Na czym polega zasada ostrożności w ruchu drogowym?

0
(0)

Zasada ostrożności w ruchu drogowym ujęta jest w art. 3 ust. 1 w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Jednakże kwestia zasad ostrożności nie pozwala na jednoznaczne określenie ram tego problemu. Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego można wyszczególnić;

 • ostrożność zwykłą;

 • ostrożność przeciętną

  oraz

 • ostrożność maksymalną.

Ostrożność zwykła w ruchu drogowym charakteryzuje się zachowaniem, które powinien podjąć „ponad przeciętny kierowca”. Jako przykład można podać kierowcę, który wyróżnia się rozwagą i odpowiedzialnością. Jest to kierowca, który posiada odpowiednią wiedzę teoretyczną oraz doświadczenie w prowadzeniu pojazdów. Jego zachowanie jako uczestnika ruchu drogowego powinno być tożsame z zasadami ostrożnej jazdy tj. zachowanie odpowiednie do konkretnej sytuacji na drodze.

Dla przykładu kierowcą, który będzie cechował się ostrożnością zwykłą jest kierowca pokonujący ponad przeciętną ilość kilometrów w ciągu roku. Przyjmuje się, że przeciętny uczestnik ruchu drogowego pokonuje rocznie 15 000 km. Kierujący pojazdem przekraczając taki przebieg w ciągu roku będzie charakteryzował się ostrożnością zwykłą.

Ostrożność przeciętna już z samej definicji nie jest ostrożnością zwykłą i powinna wyrażać się w takich czynnościach uczestnika ruchu drogowego, jakie zwykle w konkretnej sytuacji powinien podjąć przeciętny człowiek, by uniknąć negatywnych skutków. Na przykład każdy kierowca widząc przed sobą pojazd, który nagle hamuje, także powinien nagle hamować, a nie omijać poprzedzającego pojazdu, czy zjeżdżać na przeciwległy pas ruchu. Można przyjąć, że przykładem kierowcy przeciętnego jest kierujący pojazdem, który rocznie pokonuje dystans 15 000 km.

Natomiast ostrożność maksymalna charakteryzuje się tym, iż uczestnik ruchu w przypadku wystąpienia niespodziewanej sytuacji w ruchu drogowym, podejmuje wszelkie możliwe środki ostrożności, aby zapobiec negatywnym skutkom ewentualnego wypadku. Przykładowo kierowca pojazdu prowadzi go w taki sposób, że jest on w stanie nad tym pojazdem zapanować, aby nikogo nie narazić na jakiekolwiek niebezpieczeństwo. Przykładem kierowcy charakteryzującym się ostrożnością maksymalną będzie kierowca zawodowy, kierowca rajdowy lub kierujący, który dziennie przejeżdża kilkaset kilometrów.

Stopień naruszenia zasad ostrożności przy spowodowaniu wypadku drogowego Sąd będzie badał pod kątem doświadczenia konkretnego kierowcy. Im dłuższe doświadczenie kierowcy za kierownicą tym wymaga się od niego większej ostrożności na drodze. Dla przykładu będziemy wymagali więcej od zawodowego kierowcy samochodów ciężarowych i jego zachowania na drodze, a mniej od osoby, która niedawno zdała egzamin uprawniający do kierowania pojazdami i dopiero zdobywa doświadczenie w prowadzeniu pojazdów.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 odpowiedź na Na czym polega zasada ostrożności w ruchu drogowym?

 1. Bartosz Nadwodny pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Aplikant Adwokacki Bartosz Nadwodny

Leave a Reply