Odpowiedzialność kierującego za spowodowanie wypadku drogowego w czasie rajdu samochodowego.

0
(0)

Na początku trzeba postawić pytanie czy uczestnik rajdu powinien przestrzegać zasad ruchu drogowego, które opisałem w artykule Co to są zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym i jakie mają znaczenie przy spowodowaniu wypadku drogowego? oraz czy powinien przestrzegać zasady prędkości bezpiecznej, o której więcej znajdziesz w artykule Co to jest prędkość bezpieczna i jak należy ją interpretować?

Problem ten jest bardzo skomplikowany, ponieważ z jednej strony zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego „Na odcinku specjalnym rajdu samochodowego zawodnik nie jest zobowiązany do przestrzegania przepisów ruchu drogowego”. Jednakże z drugiej strony uczestnicy rajdu są zobowiązani stosować się do zasad ustalających bezpieczeństwo i przebieg rajdu. Są oni zobowiązani do zagwarantowania bezpieczeństwa samym sobie oraz innym osobom np. kibicom, obserwatorom rajdu. Należy jeszcze dodać, że uczestnik rajdu, mimo że jest to zamknięta droga publiczna to i tak cały czas bierze udział w ruchu drogowym i teoretycznie powinien przestrzegać zasad, które obowiązują w ruchu drogowym. Na dodatek Międzynarodowy Kodeks Sportowy wskazuje, że rajd samochodowy musi się stosować do krajowych przepisów ruchu drogowego, w którym się odbywa.

W świetle powyższych wątpliwości, można przyjąć, że kierowca rajdowy jest zobowiązany do przestrzegania zasad ruchu drogowego, lecz aby nie wypaczać istoty samego rajdu, czyli jazdy z taką prędkością, aby uzyskać jak najlepszy czas, należy brać pod uwagę zachowanie kierowcy rajdu. Zgodnie z poglądem Sądu Najwyższego sam fakt wyłączenia drogi z normalnego ruchu w celu przeprowadzenia na niej rajdu, nie ma w razie spowodowania wypadku drogowego znaczenia dla odpowiedzialności sprawcy.

W kontekście powyższego należy przyjąć, że nawet uczestnik rajdu jest zobowiązany do przestrzegania zasad ruchu drogowego, jednakże nie jest zobowiązany do przestrzegania zasady prędkości bezpiecznej.

Oczywiście kierowca rajdu nie musi się stosować swojej prędkości do ograniczeń administracyjnych, lecz musi tak jechać, aby dawał gwarancję bezpieczeństwa.

Dla przykładu kierowca rajdowy wchodząc w zakręt nie jest zobowiązany do stosowania prędkości administracyjnej dla danego odcinka drogi, ale jest zobowiązany zastosować taką prędkość (wyższa niż administracyjna), która będzie pozwalała mu na pokonanie zakrętu.

W tym stanie rzeczy kierowca rajdowy może odpowiadać za spowodowanie wypadku drogowego podczas rajdu, jeżeli jego zachowanie powiązane z doświadczeniem w rajdach samochodowych będzie rażącym naruszeniem przepisów ruchu drogowego.

Dla przykładu próba wejścia w zakręt 180 stopni przy prędkości 200 km/h, gdzie każdy kierowca rajdowy jest w stanie pokonać ten zakręt z maksymalną prędkością 100 km/h, a co w konsekwencji doprowadziło do spowodowania wypadku drogowego, będzie skutkować tym, że kierowcy zostanie przedstawiony zarzut spowodowania wypadku drogowego z art. 177 § 1 k.k.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 odpowiedź na Odpowiedzialność kierującego za spowodowanie wypadku drogowego w czasie rajdu samochodowego.

 1. Bartosz Nadwodny pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Aplikant Adwokacki Bartosz Nadwodny

Leave a Reply