyżowaniu. Policja zatrzymała mi prawo jazdy i skierowała sprawę do sądu. Napisałem zażalenie, które zostało uznane za bezpodstawne i zostało wycofane. Czekam na werdykt sądu już ponad 4 miesiące i karę której nie otrzymałem od funkcjonariuszy na miejscu wypadku. Czy sąd ma określony czas na podjęcie decyzji w tej sprawie? Będę wdzięczny za jaką kolwiek radę co w tej sytuacji zrobić. Pozdrawiam

 38. Kejt pisze:

  Witam
  Miesiąć temu spowodowałam kolizję na drodze, wyjezdzałam z drogi podporządkowanej i nie zauwazyłam pojazdu poruszającego się drogą główną (który znacznie przekroczył prędkość) W efekcie czego doszło do kolizji oczywiśćie z mojej winy. Dodam że prawo jazdy mam od tego roku. Cała sytuacja zakończyła się mandatem i punktami karnymi, panowie nic nie mówili o zatrzymaniu prawka
  Pytanie: czy w związku z tym , że spowodowałam kolizje mogą jeszcze grozić mi jakieś konsekwencje??

 39. PS pisze:

  Witam, PJ kat B posiadam ponad 3 lata, w grudniu 2016r uzyskałem kategorię C. W styczniu 2017r miałem wypadek, auto przede mną nagle zahamowało przed przejściem (wybiegł pies), od pojazdu jadącego przede mną dzieliła mnie znaczna odległość. W związku z gwałtownym hamowaniem, odruchowo wbiłem się w hamulec (auto 2015r dostawczak z ABS w pełni sprawne), ale czułem że auto inaczej się zachowuje niż normalnie (czułem że nie hamuje jak powinno), w ostatnim momencie w którym zbliżałem się do tego pojazdu, wiedziałem że nie wyhamuję i w celu uniknięcia uderzenia w ten samochód odbiłem w prawo gdzie nie dostrzegłem nikogo na przejściu lecz na nieszczęście stał na przejściu rowerzysta. Natychmiast po uderzeniu, pobiegłem udzielić pierwszej pomocy, świadkowie zadzwonili po pogotowie. Rannego zabrała karetka, lecz z powodu obrażeń głowy po kilku dniach w szpitalu zmarł. Po zdarzeniu zauważyłem że pedał hamulca jest odgięty w stronę pedału gazu. Uznano że „nie zachowałem bezpiecznej odległości”. Prawo jazdy zostało zatrzymane przez policję, przesłane do prokuratury, i decyzja o zatrzymaniu prawa jazdy. Na posiedzeniu sądu rejonowego w sprawie zażalenia na zatrzymane prawo jazdy sąd uznał iż podtrzymuje decyzję prokuratora argumentując „nie zachowaniem bezpiecznej odległości” oraz opierając się na zeznaniach jednego świadka który widział „białe auto typu bus” agresywnie zmieniające pas, które „aż bujnęło” jakieś 2-3km przed miejscem wypadku w zbliżonych godzinach. Świadek zeznaje tylko o białym aucie typu bus, jakich jeździ tysiące. Żaden z pozostałych świadków nie zeznał iż poruszałbym się z dużą prędkością, lub jechał agresywnie (gdyż jechałem jednym pasem, i dopiero chwilę przed zdarzeniem prawidłowo zmieniłem pas na prawy). Sąd podtrzymał decyzję na podstawie zeznań jednej osoby która de facto nawet nie była w stanie określić kierowcy/prędkości/tablic. Po prostu „białe auto typu bus”. Nie ukrywam iż od 7 miesięcy utrudnia mi to funkcjonowanie oraz wykonywanie pracy jako kierowcy. Czy jest jakaś szansa na odzyskanie PJ jeszcze przed rozprawą sądową? Sąd oparł się tylko o zeznania jednego świadka który nawet samego zdarzenia nie widział, a jedynie białe auto dostawcze które agresywnie zmieniło pas, lecz nie ma żadnych przesłanek ani dowodów by twierdzić że auto które widział było kierowane przeze mnie. (ani pozostałe zeznania innych świadków, moje zeznania, nagrania z monitoringu). Można się od tego odwołać? Pozbawienie mnie PJ bardzo wpływa niekorzystnie na moje życie jak i wykonywanie zawodu, a także samo zdarzenie oraz jego skutki mocno odbiło się na mojej psychice. Pozostało mi czekać do rozprawy, czy jest jeszcze szansa na zażalenie na pochopną ocenę przez sąd mojej winy przez jedyne zeznania w których rzekomo stwierdzono iż to auto prowadzone było przeze mnie? Z góry dziękuję za pomoc.

  • Adwokat Bartosz_Nadwodny pisze:

   Witam Pana,

   jedyną na obecnym etapie drogą do szybszego odzyskania dokumentu prawa jazdy jest złożenie wniosku o zwrot zatrzymanego dokumentu prawa jazdy. Wniosek ten należy skierować albo do prokuratora lub do Sądu. Wszystko zależy od tego gdzie obecnie znajdują się akta. Jak w prokuraturze, wówczas wniosek taki kierujemy do Prokuratora prowadzącego. Natomiast jak poszedł akt oskarżenia do Sądu, wówczas kierujemy go do Sądu.

   W uzasadnieniu takiego wniosku powinien Pan wskazać, że zatrzymanie prawa jazdy jest dla Pana jak i być może dla Pana członków rodziny niewspółmierne. Musi Pan opisać jak to negatywnie wpłynęło na Pana życie osobiste lub zawodowe oraz życie Pana członków rodziny. Musi Pan wskazać wszelkie sytuacje, do których wykorzystywał Pan dokument prawa jazdy oraz jak Pan sobie radzi bez dokumentu prawa jazdy.

Leave a Reply